“Fajnie płacili podatki”, więc zapłacą za innych?

- Urząd Miasta Rzeszowa nie powinien tak postępować wobec firmy, która zatrudnia 50 osób i płaci regularnie podatki od 20 lat – mówi pracownik drukarni, pokazując niesprawiedliwą decyzję urzędniczki magistratu. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Za regularne płacenie podatków urzędniczka magistratu nagrodziła firmę… dodatkowym podatkiem i zajęciem konta!

– Co to za solidarność skoro jeden ma zapłacić za ośmiu innych? – pyta Leszek Prokuski, właściciel drukarni przy ul. Przy Torze. Dwa tygodnie temu otrzymał z Urzędu Miasta Rzeszowa decyzję komorniczą dotyczącą zajęcia konta firmowego z powodu niezapłacenia podatku od korzystania z dróg wewnętrznych – 2140 zł. Szkopuł w tym, że zaległość ta powstała nie z winy firmy Prokuskiego, tylko przez nieistniejącą już firmę.

Z budynku przy ul. Przy Torze 1 korzysta łącznie 8 firm. Drukarnia Prokuskiego, zatrudniająca 50 osób, wykupiła swój kawałek 6 lat temu, a w opłatach za korzystanie z dróg wewnętrznych ma 10 proc. udział. Niektóre z tamtejszych firm mają po 25 proc. – Dlaczego więc akurat nasze konto zostało zajęte? – pytają pracownicy drukarni.

Przez tę decyzję rzeszowskiego magistratu działalność ich firmy została wstrzymana na kilka dni.

Prezes Prokuski twierdzi, że urzędniczka Wydziały Finansowego UM wybrała jego firmę, bo ta, i tu jej cytat “fajnie płaci podatki”. – Taka oto spotkała nas nagroda po 20 latach regularnego płacenia wszystkich należności – puentuje przedsiębiorca.

Inaczej oceniają całą sprawę pracownicy UM. – Prawo zezwala nam na wysłanie upomnienia do 1 osoby – tłumaczy zaistniałą sytuację Beata Magnowska, Zastępca Dyrektora Wydziału Finansowego UM. W ustawie o podatkach i opłatach oraz w Kodeksie Cywilnym nazywa się to nawet “odpowiedzialnością solidarną”! Pytamy zatem gdzie tu jakaś solidarność skoro 1 ma płacić za innych? – Czy to ja ustanowiłam te przepisy? – odpowiedziała pytaniem na pytanie urzędniczka.

Co ciekawe wszyscy udziałowcy są w stanie uiścić zaległe podatki wraz z odsetkami za nieistniejącą już firmę, ale tylko i wyłącznie na podstawie pisma Urzędu Miasta skierowanego indywidualnie do każdego z nich. – Powinny być one naliczone proporcjonalnie do posiadanych udziałów w drogach, a jeszcze lepiej proporcjonalnie do wielkości posiadanych gruntów. Takie pismo będzie dla całej ósemki podstawą do zapłacenia tych zaległości – mówi Prokuski, który rozmawiał o tym ze wszystkimi sąsiadami.

***
Najwidoczniej Urząd Miasta, zamiast logicznie pomyśleć i porozmawiać z 8 udziałowcami budynku, postanowił uprościć sobie zadanie i obarczył zaległością nieistniejącej już firmy drukarnię, która od wielu lat nie sprawiała żadnych problemów podatkowych. W taki oto sposób po raz kolejny głupie i niesprawiedliwe prawo, w połączeniu z urzędniczym “myśleniem”, odbija się na przedsiębiorcach.    

Arkadiusz Rogowski

12
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
enasdfROMANPiotrrzeszowianin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
en
Gość
en

Ja płacę niefajnie podatki, a i tak wezwania przychodzą do mnie, a nie do mojego wspólnika, który płaci fajnie… Będę się odwoływał!!!
:)))

asdf
Gość
asdf

POje…e państwo,POje….ny kraj

ROMAN
Gość
ROMAN

u tej urzędniczki po prostu przestały robić szare komórki we łbie – i taki efekt- mózg do wymiany.

Piotr
Gość
Piotr

Co się dziwić skoro urzędnik za odmowę pracy( ubieraniee trupów do pochówku) wykreślił chłopaka z bezrobocia bo taki jest przepis.Dopiero po interwencji Dziennikarzy Polsatu zreflektował się że to nie jest jednak zwykła praca.

rzeszowianin
Gość
rzeszowianin

tak jak za abonament telewizyjny ci co kiedys sumiennie oplacali a przestali bo premier Tusk w wypowiedzich sugerowal ze nie musza teraz dostaja wezwania od poczty z zaleglosciami 5 lat co daje kwote z odsetkami prawie 1700 zl i komornika a ci co zawsze olewali moga spac, patrzec w tv z czystym sumieniem

spowiednik
Gość
spowiednik

wydrukuj se piniondze i se zapłać :D

blokers
Gość
blokers

ferenc za co ty płacisz tym swoim urzędasom?A może zbierasz kase na światełka na nowym wodotrysku??

maro
Gość
maro

Uczmy sie kochac ludzi bo tak szybko głupieją! KOCHAM PANA PREZYDENTA I JEGO URZEDNIKÓW.

lola
Gość
lola

to zaplac i sie zamknij -bo tak władza karze-a jak nie zapłacisz to i tak zapłacisz-sami sobie wezmą!

Stefan
Gość
Stefan

To jest znamienne dla stolycy innowacji. Urządy pękają w szwach, bawią się nasza kasą. Zatrudnia się ludzi po znajomosci i po linii partyjnej. Nie maja oni pojęcia o tym, czym się maja zajmować. Jak już dorwą petenta starają się go złupić, ośmieszyć i wysłac na Berdyczów. Idiotów nie sieją …

wiesiek
Gość
wiesiek

Bo drukujesz nie zgodne z wytycznymi partii rządzącej publikacje. Wypatrzyli Cię urzędnik podjął taką decyzję i nie można tego zmienić. Piekarz chleb rozdawał został oskarżony Ty nie zapłaciłeś i masz pretensje

Markiz de Sade
Gość
Markiz de Sade

” Za regularne płacenie podatków urzędniczka magistratu nagrodziła firmę… dodatkowym podatkiem i zajęciem konta!”

Gratuluję pani urzędniczce kompetencji…