“Fajnie płacili podatki”, więc zapłacą za innych?

- Urząd Miasta Rzeszowa nie powinien tak postępować wobec firmy, która zatrudnia 50 osób i płaci regularnie podatki od 20 lat – mówi pracownik drukarni, pokazując niesprawiedliwą decyzję urzędniczki magistratu. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Za regularne płacenie podatków urzędniczka magistratu nagrodziła firmę… dodatkowym podatkiem i zajęciem konta!

- Co to za solidarność skoro jeden ma zapłacić za ośmiu innych? – pyta Leszek Prokuski, właściciel drukarni przy ul. Przy Torze. Dwa tygodnie temu otrzymał z Urzędu Miasta Rzeszowa decyzję komorniczą dotyczącą zajęcia konta firmowego z powodu niezapłacenia podatku od korzystania z dróg wewnętrznych – 2140 zł. Szkopuł w tym, że zaległość ta powstała nie z winy firmy Prokuskiego, tylko przez nieistniejącą już firmę.

Z budynku przy ul. Przy Torze 1 korzysta łącznie 8 firm. Drukarnia Prokuskiego, zatrudniająca 50 osób, wykupiła swój kawałek 6 lat temu, a w opłatach za korzystanie z dróg wewnętrznych ma 10 proc. udział. Niektóre z tamtejszych firm mają po 25 proc. – Dlaczego więc akurat nasze konto zostało zajęte? – pytają pracownicy drukarni.

Przez tę decyzję rzeszowskiego magistratu działalność ich firmy została wstrzymana na kilka dni.

Prezes Prokuski twierdzi, że urzędniczka Wydziały Finansowego UM wybrała jego firmę, bo ta, i tu jej cytat “fajnie płaci podatki”. – Taka oto spotkała nas nagroda po 20 latach regularnego płacenia wszystkich należności – puentuje przedsiębiorca.

Inaczej oceniają całą sprawę pracownicy UM. – Prawo zezwala nam na wysłanie upomnienia do 1 osoby – tłumaczy zaistniałą sytuację Beata Magnowska, Zastępca Dyrektora Wydziału Finansowego UM. W ustawie o podatkach i opłatach oraz w Kodeksie Cywilnym nazywa się to nawet “odpowiedzialnością solidarną”! Pytamy zatem gdzie tu jakaś solidarność skoro 1 ma płacić za innych? – Czy to ja ustanowiłam te przepisy? – odpowiedziała pytaniem na pytanie urzędniczka.

Co ciekawe wszyscy udziałowcy są w stanie uiścić zaległe podatki wraz z odsetkami za nieistniejącą już firmę, ale tylko i wyłącznie na podstawie pisma Urzędu Miasta skierowanego indywidualnie do każdego z nich. – Powinny być one naliczone proporcjonalnie do posiadanych udziałów w drogach, a jeszcze lepiej proporcjonalnie do wielkości posiadanych gruntów. Takie pismo będzie dla całej ósemki podstawą do zapłacenia tych zaległości – mówi Prokuski, który rozmawiał o tym ze wszystkimi sąsiadami.

***
Najwidoczniej Urząd Miasta, zamiast logicznie pomyśleć i porozmawiać z 8 udziałowcami budynku, postanowił uprościć sobie zadanie i obarczył zaległością nieistniejącej już firmy drukarnię, która od wielu lat nie sprawiała żadnych problemów podatkowych. W taki oto sposób po raz kolejny głupie i niesprawiedliwe prawo, w połączeniu z urzędniczym “myśleniem”, odbija się na przedsiębiorcach.    

Arkadiusz Rogowski

do ““Fajnie płacili podatki”, więc zapłacą za innych?”

 1. en

  Ja płacę niefajnie podatki, a i tak wezwania przychodzą do mnie, a nie do mojego wspólnika, który płaci fajnie… Będę się odwoływał!!!
  :)))

 2. asdf

  POje…e państwo,POje….ny kraj

 3. ROMAN

  u tej urzędniczki po prostu przestały robić szare komórki we łbie – i taki efekt- mózg do wymiany.

 4. Piotr

  Co się dziwić skoro urzędnik za odmowę pracy( ubieraniee trupów do pochówku) wykreślił chłopaka z bezrobocia bo taki jest przepis.Dopiero po interwencji Dziennikarzy Polsatu zreflektował się że to nie jest jednak zwykła praca.

 5. rzeszowianin

  tak jak za abonament telewizyjny ci co kiedys sumiennie oplacali a przestali bo premier Tusk w wypowiedzich sugerowal ze nie musza teraz dostaja wezwania od poczty z zaleglosciami 5 lat co daje kwote z odsetkami prawie 1700 zl i komornika a ci co zawsze olewali moga spac, patrzec w tv z czystym sumieniem

 6. spowiednik

  wydrukuj se piniondze i se zapłać :D

 7. blokers

  ferenc za co ty płacisz tym swoim urzędasom?A może zbierasz kase na światełka na nowym wodotrysku??

 8. maro

  Uczmy sie kochac ludzi bo tak szybko głupieją! KOCHAM PANA PREZYDENTA I JEGO URZEDNIKÓW.

 9. lola

  to zaplac i sie zamknij -bo tak władza karze-a jak nie zapłacisz to i tak zapłacisz-sami sobie wezmą!

 10. Stefan

  To jest znamienne dla stolycy innowacji. Urządy pękają w szwach, bawią się nasza kasą. Zatrudnia się ludzi po znajomosci i po linii partyjnej. Nie maja oni pojęcia o tym, czym się maja zajmować. Jak już dorwą petenta starają się go złupić, ośmieszyć i wysłac na Berdyczów. Idiotów nie sieją …

 11. wiesiek

  Bo drukujesz nie zgodne z wytycznymi partii rządzącej publikacje. Wypatrzyli Cię urzędnik podjął taką decyzję i nie można tego zmienić. Piekarz chleb rozdawał został oskarżony Ty nie zapłaciłeś i masz pretensje

 12. Markiz de Sade

  ” Za regularne płacenie podatków urzędniczka magistratu nagrodziła firmę… dodatkowym podatkiem i zajęciem konta!”

  Gratuluję pani urzędniczce kompetencji…

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.