“Sprawa dla reportera” w Przemyślu

Młodziutka i niezmiernie utalentowana muzycznie Justyna cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Warunki w jakich mieszka uwłaczają ludzkiej godności przy jej stopniu niepełnosprawności. Fot. Autor

PRZEMYŚL, WARSZAWA. Całą Polska pozna Justynę dzięki Elżbiecie Jaworowicz.

Już w najbliższy czwartek (26 stycznia) w popularnym programie TVP1- „Sprawa dla reportera” pokazana zostanie historia młodziutkiej przemyślanki, Justyny Krajewskiej (20 l.), która cierpi na porażenie mózgowe i mieszka wraz z ojcem w starej przemyskiej kamienicy, w warunkach uwłaczających ludzkiej godności. Prowadząca program, znana i bardzo lubiana dziennikarka, Elżbieta Jaworowicz odzwiedziła rodzinę Krajewskich w Przemyślu i zaprosiła do studia w Warszawie naszego dziennikarza.

Od wakacji zeszłego roku walczymy o godne warunki życia dla Justyny. Niestety, bezskutecznie. Niespełna 20-letnia młoda kobieta mieszka w kamienicy przy Rejtana, na wysokim drugim piętrze. W mieszkaniu nie ma podstawowych wygód: ogrzewania, łazienki, WC, ani ciepłej wody. Przy stopniu niepełnosprawności Justyny, która niecałe dwa lata temu straciła matkę, życie w takich warunkach to wręcz wegetacja. Tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu ojca niepełnosprawna przemyślanka może się uczyć, śpiewać i uśmiechać. Jacek Krajewski znosi ją i wnosi po stromych schodach, grzeje wodę do mycia i pomaga się córce umyć w małej plastikowej misce. Gdy przychodzą chłody pokój córki grzeje eletryczną „farelką”, sam śpiąc w zimnej kuchni, bo na dogrzewanie jej już nie starczyłoby po prostu pieniędzy. Mężczyzna wydeptał już wszystkie przemyskie ścieżki, by poprawić los Justyny. Bez skutku. Także nasz interweniujący w tej sprawie dziennikarz i interpelujący radny, Władysłąw Bukowski (PiS) usłyszeli od władz miasta to samo, co Jacek Krajewski: – Mieszkań nie ma, inni ludzie są w gorszej sytuacji. Tymczasem, za pośrednictwem naszych publikacji, dramatyczny głos J. Krajewskiego usłyszano w dalekiej stolicy. Do Przemyśla przyjechała sama Elżbieta Jaworowicz, prowadząca cieszący się od lat niesłabnącą popularnością program TVP1, „Sprawa dla reportera”. Znana i lubiana dziennikarka pewnie niejedną dramatyczną sytuację już widziała, ale warunki, w jakich mieszka niepełnosprawna Justyna Krajewska wprawiły ją w smutne zdumienie, zaś zaangażowanie ojca dziewczyny w opiekę nad córką wycisnęło łzy wzruszenia z oczu E. Jaworowicz. Podjęła decyzję, że historię Justyny powinna poznać cała Polska. I pozna ją już w nadchodzący czwartek (26 stycznia). Zapraszamy do „Jedynki” o godz. 21.25.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments