100 tysięcy na leczenie drzew

Po modernizacji Zamku Dzikowskiego czas zadbać o zieleń wokół tego obiektu, aby cały park stał się wizytówką naszego miasta. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Generalne porządki w Parku Dzikowskim

Do 100 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska otrzyma tarnobrzeski samorząd na wykonanie prac pielęgnacyjnych w parku dzikowskim.
Pierwszy etap projektu pt. “Utrzymanie i zachowanie drzewostanu na terenie Zabytkowego Parku Tarnowskich na Dzikowie w Tarnobrzegu” zakłada usunięcie 189 drzew oraz cztery zakresy prac pielęgnacyjnych.

Prace przy drzewostanie przeprowadzone zostaną zgodnie z “Planem gospodarki drzewostanem”, opracowanym na zlecenie Gminy Tarnobrzeg. Zakłada on rozłożenie prac na  pięć lat, z czego na pierwsze trzy lata przypadają specjalistyczne prace pielęgnacyjne drzewostanu, a na pozostałe dwa lata – prace utrzymaniowe.
Pierwszy etap przewiduje usunięcie 189 drzew. Drugi etap to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne (57 drzew) – prace przy kasztanowcach białych mające na celu redukcję szkodliwego oddziaływania szrotówka kasztanowcowiaczka.

W trzeciej kolejności wykonana zostanie trzebież selektywna (0,73 ha) – dotyczy krzewów i grup drzew do 10 lat, obejmuje selekcję wybranych drzew lub krzewów w aspekcie zdrowotnym i kompozycyjno-historycznym.

I na koniec frezowanie karpin (224 szt.) – usuwanie widocznych części karpin drzew pozostałych po usunięciu drzew w latach ubiegłych oraz usuniętych podczas prac bieżących za pomocą frezarek do pni wraz z przykryciem pozostałości warstwą humusu i obsianiem mieszanką trawnikową.

Małgorzata Rokoszewska

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.