112 będzie ratował życie

PODKARPACIE W Rzeszowie i Krośnie będą działać Centra Powiadamiania Ratunkowego

System Powiadamiania Ratunkowego nareszcie będzie działał jak należy. Jeszcze w tym roku pojawią się nowe możliwości kompleksowej współpracy służb ratowniczych, bowiem przyspieszyły prace nad rzeczywistą funkcjonalnością numeru 112. Aktualnie Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługuje teren miasta Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Zasięg ten będzie stale zwiększany.

Przypomnijmy, głównym zadaniem CPR jest przyjmowanie (numery telefonów 999, 998, 997 i 112), analizowanie i wysyłanie przez dyspozytorów w miejsca zagrożeń odpowiednich służb.

Nowy system w praktyce

Dzięki uruchomieniu systemu, służby niosące pomoc będą mogły czynić to szybciej i bardziej kompleksowo. Gdy uczestnik zdarzenia zadzwoni pod numer 112, wezwanie odbierze dyspozytor Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Dzięki umowie z operatorami telefonii komórkowej będzie potrafił zlokalizować dzwoniącego i miejsce, gdzie doszło do karambolu. Dzięki GPS-owi sprawdzi, iloma karetkami dysponuje, a w razie potrzeby wezwie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Dzięki cyfrowym mapom i systemowi monitoringu ustali dla nich najkrótsze trasy przejazdu, a także wezwie policję, która zabezpieczy teren i wyznaczy objazdy.

– Do tej pory standardem było przekierowanie połączeń alarmowych do dyspozytorów właściwych służb i podmiotów ratowniczych – wyjaśnia Florian Pelczar, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. – Od 1 stycznia 2011r. zostało oddane do użytku Centrum Powiadamiania Ratunkowego, dzięki czemu w jednym pomieszczeniu zgłoszenia przyjmują przedstawiciel Państwowego Ratownictwa Medycznego i PSP – dodaje.

Wdrożenie systemu na ukończeniu

– Początkowo planowano na Podkarpaciu utworzenie 1 WCPR-u oraz 9 CPR-ów – tłumaczy Małgorzata Oczoś, rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego. – W tym momencie dostosowujemy system do projektowanych zmian zakładających utworzenie 1 CPR-u na 1 mln mieszkańców. Planowane jest utworzenie drugiego CPR-u w Krośnie na bazie Komendy Miejskiej PSP z początkowym obszarem działania w powiecie krośnieńskim. W efekcie obszar CPR/ WCPR-u Rzeszów obejmie ponad 1mln a CPR w Krośnie – 800 tys. mieszkańców i około 400 tysięcy turystów przebywających w Bieszczadach – dodaje.

Zapytana o szczegóły, pani rzecznik odpowiedziała, iż w I półroczu 2011 roku planowane jest dostarczenie dla rzeszowskiego centrum potrzebnego oprogramowania oraz sprzętu teleinformatycznego. Ponadto przewiduje się rozpocząć prace modernizacyjne w CPR Krosno i uruchomienie jego działalności od 2012 roku. Zaplanowano także przeszkolenie operatorów numeru alarmowego 112.

Projekt „numer 112” zbyt długo był pustym sloganem, a województwo podkarpackie nie było tu wyjątkiem. Prace wdrożeniowe były zbyt powolne, dopiero w ostatnim czasie dało się zauważyć wyraźne przyśpieszenie. Stawka nie jest mała. Jest nią bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców naszego regionu, a także gości przybywających odwiedzić piękne zakątki Podkarpacia.

Paweł Malinowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments