100 zł to łapówka, a bukiet za tę kwotę już nie?

- Akceptując pewne zachowania doprowadziliśmy jako społeczeństwo do tego, że nie możemy w tym momencie pozwolić sobie na liberalizm - mówi prof. Czesław Kłak. Fot. Wit Hadło

– Akceptując pewne zachowania doprowadziliśmy jako społeczeństwo do tego, że nie możemy w tym momencie pozwolić sobie na liberalizm – mówi prof. Czesław Kłak. Fot. Wit Hadło

KRAJ. Osoba, która pełni funkcję publiczną, nie powinna przyjmować jakichkolwiek korzyści za swoją pracę.

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o lekarzach, którzy zostali zatrzymani przez policjantów za przyjmowanie łapówek. W polskiej tradycji okazywanie wdzięczności lekarzom w postaci kwiatów czy czekoladek jest głęboko zakorzenione. Z jednej strony prawo surowo karze za korupcję, z drugiej jednak trudno określić precyzyjną granicę pomiędzy dowodem wdzięczności od pacjenta a łapówką.

- Jeden z sądów, który orzekał w sprawie o korupcję przeprowadził rozróżnienie, które budzi wątpliwości. Wskazał, że jeżeli ktoś miałby wręczyć kwotę 100 zł, to byłaby to łapówka, ale gdyby za te 100 zł zakupiono kwiaty, to już nie – przytacza prof. Czesław Kłak, karnista z WSPiA. – Pytanie, na jakiej podstawie przeprowadzono rozróżnienie? Dlaczego ta kwota to 100 zł, a nie np. 150 albo 80 zł? – dodaje.

Przepisy nie przewidują jednak żadnej kwoty, od której zaczyna się korzyść majątkowa w rozumieniu kodeksu karnego. Wskazuje za to co innego. – Jeśli jest to prezent symboliczny, który nie jest obiecany wcześniej, lecz wręczany po – jako dowód wdzięczności nie przekracza ram zwyczajowo akceptowalnych, nie może być traktowany jako łapówka – wyjaśnia prawnik. Decydują okoliczności konkretnego przypadku. – Jeżeli rzeczywiście mamy do czynienia z kimś, kto zetknął się z nadzwyczajną życzliwością, niemieszczącą się w standardowym potraktowaniu, wręczenie kwiatów nie będzie tutaj traktowane jako korzyść majątkowa – ocenia prof. Kłak. – Ale już bym się zastanawiał, gdyby do tych kwiatów było pióro czy alkohol – zaznacza.

W przeszłości prezenty dla personelu medycznego były naturalne. – Tak było w czasach, kiedy świadomość korupcyjna nie była tak duża, a przestępczość korupcyjna tak dolegliwa – zaznacza prof. Kłak. – Dzisiaj ta tolerancja powinna zostać radykalnie zmniejszona – dodaje. Jeśli bowiem uznamy, że do kwoty 200 zł nie mamy do czynienia z łapówką, zrodzi się pytanie: dawanej jednorazowo czy wiele razy? 5 prezentów po 180 zł nie będzie łapówką, ale 1000 zł już tak?

8 lat za korupcję
Osoba, która pełni funkcję publiczną, nie powinna przyjmować jakichkolwiek korzyści, bo zawsze może zrodzić się zarzut, że było to motywowane chęcią uzyskania korzyści. – Jeżeli chcielibyśmy literalnie patrzeć na przepisy dotyczące korupcji, jakakolwiek forma wynagrodzenia czegokolwiek, co mieści się w obowiązku lekarza powinna być traktowana jako korzyść majątkowa – mówi prof. Kłak.

Co grozi za przyjmowanie, ale i wręczanie łapówki? – Odpowiedzialność karna określona jest w kodeksie karnym. Zarówno osoba, która przyjmuje korzyść majątkową, jak i ta, która wręcza, podlega odpowiedzialności karnej. Kara grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Wioletta Kruk

do “100 zł to łapówka, a bukiet za tę kwotę już nie?”

 1. Bogdan

  Zawsze bedzie to watpliwe kwiatek ,czekoladka a moze to i to.Powinno byc jasne wszelkie dawanie jakichs prezentrow jest nie dopuszczalne i powinno byc traktowane jako lapowka a tak to bedzie zawsze naciagane.Moim zdaniem powinno wystarczyc slowo DZIKUJE.

 2. mirek

  Przez 5lat pracy w urzędzie miasta ,za pieniadze wybudowałem dom kupiłem auto i do dziś nie pracuje

 3. gość

  Bukiet czy czekoladki może i tak ale, że do każdego kwiatka będzie przywiązane 50zł albo w bombonierce znajdzie się przypadkiem 200zł to już inna sprawa.

 4. ROMAN

  Czyli jak zwykle na dwoje babka wróżyła -

 5. "czytelniczka"

  Po…..z po……to jest chore.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.