1000 zł co miesiąc na każde dziecko?

– Comiesięczne świadczenie na dziecko to bardzo dobry pomysł, bo dziecko to również olbrzymie wydatki i to jeszcze przed urodzeniem – mówi o pomyśle prof. Rybińskiego Iza z Rzeszowa, mama małej Milenki. Fot. Paweł Bialic

W zachodniej Europie rodzice dostają zasiłki na dziecko do 20., a nawet 25. roku życia. W Polsce o takim pomyśle jedynie się mówi.

Darmowe żłobki i przedszkola oraz 1000 zł miesięcznie na każde dziecko – to pomysł niestety nie rządu, lecz ekonomisty prof. Krzysztofa Rybińskiego. Miałoby to, jego zdaniem, zachęcić Polaków do decyzji o większej liczbie potomstwa. Wiele analiz wskazuje bowiem, że za kilkadziesiąt lat może być nas nawet o połowę mniej. Czy takie bodźce finansowe zapobiegłyby demograficznej katastrofie?

Obecnie przyrost naturalny w Polsce jest bliski 0 – rocznie mamy około 400 tysięcy zgonów i urodzin. – W kolejnej dekadzie liczba zgonów wzrośnie do 430 tysięcy, a liczba urodzeń spadnie do 300 tysięcy, potem do 250 tysięcy. Żeby naród przestał wymierać, trzeba zwiększyć liczbę urodzeń do 400-500 tysięcy rocznie – twierdzi prof. Rybiński.

Jego pomysł zakłada, że każde polskie małżeństwo, któremu urodzi się dziecko, dostawałoby co miesiąc  1000 zł do czasu, aż ukończy ono 18 lat. – Po przyjęciu takiego rozwiązania w ciągu roku nastąpiłaby eksplozja urodzin, ponieważ Polacy bardzo silnie reagują na bodźce finansowe, co ilustruje wysoka liczba urodzin dzieci w polskich rodzinach w Wielkiej Brytanii – ocenia swój pomysł ekonomista.

Podobne rozwiązania od dawna funkcjonują w najbogatszych, zachodnich państwach. U naszych zachodnich sąsiadów zasiłek macierzyński w postaci pełnej pensji lub 13 euro na dzień przysługuje już na 6 tygodni przed i przez kolejne 8 tygodni po porodzie. Później przyznawany jest zasiłek na dzieci uzależniony wyłącznie od ich liczby – na pierwsze i drugie po 184 euro, na trzecie 190 euro, a na czwarte i każde kolejne po 215 euro. Świadczenia te są wypłacane co miesiąc aż do 21., a jeśli potomek się uczy, do 25. roku życia! Dodatkowo, gdy któreś z rodziców przerwie pracę, by opiekować się pociechami, otrzymuje zasiłek wychowawczy w wysokości 2/3 wypłaty, ale nie mniej niż 300 euro. Na jeszcze większą pomoc mogą liczyć w Niemczech najbiedniejsze rodziny oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci.

We Francji, oprócz 903 euro becikowego, przez 3 lata rodzice otrzymują miesięcznie 180 euro. Później do zasiłku rodzinnego prawo mają tylko rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci. Wypłacany jest on do 20. roku życia dziecka i wynosi 126 euro na dwoje dzieci, 287 euro na troje dzieci i po 161 euro na każde kolejne. Nad Sekwaną funkcjonują też: tzw. dodatek solidarnościowy dla najbiedniejszych, darmowe żłobki i przedszkola, coroczny zasiłek z tytułu rozpoczęcia nauki w szkole. Państwo dokłada się też do dzieci w innych formach, np. zniżek do biletów komunikacji miejskiej czy dopłat do wakacyjnych wczasów.

Arkadiusz Rogowski

 

 

do “1000 zł co miesiąc na każde dziecko?”

 1. Zosia

  Ja się już na te dobrodziejstwo nie załapie mam 2 dzieci ojciec nie żyje po mimo że miał przepracowaną odpowiednią ilość lat to dzieci śmiesznej renty z ZUS-u nie dostają gdyż drugiego warunku nie spełnił (1,5rok przed śmiercią nie pracował bo odsiadywał wyrok za niepłacenie alimentów na dzieci sprawę założył MOPS) i czym moje dzieci się różnią od tych co będą dostawać pieniążki? Bzdura jak tak będzie to zwalniam się bo nie po to tyram a po to żeby moje dzieci miały . Najlepiej jak inni WYJECHAĆ Z TEGO CHOREGO KRAJU….

 2. ola

  Ja się już na te dobrodziejstwo nie załapie mam 2 dzieci ojciec nie żyje po mimo że miał przepracowaną odpowiednią ilość lat to dzieci śmiesznej renty z ZUS-u nie dostają gdyż drugiego warunku nie spełnił (1,5rok przed śmiercią nie pracował bo odsiadywał wyrok za niepłacenie alimentów na dzieci sprawę założył MOPS) i czym moje dzieci się różnią od tych co będą dostawać pieniążki? Bzdura jak tak będzie to zwalniam się bo nie po to tyram a po to żeby moje dzieci miały . Najlepiej jak inni WYJECHAĆ Z TEGO CHOREGO KRAJU….

 3. Cezary

  powinni zabrać pół pensji tym z rządu wtedy by starczyłoby na dzieci i Polska by się mnożyła a nie wymierała, inne państwa stać że są pieniądze na dzieci a w Polsce to jak zwykle brakuje, niechby taki premier dostał raz w miesiąca taka najniższą pensje to nawet by mu na jeden dzień nie starczyło a tu człowiek musi cały miesiąc żyć

 4. Jacek

  Ojciec 3 dzieci
  Już premier przymierzał się do odebrania odliczeń corocznych na dzieci szukając pieniędzy dla swoich pupili na szczęście senatorowie nie pozwolili chwała im za to. Ten plan to niestety fantazy w naszym kraju ponieważ trzeba dać policjantom mundurowym górnikom i innym którzy idą na wcześniejsze emerytury i zabierają pieniądze dla naszej przyszłości (dlaczego w innych krajach ci ludzie pracują do 60 i 65 a u nas do 43 wstyd) jeden mój znajomy ma 9 cioro dzieci jest tyko po zawodówce żona również i finansowo oraz ulgi na dzieci mają dużo więcej kasy darmowe kolonie lub tylko minimalne dopłaty 100zł na osobe aja muszę płacić za wszystko 100% . TO chory rząd który tylko żeruje na tym żeby zabrać a nic aby dawać , czas na zmiany.

 5. Rafał Ciołek

  PROPOZYCJA PISU CZYLI 1000 zł NA DZIECKO CO MIESIĄC TO BANKRUCTWO POLSKI – PRZELICZENIE KOSZTÓW PRZY NIE WZRASTAJĄCEJ DZIETNOŚCI

  Rocznie rodzi się w Polsce – 450.000 dzieci
  Czyli statystycznie w miesiącu – 37.500 dzieci
  Kwota na każde dziecko w miesiącu – 1000 zł
  Czyli sumaryczne koszty w 1 roku trwania takiego systemu, przy założeniu stałego przyrostu:
  1×37,5 mln zł + 2×37,5 mln zł + 3×37,5 mln zł….+ 12×37,5 mln zł = 2,925 mld zł czyli ok 3 mld zł

  ALE LAT JEST 18 !!! – LICZMY DALEJ :)

  2 rok – to koszt 3 mld zł + 3 mld zł = 6 mld zł
  3 rok – 9 mld zł

  12 rok 54 mld zł
  ———————
  RAZEM w 18 LATACH TO 513 MLD ZŁ !!!!!
  TO PRAWIE DWA CAŁE POLSKIE BUDŻETY Z 2012R. (292 MLD ZŁ)

  ALBO WIĘC BARDZO SZYBKO PRZESTANO BY WYPŁACAĆ NALEŻNE WAM ŚRODKI Z TYTUŁU POSIADANIA DZIECI, KOLEJNY RAZ WAS OSZUKUJĄC ALBO POLSKĘ PO KILKUI LATACH CZEKAŁBY SMUTNY LOS GRECJI.

  TAK TO „PISOWSKIE EKSPERTY”: RYBIŃSKIE, GLIŃSKIE, KACZYŃSKIE WAM PROPONUJĄ.

  • Jacek

   Aktualnie tak ale zapomniałeś Rafale, ze PKB też wzrośnie. A i tak ten tysiać zostanie wydany i 80% wróci do budżetu. Jeśli się nie będą rodziły dzieci to za 20-30 lat nie będziecie mieli ani emerytury ani niczego! Zusu z dnia na dzień nie da się zlikwidować.

 6. Grzegorz

  Ojciec 2 dzieci
  Wiem, że dla rządu 1000zł to spora suma biorąc pod uwagę fakt przemnożenia tej sumy przez ilość dzieci w Polsce. Ale gdyby dali połowę z tego to już by pomogło wielu rodzinom. A co do zastrzeżeń, że ktoś te pieniądze wyda na wódkę zamiast na dzieci to odpowiem tak są szkoły jest mops, które ze sobą współpracują i gdy rodzic pije to jest wzywany do placówki oświatowej i ma do wyboru albo przestaje albo zgloszenie do mopsu i cofnięcie zapomogi.

 7. Matka 2 dzieci

  Mam 2 dzieci (10 mies i 2 latka) i jestem w 3 ciązy- tysiąc złotych miesięcznie w porównaniu z 77zł które jest obecnie byłoby miłą odmianą- na pewno nie zastanawiałabym się nad kupnem lepszej (czytaj zdrowszej) szynki czy innych produktów, na które mnie nie stać przy dzisiejszych zarobkach i cenach, które niestety idą w górę.

  NIESTETY TO NIEREALNE patrząc na nasz rząd i ich politykę prorodzinną… Więc pozostaje nam żebrać 77zł miesięcznie an dziecko i modlić się, żeby i tego nie zabrali…

  P.S. Nie jestem niezaradną matka, która liczy na darmowe pieniądze. Staram się dorabiać na umowach-zlecenie, choć z 2 dzieci, prowadzeniem domu to nie łatwe. Nie chcę kokosów, ale pieniądze, które pomogą mi wyedukować dzieci tak, by dały sobie radę w ‚naszych czasach’ które nie są wcale łatwiejsze…

 8. Ambroży

  Ruskowsian – coś mi się wydaje że napity to jesteś sam i bełkoczesz niezrozumiale w trzech faktach. Odróżnić musisz szwagra -szwagra, brata , szwagierkę od siostry ??
  Po drugie poza zawiścią nieładnie kalasz własną rodzinę , tylko zapewne z jednego powodu ,ze sam z nimi nie pijesz , bo cie nie chcą widzieć!!
  Po trzecie Pan red. pisze tutaj o NORMALNYM Kraju Europejskim rządzonym w sposób racjonalny z myślą o przyszłości swojego Narodu , co zupełnie nie utożsamia się z naszym koalicyjnym rządem PO/PSL.

 9. ruskowsianin

  To moj szwagier dostawal by 10 tysiecy miesiecznie. No ladnie, lepiej juz nie widze ! Nie dosc ze pije razem ze szwagierka wedlug zasady ze „dzien bez flaszki to dzien stracony” za doplaty z Uni bo pole lezy odlogiem, to jeszcze mial by dostawac kolejne 10 tysiecy miesiecznie na wodke ?
  Niezle pomysly ma ten pan !

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.