„Szopka” będzie świętować 25-lecie

RZESZÓW. Dominikanie już od 1986 roku przebywają w stolicy Podkarpacia

Jubileusz 25-lecia świętować będzie 2 i 3 czerwca duszpasterstwo akademickie „Szopka”, działające przy klasztorze ojców dominikanów w Rzeszowie. Obchody zbiegają się z ćwierćwieczem pobytu dominikanów w mieście.

Pierwszego dnia obchodów, w sobotę 2 czerwca o godz. 10,  w sali duszpasterskiej rzeszowskiego klasztoru odbędzie się panel dyskusyjny zatytułowany „Duszpasterstwo akademickie wczoraj i dziś. Wyzwania na przyszłość”. W dyskusji wezmą udział dominikanie: o. Ludwik Wiśniewski, o. Marek Grubka i o. Maciej Okoński oraz ks. Daniel Drozd, duszpasterz akademicki w Rzeszowie.

W niedzielę, 3 czerwca w dominikańskim kościele Świętego Jacka zostanie natomiast odprawiona uroczysta msza święta. Po liturgii przewidziano wspólne świętowanie przy grillu w klasztornym ogrodzie.

Pierwsi dominikanie przybyli do Rzeszowa jesienią 1986 roku i w garażu budynku, w którym zamieszkali, urządzili potajemnie przed władzami PRL  kaplicę. Gdy okazała się ona zbyt mała dla przychodzących tam wiernych, w nocy z 2 na 3 czerwca 1987 roku na pobliskiej działce wzniesiono dziś już nieistniejącą drewnianą kaplicę, do której przylgnęła nazwa „Szopka”.

Za nielegalne wybudowanie kaplicy i utworzenie ośrodka duszpasterskiego komunistyczne władze skazały pierwszego przełożonego rzeszowskich dominikanów, o. Justyna Sigdę na osiem miesięcy pozbawienia wolności i wysoką karę grzywny.

Kilka miesięcy po przybyciu do Rzeszowa dominikanie odprawili w kaplicy-garażu rekolekcje wielkopostne dla studentów. Wkrótce o. Teodor Bieleceki założył duszpasterstwo akademickie, które od drewnianej kaplicy nazywano „Szopką”. Po o. Bieleckim opiekę nad studentami przejął założyciel Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka” w Krakowie, o. Tomasz Pawłowski.

Po upadku komunizmu biskup Ignacy Tokarczuk – ówczesny ordynariusz diecezji przemyskiej, do której należał wtedy Rzeszów – ustanowił przy kaplicy dominikańskiej nową parafię pod wezwaniem Świętego Jacka i powierzył ją dominikanom. Do dziś też prowadzą oni duszpasterstwo akademickie.
Rzeszowscy dominikanie zapraszają do wspólnego świętowania..

and

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.