“Kółko i krzyżyk”, czyli pomysły urzędników na kładki dla pieszych

Nowa kładka miałaby powstać na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ulicami Targową i Głowackiego. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. – Dziś mamy kółko, teraz będzie jeszcze krzyżyk. Stolica innowacji! – kpią mieszkańcy Rzeszowa.

Kładkę w kształcie “kółka” już mamy. Powstała nad skrzyżowaniem al. Piłsudskiego z ul. Grunwaldzką. Póki co nie widać, żeby warta ponad 12 mln zł “atrakcja” w jakikolwiek sposób usprawniła ruch nad aleją. Mimo wszystko władze miejskie przymierzają się do budowy kolejnej. Tym razem mówi się o kładce w kształcie… “krzyżyka”.

Gdzie miałoby powstać kolejne architektoniczne cudo? Nowa kładka miałaby powstać nieopodal obecnej, bo również na al. Piłsudskiego. A dokładniej: na skrzyżowaniu alei z ulicami Targową i Głowackiego.

Urzędnicy zapewniają, że nie ma ostatecznie wybranego kształtu kładki, ale brane są pod uwagę dwa: okrągła i w kształcie “X”.

Nie wykluczają też, że może powstać przejście podziemne. – W przypadku obecnej kładki również braliśmy pod uwagę przejście podziemne, ale ze względu na zbyt duży koszt zrezygnowaliśmy z niej – słyszymy od jednego z urzędników miejskich. Jak będzie tym razem? Dowiemy się na przełomie wiosny i lata 2013 roku.

Plany nowej kładki mają opracować studenci Politechniki Rzeszowskiej.

Piesi niezadowoleni
- Kładek będzie coraz więcej i będą coraz droższe. Może to jakiś pomysł na innowacyjność: miasto kładek, które wszystkie fundusze zmarnowało na kładki. A potem otworzymy muzeum kładek – pisze “marc” na jednym z rzeszowskich forów internetowych.

- Jak się nic nie robi w kierunku usprawnienia komunikacji w mieście, to trzeba udawać, że coś się robi. Na przykład buduje kładki. A potem się podkreśla, jakie jest piękne, innowacyjne, nowoczesne i wiele innych “achów” i “ochów”. A wystarczy zejść z tej kładki i przejść 150 m w stronę dworca PKS. Syf, kiła i mogiła. Tynk się z kamienic sypie, brudny szary beton i crossowy chodnik. I w tym momencie urzędasy z UM mają gotową odpowiedź: “teren należy do …, my nic nie możemy” – dodaje z oburzeniem.

Ewelina Nawrot

do ““Kółko i krzyżyk”, czyli pomysły urzędników na kładki dla pieszych”

 1. ROMAN

  tak Pan „drogowiec” właściwie zinterpretował ten „Sajgon drogowy” na filmiku
  - dlatego właściwe wydaje się teraz przebicie ul. Grunwaldzkiej pod ul.Piłsudskiego i pod kładka „ZERO” – będzie wtedy światowo – Popieram – czy już ktoś robi projekt i kosztorys ?

 2. kuba

  Ale innowacja!!! Tak sie rzadzi w panstwie kolesiow!!!

 3. pniok rzeszowski

  Jakis duren dorwal sie do publicznych pieniedzy i trwoni ta kase robiac zapewnie prywatna kase.
  W jaki sposob ?
  Bardzo prosty. Bierze lapowki za zawarcie umowy o wykonanie projektu. Ten projekt jest wcale niepotrzebny ale firma ktora bedzie go wykonywala wali lapowki do prywatnych kieszeni tych co zawra z nia umowe.
  Kto jest tym zlodziejem ktory dziala na szkode mieszkancow Rzeszowa ?
  OTO JEST PYTANIE ?

 4. drogowiec

  teraz w pod ul Piłsudskiego w ciągu ul. Grunwaldzkiej do dworca potrzebny jest tunel

 5. leon

  Ile to ja razy widziałem jak wsiowe numery (RPZ, RJA czy nawet RKL) chcą skręcić z Piłsudskiego w lewo na Targową lub też z Piłsudskiego w lewo na ZUS.

 6. Ech

  Ta kladka to masakra – i kategorycznie powinni zamknac przejazd pod kladka bo wczoraj mało we mnie nie wjechaly 2 auta :-/ Parodia – nie wspomne że w strone krakowskiej stałem 15 min w korku więc gratulacje za kladke ! Naprawde pomogla

 7. ROMAN

  no nie znowu Państwo na ” NIE”-
  - drugi „SEDES” nie popieram
  - przejście pod jezdnią nie – - kto będzie wynosił wodę do Wisłoka jak będzie ulewa [ praca pomp kosztuje- pozostaje kupić 400 wiaderek i pracownicy ZUS/u szybko to posprzątają ]
  - popieram ten ” krzyżyk”[ od razu wejście do ZUS/u i Przychodni- i jeszcze estakada w kierunku galerii i PKP ]
  - to by było to [ O i + ] – super innowacja !

 8. IZA

  A MOZE PANIE PREZYDENCIE WYBUDUJE PAN KLADKI DLA SAMOCHODOW NAD TORAMI KTORE BIEGNA PRZEZ CENTRUM RZESZOWA I KIEROWCY KLA NA ZAMKNIETE SZLABANY!!!

 9. Rzeszowiak

  I linowa kolejka będzie jeździła od kładki do kładki.

 10. stefan

  feręc musi odejść

 11. obywatel

  PO…ny ,kraj. PO….i urzędnicy

 12. Grzegorz

  Na skrzyżowaniu alei Piłsudskiego z ulicami Targową i Głowackiego powinno powstać przejście podziemne. Przejścia podziemne lepiej się sprawdzają niż kładki nawet okrągłe. Oczywiście są kosztowniejsze ale lepiej coś zrobić drożej ale porządnie. A co do nowej Galerii pana Podkulskiego. To, że zablokuje ona ruch w okolicach ronda Dmowskiego było właściwie oczywiste. Dlatego w tym miejscu powinno powstać wielopoziomowe rondo, pozwoli to na udrożnienie tego skrzyżowania. A pod okrągłą kładką należy postawić światła bo to co w tej chwil się tam wyprawia to kolejne nieporozumienie.

 13. krzysztof

  Feliks. A4 i S19 to nie są drogi miejskie.

 14. feliks

  niech się zabiora całą parą za obwodnice, A4 czy S-19, wtedy pogadamy o korkach!!!!!

 15. VV

  nastepna inwestycjaa bedzie zapewne jajo…. Kolumba.

 16. paolo

  kładka na ul Piłsudskiego i Grunwaldzkiej to bubel i nie usprawniła wogóle ruchu kołowego w tej części miasta ale korki które tworzą się na ul Piłsudskiego (w kierunku Krakowa) aż po ul Asnyka lub nawet Targową to nie wina kładki ale nowej galerii Podkulskiego. Zauważcie, że korki są tylko w kierunku Krakowa i zaczęły się robić dokładnie od 2 tyg! Codziennie wracam z pracy przez Piłsudskiego ok godz 17:30 więc mam pełny obraz ruchu przed i po otwarciu Galerii Rzeszów. Jeszcze większe korki tworzą się na Wiadukcie Tarnobrzeskim gdyż masa ludzie jedzie od strony ul Warszawskiej i Lubelskiej do Galerii i na rondzie prawoskręt jest tak kiepski, że zdąży tam uciec po 2-3 samochody przy każdej zmianie świateł (bo zaraz przejściem idą piesi). Tu jest dopiero dramat. Dlaczego Podkulski i reszta inżynierów tego nie przewidzieli i nie zrobili wjazdu na parking galerii od razu z Wiaduktu Tarnobrzeskiego? Swoją droga to co się dzieje na przedłużonej ul Jabłońskiego wzdłuż całej galerii i sposób parkowania tam samochodów woła o pomstę do nieba! Poteżny parking który w połowie jest pusty a wzdłuż galerii zastawiony każdy kawałek trawnika i chodnika! Czy ci ludzie nie umieją czy się boją korzystac z parkingu wielopoziomowego???

  • Justy301

   Zgadzam się, że winę za korki w centrum ponosi Nowa Galeria. Mieszkam przy Marszałkowskiej i nigdy w sobotę nie było tam korków a teraz już zaczynają się na Warszawskiej – straszne. Korki powodują ci co jadą do galerii, ale i ci co przejeżdżają koło galerii i otwarta buzią patrzą na sklep i spowalniają ruch. Ktoś powinien to przewidzieć, że taki sklep prawie na ulicy i w takim ścisłym centrum to nieporozumienie.

 17. blokers

  ten tandeciarz niech przestanie marnować społecznych pieniędzy

 18. Mieszkaniec

  Jak można rozliczyć pana prezydenta z takich nietrafionych inwestycji?
  Oczywiście poza wyborami.

  Kolejna kładka, kolejna porażka.
  Znowu pieniądze zostaną wyrzucone w błoto.
  Czemu nikt nie pomyśli o kładce, ale na ul.Cieplińskiego?
  Tam potrzeba rozwiązań, a nie w centrum.
  Już teraz widać:
  - że nowa kładka nie spełnia zadania (ludzie przebiegają pod);
  - korki tworzą się w tym miejscu nawet poza godzinami szczytu (a jeszcze jak zostaną włączone światła).

 19. inzynier

  Zapraszam pana Prezydenta i jego swite panstwa dziennikarzy na spotkanie pod kladka w godzinach popoludniowych a i jeszcze szpecow od rozwiazan drogowych wspolnie zobaczymy jak tez to „usprawnila” przejazd Pilsudkiego. Kladka moze sie podobac moze sie nie podobac ale ludzie nie wmawiajcie sami sobie ze cel jaki miala osiagnac czyli usprwnienie ruchu zostal dokonany. jest wprost przeciwnie i nie zwalajcie na nie umiejacych jezdzic kierowcow, bo coz kladka dziala od kilku dni a kierowcy jezdza tak samo od lat i trzeba bylo wziasc to pod uwage przy takim rozwiazaniu

 20. Mariusz

  Aby usprawnić ruch na tym skrzyżowaniu nie trzeba budować kładki tylko postawić policjanta w godzinach szczytu, ale nie po to by wypisywał mandaty tylko aby nie wpuszczał samochodów na skrzyżowanie, które później blokują przejazd.

 21. gość

  Jestem za jeszcze jedną w kształcie koła! Wtedy z lotu ptaka będą obie wyglądały jak okulary, które najwyraźniej są potrzebne Dziadusiowi Ferencowi bo nie widzi nic poza własnym czubkiem nosa :D

 22. Monika

  Okrągła kładka, która miała usprawnić ruch do tej pory nie przyniosła oczekiwanych (chyba tylko przez urzędników i prezydenta) efektów….korki, które tworzą się na al. Piłsudskiego w godzinach po południowych i wieczornych to jeden wielki koszmar dla kierowców…niech urzędnicy odpuszczą sobie budowanie kolejnych kładek…

  • ruskowsianin

   O przepraszam kladka przyniosla spodziewany ALE DOCHOD do prywatnych kieszeni za zlecenie wybudowania kladki. Miasto zaplacilo firmie za budowe kladki a firma odpalila dole dla tych ktorzy zlecili budowe kladki. Byl powod lapowki bo dali firmie zarobic.
   A ta kladka potrzebna jak w du.pie gwozdz !

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.