„1000 plus może być bombą ekonomiczną”

Eksperci mają sporo wątpliwości co do zasadności wprowadzenia programu 1000 plus. Fot. Archiwum

Eksperci mają sporo wątpliwości co do zasadności wprowadzenia programu 1000 plus. Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. Zdaniem ekonomistów, rozszerzenie obecnego świadczenia mogłoby negatywnie odbić się na finansach państwa oraz zachwiać obecnym rynkiem pracy.

Od kilku dni Polacy nie przestają dyskutować o propozycji wprowadzenia w życie programu 1000 plus. Nowe świadczenie docelowo mogłoby rozszerzyć obecne wsparcie rodzin i poprawić demografię. Zdaniem ekspertów, takie rozwiązanie przyniosłoby jednak więcej złego niż dobrego. – Na kolejne wydatki znowu złożymy się wszyscy – alarmują ekonomiści.

W rozmowie z „Super Expressem” wiceszef sejmowej komisji finansów publicznych Janusz Szewczak stwierdził, że pomysł poszerzenia finansowego wsparcia dla rodzin jest dobrą opcją. – Chcemy, aby nastąpiła jakaś korekta w programie 500 plus. Te pieniądze zżera dziś trochę inflacja, więc musimy pójść dalej i zaproponować 1000 plus, co jest realne i możliwe – mówił polityk na łamach dziennika. W ostatnim czasie w podobnym tonie wypowiadał się anonimowo inny prominentny działacz PiS, zdaniem którego zwiększenia świadczenia mogłoby pomóc partii rządzącej wygrać wybory. Ponadto niektórzy politycy wskazują na większe potrzeby rodzin oraz coraz wyższą liczbę rodzących się dzieci.

1000 plus uderzy w finanse?
Nieoficjalna propozycja wydaje się szczytna, ale czy słuszna? Mniej entuzjastycznie podchodzą do niej eksperci oraz ekonomiści, w opinii których rozdawanie dodatkowych pieniędzy odbije się państwu w końcu czkawką. – Niestety, 1000 plus może być bombą ekonomiczną, która spowoduje, że budżet nie wytrzyma – ostrzega Dominik Łazarz, ekonomista WSIiZ w Rzeszowie. – Jak przyjdzie dekoniunktura. to nagle trzeba będzie obniżać pensje, zwiększać podatki i szukać dodatkowych środków na załatanie dziur – dodaje.

Druga sprawa dotyczy rynku pracy. Nie jest tajemnicą, że odkąd wprowadzony został program 500 plus, więcej kobiet decyduje się na pozostanie w domach i wychowywanie dzieci. Po kilkuletniej opiece nad dwójką czy trójką potomstwa takim kobietom trudno później odnaleźć się w sektorze pracy. – Ponadto osoby latami wychowujące dzieci nie mają odprowadzanych składek np. emerytalnych czy zdrowotnych – wyjaśnia Łazarz. – Problemem jest również coraz mniej dostępnych pracowników, co przyprawia pracodawców o ból głowy – dodaje.

Składają się wszyscy
Mówiąc o ewentualnym wprowadzeniu nowego świadczenia trzeba zadać jedno ważne pytanie. Kto będzie mógł je otrzymać? Dziś wiele kontrowersji wzbudza fakt, że jeśli rodzina posiadająca jedno dziecko przekracza ustalony limit dochodu, to pieniądze z 500 plus jej się nie należą. Jeśli podobnie wyglądałby sytuacja z nowym świadczeniem, to zdaniem ekspertów byłaby to zwykła niesprawiedliwość. – Wszyscy składają się na 500 plus, ale nie każdy pieniądze dostaje, za to każdy otrzymuje… wyższe podatki i inflację – ocenia Łazarz.

W województwie podkarpackim ze wsparcia w ramach programu „Rodzina 500+” korzysta blisko 152 tys. rodzin, a świadczenie wychowawcze otrzymuje ponad 246 tys. dzieci.

Kamil Lech

do “„1000 plus może być bombą ekonomiczną””

 1. lolek

  Widziałem kiedyś zabawną naklajkę na aucie.Audi na oko warte ze 20000 pln cytuję ,auto sfinansowane w całości z programu 500+ .Byłem rozbawiony

 2. asa

  1000 plus to plotka totalnych targowiczan

 3. Figi

  Ten ekonomista co się wypowiada ma rację, wszystko pierdolnie! Jak stadnina w Janowie za PO miała 3.5 mln zysku, za PiS 1.5 mln straty! To samo czeka nasz kraj – druga Grecja!

 4. panW

  Rafalska już potwierdziła, że to fejk news. Poza tym jeśli nawet. PiS zaoszczędził miliardy zatrzymując karuzele vatowskie, że nawet i na 2 tys.plus by starczyło. Czysta matematyka.

 5. janko

  wybory przed nami, to zaczynają wabić ciemny lud

 6. rzeszowiak

  Szwagier z zona az rece zacieraja z radosci i mlaskaja ze szczescia.
  Uslyszelismy od nich ” A widzisz ze wystarczy miec dzieci i nie musi sie pracowac”.
  Maja 10 dzieci i jeszcze 2 im zmarlo bo jedno mialo wodoglowie a drugie rozszczepiony kregoslup.
  Szkoda bo by bylo wiecej kasy. Oto ich slowa. Szczegolnie smakuje im Biala Dama ktorej sa smakoszami.

 7. anna

  Pani Elżbieta Rafalska twierdzi że żadne prace nie są prowadzone i to jest fikcja.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.