- SuperNowości24 - http://supernowosci24.pl -

12- letnie mamy pozbawione dzieciństwa

Lekarze z Łańcuta przyznają, że nastoletnich mam w regionie ciągle przybywa. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Najmłodsza pacjenta łańcuckiego oddziału ginekologiczno-położniczego miała 14 lat, ale 12-latki w ciąży już też tutaj nie dziwią.

– Nastoletnie mamy? To żadna nowość w naszym szpitalu, obecnie prowadzę 5 takich ciąż. Co prawda to 16 – 17 letnie dziewczyny, ale 14 – latki u nas nie są jakimś ewenementem – mówi dr n. med. Bogdan Ostrowski ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego w Centrum Medycznym w Łańcucie. – Mam też pacjentkę 21 – letnią w czwartej ciąży, więc widać, że u nas to nie nowy problem.

Ciąże wśród nastolatek zdarzają się coraz częściej Dlaczego? Przecież dziewczyny powinny być bardziej świadome swojego ciała niż kilkanaście lat temu. Dostęp do różnych środków przekazu powinien sprzyjać rozwojowi, a nie odwrotnie.

Gdy antykoncepcja jest be

– Najbardziej porażający jest właśnie brak jakiejkolwiek edukacji seksualnej – mówi dr Ostrowski. – Kiedy z nimi rozmawiam to ręce mi opadają. Jak one nie zajdą w ciążę skoro rozpoczynają współżycie nie wiedząc co to jest owulacja, co to jest cykl, a o antykoncepcji wiedzą tyle, że to samo zło, że po tabletkach mogą urodzić zniekształconego potworka. Kto ich tego uczy? W sumie zachodzą w ciążę wkrótce po pierwszej miesiączce, bo “myślałam, że po pierwszym razie nie zachodzi się w ciążę” i dzieci rodzą dzieci. To smutne.

Ordynator przyznaje, że nastoletnich ciąż przybywa w całym kraju, tylko w jego szpitalu jest kilkanaście takich przypadków rocznie. Większość to jednak dziewczyny powyżej, a nie poniżej 15 lat (kontakty seksualne z osobami poniżej 15. roku życia są przestępstwem, za które grozi nawet do 12 lat więzienia).

***

Antykoncepcja, a rodzenie potworków to pachnie średniowieczem i paleniem na stosie. Czy na tym miała polegać edukacja seksualna? Kto zatem i co wykłada w gimnazjum na przedmiocie “wiedza o wychowaniu do życia w rodzinie”? Gdy pomyślę ogarnia mnie strach.

Anna Moraniec