112 nie zawiedzie na EURO?

Czas reakcji w ośrodkach, w których wprowadzono unowocześnienie wynosi do 10 sekund – zapewnia minister. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Europejscy kibice, którzy znajdą się w kłopotach mają dzwonić pod numer 112. Czy system jest na to gotowy?

Już za miesiąc rozpoczynają się w Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Będą w nich uczestniczyć tysiące kibiców. Jeśli dojdzie w tym czasie do wypadków, służby ratunkowe i policja mają być wzywane przez 112. Minister Administracji i Cyfryzacji zapewnia, że numer jest gotowy do EURO.

Nawet jeśli polsko – ukraińskie mistrzostwa okażą się jednymi z najlepiej zorganizowanych, na pewno dojdzie w trakcie sportowego święta do wypadków i incydentów, w trakcie których kibice będą potrzebowali pomocy.

- Skierowałem do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zapytanie o stan gotowości numeru 112 – przyznaje Mirosław Pluta, poseł reprezentujący Podkarpacie. – Czy system jest sprawnie przygotowany logistycznie, by jednocześnie obsługiwać zgłoszenia w tym samym czasie, czy jest przygotowana odpowiednia informacja dla zagranicznych turystów, mająca na celu rozpowszechnienie informacji o numerze 112 podczas mistrzostw? A także w jaki sposób przeszkoleni są pracownicy odbierający zgłoszenia od obcokrajowców?

Jak informuje ministerstwo z końcem ubiegłego roku we wszystkich 17 lokalizacjach wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego został wdrożony system zapewniający przekazanie połączenia telefonicznego. Uruchomienie poszczególnych Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego leży w gestii każdego wojewody.

- W chwili obecnej w trzech miastach wojewódzkich wojewodowie podjęli decyzję o uruchomieniu WCPR (tj. Poznań, Wrocław i Olsztyn), w tym w dwóch miastach gospodarzach Euro 2012. Dostarczone rozwiązanie eliminuje główny dotychczasowy problem w zakresie przyjmowania połączeń 112, tj. zapewnia odpowiednie parametry techniczne i jakościowe infrastruktury teleinformatycznej, dzięki czemu każda osoba dzwoniąca na numer 112 w obszarze objętym wdrożeniem dodzwoni się w krótszym niż dotychczas czasie do operatora numeru 112.

Małgorzata Rokoszewska

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.