„1000 plus może być bombą ekonomiczną”

Eksperci mają sporo wątpliwości co do zasadności wprowadzenia programu 1000 plus. Fot. Archiwum
Eksperci mają sporo wątpliwości co do zasadności wprowadzenia programu 1000 plus. Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. Zdaniem ekonomistów, rozszerzenie obecnego świadczenia mogłoby negatywnie odbić się na finansach państwa oraz zachwiać obecnym rynkiem pracy.

Od kilku dni Polacy nie przestają dyskutować o propozycji wprowadzenia w życie programu 1000 plus. Nowe świadczenie docelowo mogłoby rozszerzyć obecne wsparcie rodzin i poprawić demografię. Zdaniem ekspertów, takie rozwiązanie przyniosłoby jednak więcej złego niż dobrego. – Na kolejne wydatki znowu złożymy się wszyscy – alarmują ekonomiści.

W rozmowie z „Super Expressem” wiceszef sejmowej komisji finansów publicznych Janusz Szewczak stwierdził, że pomysł poszerzenia finansowego wsparcia dla rodzin jest dobrą opcją. – Chcemy, aby nastąpiła jakaś korekta w programie 500 plus. Te pieniądze zżera dziś trochę inflacja, więc musimy pójść dalej i zaproponować 1000 plus, co jest realne i możliwe – mówił polityk na łamach dziennika. W ostatnim czasie w podobnym tonie wypowiadał się anonimowo inny prominentny działacz PiS, zdaniem którego zwiększenia świadczenia mogłoby pomóc partii rządzącej wygrać wybory. Ponadto niektórzy politycy wskazują na większe potrzeby rodzin oraz coraz wyższą liczbę rodzących się dzieci.

1000 plus uderzy w finanse?
Nieoficjalna propozycja wydaje się szczytna, ale czy słuszna? Mniej entuzjastycznie podchodzą do niej eksperci oraz ekonomiści, w opinii których rozdawanie dodatkowych pieniędzy odbije się państwu w końcu czkawką. – Niestety, 1000 plus może być bombą ekonomiczną, która spowoduje, że budżet nie wytrzyma – ostrzega Dominik Łazarz, ekonomista WSIiZ w Rzeszowie. – Jak przyjdzie dekoniunktura. to nagle trzeba będzie obniżać pensje, zwiększać podatki i szukać dodatkowych środków na załatanie dziur – dodaje.

Druga sprawa dotyczy rynku pracy. Nie jest tajemnicą, że odkąd wprowadzony został program 500 plus, więcej kobiet decyduje się na pozostanie w domach i wychowywanie dzieci. Po kilkuletniej opiece nad dwójką czy trójką potomstwa takim kobietom trudno później odnaleźć się w sektorze pracy. – Ponadto osoby latami wychowujące dzieci nie mają odprowadzanych składek np. emerytalnych czy zdrowotnych – wyjaśnia Łazarz. – Problemem jest również coraz mniej dostępnych pracowników, co przyprawia pracodawców o ból głowy – dodaje.

Składają się wszyscy
Mówiąc o ewentualnym wprowadzeniu nowego świadczenia trzeba zadać jedno ważne pytanie. Kto będzie mógł je otrzymać? Dziś wiele kontrowersji wzbudza fakt, że jeśli rodzina posiadająca jedno dziecko przekracza ustalony limit dochodu, to pieniądze z 500 plus jej się nie należą. Jeśli podobnie wyglądałby sytuacja z nowym świadczeniem, to zdaniem ekspertów byłaby to zwykła niesprawiedliwość. – Wszyscy składają się na 500 plus, ale nie każdy pieniądze dostaje, za to każdy otrzymuje… wyższe podatki i inflację – ocenia Łazarz.

W województwie podkarpackim ze wsparcia w ramach programu „Rodzina 500+” korzysta blisko 152 tys. rodzin, a świadczenie wychowawcze otrzymuje ponad 246 tys. dzieci.

Kamil Lech

13
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
lolekjacobasaFigiRomek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lolek
Gość
lolek

Widziałem kiedyś zabawną naklajkę na aucie.Audi na oko warte ze 20000 pln cytuję ,auto sfinansowane w całości z programu 500+ .Byłem rozbawiony

asa
Gość
asa

1000 plus to plotka totalnych targowiczan

jacob
Gość
jacob

czyli pisu bo to oni powielają targowicę. poczytaj o tym trochę zamiast się błaźnić powtarzając propagandę

Figi
Gość
Figi

Ten ekonomista co się wypowiada ma rację, wszystko pierdolnie! Jak stadnina w Janowie za PO miała 3.5 mln zysku, za PiS 1.5 mln straty! To samo czeka nasz kraj – druga Grecja!

panW
Gość
panW

Rafalska już potwierdziła, że to fejk news. Poza tym jeśli nawet. PiS zaoszczędził miliardy zatrzymując karuzele vatowskie, że nawet i na 2 tys.plus by starczyło. Czysta matematyka.

Romek
Gość
Romek

he, he za dużo Wiadomości TVP kolego :D

janko
Gość
janko

wybory przed nami, to zaczynają wabić ciemny lud

gość
Gość
gość

A ciemnu lud jak to ciemnota pójdzie za wabikiem, to jest straszne!

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Szwagier z zona az rece zacieraja z radosci i mlaskaja ze szczescia.
Uslyszelismy od nich ” A widzisz ze wystarczy miec dzieci i nie musi sie pracowac”.
Maja 10 dzieci i jeszcze 2 im zmarlo bo jedno mialo wodoglowie a drugie rozszczepiony kregoslup.
Szkoda bo by bylo wiecej kasy. Oto ich slowa. Szczegolnie smakuje im Biala Dama ktorej sa smakoszami.

Obrzut z ZOMO
Gość
Obrzut z ZOMO

Trollu….Za komuny to byś dostał za wpisy pałą w godzinę!

ROMAN
Gość
ROMAN

Ja nie mam 500 + ale ” Biała Dama” u Pana Raka też mi smakuje i jak odłoże to se kupie ; O !

anna
Gość
anna

Pani Elżbieta Rafalska twierdzi że żadne prace nie są prowadzone i to jest fikcja.

Figi
Gość
Figi

na miano Pani to trzeba zasłużyć!