12 mln zł na stroje dla pracowników ZUS

Już niedługo pracownicy ZUS będą przyjmować petentów w jednakowych strojach. Fot. Paweł Dubiel

Już niedługo pracownicy ZUS będą przyjmować petentów w jednakowych strojach. Fot. Paweł Dubiel

KRAJ. Średnia emerytura w Polsce wynosi 2150 zł brutto. Strój dla urzędnika od 3,5 do 5 tys. zł.

Koszula i garnitur dla mężczyzn oraz kamizelka, spódnica i żakiet dla kobiet – tak już niedługo będą wyglądały nowe stroje pracowników ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił wydać od 3,5 tys. do 5 tys. zł na uniformy dla urzędników pracujących w obsłudze klienta. Czy przy obecnej sytuacji finansowej to dobry pomysł, czy zwykła fanaberia?

- Informuję, że planowany w całym kraju zakup strojów służbowych dla ok. 3 tysięcy pracowników sal obsługi klienta odbędzie się w ramach standardowego przetargu – mówi Wojciech Dyląg, rzecznik rzeszowskiego ZUS. Jak twierdzi, z inicjatywą zakupu strojów wyszły działające w ZUS związki zawodowe. – Biorąc pod uwagę fakt, że zakład jest w stanie wygospodarować na ten cel oszczędności własne, Zarząd ZUS przystał na wniosek związków zawodowych – zaznacza rzecznik.

Zestaw dla mężczyzn na lato i zimę ma kosztować 4 – 5 tys. zł. Dla kobiet natomiast „jedynie” od 3 do 3,5 tys. zł. Panowie mają dostać po 10 par koszul i garnitur, a panie – kamizelki, dwie spódnice, żakiet. Całkowity koszt reprezentacyjnych strojów dla urzędników ma wynieść 12 mln zł. Pracownicy dostaną je już w drugiej połowie roku. Po co urzędnikom jednolite stroje za kila tysięcy? – Każda instytucja świadcząca usługi ma dress code, pozwalający ją rozpoznać nie tylko po szyldzie, ale i ubiorze – mówi dr Andrzej Sadowki, prezydent Centrum im. Adama Smitha. – Nie jest niczym nadzwyczajnym, że instytucja, z której usług korzysta tylu Polaków, próbuje taki dress code wprowadzić. Jego zdaniem, warto sobie jednak zadać pytanie, czy patrząc na konkurencje firm dostarczających uniformy, ich cena jest  rynkowa.

- Trzeba podkreślić, że służbowe ubrania wpisują się w postępującą w zakładzie profesjonalizację kadry bezpośrednio obsługującej klientów, która systematycznie podnosi poziom obsługi – oświadcza rzecznik ZUS. Dodaje, że w ostatnim badaniu CBOS pracownicy ZUS zostali uznani przez respondentów za najlepiej obsługujących klientów z całego sektora administracji publicznej. Osoby, pracujące w salach obsługi klienta, nie narzekają. Oburzenia nie kryją za to pozostali pracownicy, którzy od dawna apelują o podwyżki. Nie udało się bowiem wygospodarować pieniędzy na wyższe pensje, a 12 mln zł na ubrania znaleziono bez problemu. – W instytucjach podległych rządowi nie ma jednakowych kryteriów, określających kiedy za większą aktywność pracownik może liczyć na premię – twierdzi dr Sadowski. Stąd presja na hurtowe podwyżki. Dopóki nie zmieni się model świadczeń, pracownicy będą walczyć o wzrost płac dla wszystkich. – To kierownictwo ZUS określa priorytety, którymi się kieruje. Okazało się, że tym razem to standaryzacja ubrań, a nie podwyżki są priorytetem – zauważa dr Sadowski. Tak czy inaczej, urzędnicy ZUS to też spory elektorat i być może będą o tym pamiętać podczas kolejnych wyborów.

Wioletta Kruk

do “12 mln zł na stroje dla pracowników ZUS”

 1. olek

  kalekom renty zabiorą,i mundurki mają,smutne ale prawdziwe.

 2. Aga

  …ponoć ZUS ma przestać istnieć do 2020 roku. Zniesiemy zatem wszelkie uniformy i inne fanaberie… Żal… za nasze pieniądze…

 3. ciekawy

  Zmienił się rząd i znowu kręci się interesiki. W kółko to samo. Jak za dawnych dobrych czasów PO i PSL.

  • ROMAN

   No ja bym sie z analizą cofnoł dalej tak do czasów Popiela ; O !
   Ciekawe jak wtedy im się powodziło czy też tak bałamucili niewolnikow

 4. zaleze.com

  A to widzieliście?

  Nagrody w ZUS w Jaśle w latach 2014-2017: przyznano ponad 12 milionów złotych

  http://www.zaleze.com/nagrody-w-zus-w-jasle-w-latach-2014-2017-przyznano-ponad-12-milionow-zlotych/

 5. hijena

  zgodnie z przepisami BHP urzednikowi przysluguje satynowy,(stylonowy) fartuch.Przepisy te nic nie mówią o słyzbowym stroju urzędnika albo wagowego na skupie.Pracownik pracujący w kontakcie z klientem, powinien przychodzić schludnie ubrany,pachnący mydłem ,nie wskazane jest ,żeby panie pokazywały obnażony biust i mialy na nogach rajstopy.Tak mówi Dress Code.Pomysl na wystrojenie pracownikow ZUS na koszt podatnika ,budzi obawy ,że ktoś obrotny próbuje okraść SKarbPanstwa. Poza tym zanikaja kontakty petenta z urzędnikiem ,poniewaz coraz więcej spraw mozna załatwic przez internet

  • ROMAN

   No nie w fartuchach no jak by to wyglądało co najmniej jak przy rytualnym uboju nie – fartuchy nie
   bo by to ubojnie przypominało no chyba że teraz w Zusie bedzie eutanazja -
   No mydelko tak powinni dostawać słuzbowe no nie tam Fa ale aby było taniej to bialy jeleń ;
   i woda ta : masumi no ostatecznie mogą sie kropuc ” Panią Walewską” może gdzieś jeszcze w tahnych magazynach jest i na początek wystarczy a szampon do fryzury to zielone jabłuszko – O !
   No biusty to nie – powinne być pochowane a na nogach no przynajmniej jakaś lajkra .
   I jeszcze aby mieli dodarek na pranie nie ?
   no i bielizne tez służbową oraz kajdanki i broń i i jeszcze
   stopnie wprowadzicm to dopiero bedzie odpowiednia instyrucja – a co !

 6. hahaha

  Nawet w hipermarketach i mcdonaldach są uniformy służbowe. O innych instytucjach już nie wspomnę. Co w tym dziwnego?

 7. gość

  Może jeszcze złote łyżeczki do mieszania kawusi i kryształowe kieliszki, bo pracownicy jak widać za kołnierz nie wylewają!

 8. maniek

  Trzeba poszukać kto z rodzinki ma fabrykę garniturów i sprawa się wyjaśni dlaczego tak chcą zrobić złodzieje.

 9. ROMAN

  Debilizm decydentów osiąga apogeum – to są pieniądze Nasze do ich zakutych łbów to jeszcze nie dotarło – mają premie/ nagrody/ niech se kupują za swoje za swoje to jest poniżej krytyki takie decyzje – Wara od naszych pieniędzy

 10. hvhjfjhf

  Stringi niech kupią dla kobiet a bokserki dla facetów a w srodku zus-u niech postawią rure do tanczenia.

 11. Bodo

  Co za pier…..ny kraj. Tak się w Polsce kręci lody. Trzeba jeszcze mieć nadzieję że po zmianie władzy ktoś się weźmie za dupę tym którzy podjęli takie decyzje. Na jakąkolwiek pomoc dla zwykłego obywatela nie ma pieniędzy . Nie wierzyłem że dożyję upadku socjalizmu . Może nadzieje że dożyję czasów, kiedy rozwali się i ten cudowny system okradania swoich obywateli przez rządzących.

 12. egon

  doliczcie do tego ekwiwalent za pranie

 13. lola

  TYLKO ZA SWOJE PIENIAZKI NIECH SOBIE SZYJĄ NIE ZA LUDZKIE .ŁATWO WYDAWAĆ SPOŁECZNĄ KASĘ!!

 14. gość

  Hańba! Wstyd!
  Owoc żywota Twojego jeZUS!

 15. Szewc biedny

  Oj tam, oj tam.
  Składki ZUS dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2018 r. wynoszą już 1232,16 zł tak że nawet i na nowe buty wystarczy !! Oczywiście dla urzędników !!

 16. gosc

  Biorąc pod uwagę fakt, że zakład jest w stanie wygospodarować na ten cel oszczędności własne, Zarząd ZUS przystał na wniosek związków zawodowych – zaznacza rzecznik.

  ZUS nie posiada zadnych swoich pieniedzy ani oszczednosci. To nie jest zaklad produkujacy dobra, produkty tylko zaklad w ktorym przeklada sie papierki z jednego miejsca na drugie wiec pieniadze ktore wg rzecznika sa oszczednosciami tak naprawde sa pieniedzmi tylko i wylacznie podatnikow!!!

 17. Nestor Bazyli

  Cylinder czy melonik?
  Frak czy smoking?

 18. zusy,krusy = likwidacja

  Biorąc pod uwagę fakt, że zakład jest w stanie wygospodarować na ten cel oszczędności własne, Zarząd ZUS przystał na wniosek związków zawodowych – zaznacza rzecznik.

  ZUS nie ma zadnych wlasnych pieniedzy ani oszczednosci bo to nie jest zaklad produkujacy jakiekolwiek dobra ani produkty ktore mozna sprzedawac. Owe oszczednosci to pieniadze podatnikow ktore tak latwo sie wydaje na irracjonalne pomysly.

 19. adam

  zus to złodzieje !!!

 20. Endrju

  ABSURD! Masakra takie rzeczy tylko w Polsce.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.