12 tys. zł albo dziękujemy, odchodzimy – mówią lekarze

Lekarz to zawód zaufania publicznego i powinien zarabiać odpowiednio do swoich kwalifikacji. Czy jednak każdy lekarz zasługuje na minimum trzech średnich krajowych? Fot. Anna Moraniec

KRAJ. PODKARPACIE. Lekarze szykują się do wypowiadania umów o pracę. Chcą godnie zarabiać, tak jak ich zachodni koledzy, którzy należą do najlepiej uposażonych grup zawodowych.

– Ustalenia płacy minimalnej dla lekarzy w wysokości trzech średnich krajowych (ok. 12 tys. zł), domagamy się od pięciu lat. Teraz, gdy spodziewamy się, że w wyniku przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego może dojść do cięcia naszych zarobków, tym bardziej chcemy to osiągnąć. Dlatego postanowiliśmy wymóc to na rządzie masowo wypowiadając umowy o pracę – mówi Zdzisław Szramik, przewodniczący zarządu regionu podkarpackiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Medycy chcą zarabiać tak jak ich koledzy w Wielkiej Brytanii czy Niemczech, gdzie lekarze są jedną z najlepiej uposażonych grup zawodowych. W razie niespełnienia żądań grożą grupowymi wypowiedzeniami warunków pracy.- Będziemy jeździć po szpitalach i nawoływać środowisko lekarskie do jednoczesnego zwalniania się z pracy – mówi przewodniczący OZZL.

Chcą zarabiać godnie
Według danych ministerstwa, średnie zarobki lekarza specjalisty wynoszą z dodatkami 5 tys. złotych brutto. Lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji mogą liczyć na 6600 złotych brutto miesięcznie, z drugim 7200 złotych brutto. Ordynatorzy zarabiają średnio ponad 9600 złotych. Żeby dorobić biorą dyżury (za godzinę dyżuru lekarskiego, w niektórych szpitalach dostają 80 zł, co daje blisko 2000 zł za 24 godzinny dyżur). To bulwersuje innych pracowników lecznic, bo niewiele więcej (2500 zł za cały miesiąc) zarabia “na rękę” pielęgniarka. Mniej więcej tyle samo “bierze” ratownik medyczny. Jak zarabiają Polacy w zawodach niemedycznych? Według Głównego Urzędu Statystycznego średnie zarobki brutto fryzjera za 2011 rok wynosiły 1500 zł, kierowców autobusów 2750 zł, kucharzy 1974 zł, a hydraulików 2500 zł.

Jak zarobki kształtują się w innych krajach?
W Wielkiej Brytanii lekarze należą do jednej z najlepiej opłacanych zawodów, zarabiając brutto ok. 80 tys. funtów rocznie, co po opłaceniu podatku wynosi ponad cztery tysiące funtów miesięcznie – na rękę. Tak jest nie tylko na Wyspach, ale i w całej Europie. We Francji i Niemczech lekarze zarabiają średnio 4,5 tys. euro miesięcznie.

***
Lekarze chcą i powinni zarabiać godnie, godnie chcą i powinni być leczeni też ich pacjenci, z których większość nie zarabia godnie, przynajmniej na tyle, by było ich stać na prywatne leczenie u godnie zarabiających lekarzy.

Anna Moraniec

15
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
M...jaaaabuntownikmarekgawel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
M...
Gość
M...

ile w was ludzie nienawisci…

jaaaa
Gość
jaaaa

niech zlozą wypowiedzenia, ale niech im zostanie odebrane prawo wykonywania zawodu, bo nie po to place tyle kasy zeby mi teraz jakis ciul nosem krecil ze mu malo….wiedzial jaki zawod wybiera…jaaa

buntownik
Gość
buntownik

zadam jednej sredniej krajowej takiej jak w Anglii. ok 450 funtów tygodniowo. razem wychodzi 1800 funciakow miesiecznie/ liczac funta tylko po 5 zeta wyjdzie dziewiec tysiecy w Polsce. robotnik majacy w dupie lekarzy

gawel
Gość
gawel

niech spieprzaja…no i prosze konowal szramik bedzie sobie wycieczki robil po szpitalach…mam nadzieje ze w ramach urlopu albo lewego zwolnienia lekarskiego..czesc konowaly…

marek
Gość
marek

Oni już dawno odeszli od publicznej służby-ale do swoich prywatnych gabinetów…

roman
Gość
roman

ch …im w d…. i kostka cukru – niech jadą za granice

neron
Gość
neron

A niech odchodzą zwłaszcza ci z Krosna!!!! Krzyżyk na drogę !!!!!!!!

o. komeżka
Gość
o. komeżka

a niech się zwalniają, na zachodzie ich nie potrzebują i włapę nikt nie da, idzcie precz konowały

ZB
Gość
ZB

do emigrant.
Zgadzam się z Pana wypowiedzią. Co z kolei do wypowiedzi Pana Szramika, to,tak trzymać.Odejdzcie od publicznej słuzby zdrowia.Polska już dawno powinna wprowadzic standarty obowiazujace w innych krajach.A mianowicie, prowadzisz prywatna praktykę lekarską to won z publicznej służby zdrowia.To jest ROZBÓJ W BIAŁY DZIEN- tak lekceważyc spoleczeństwo….

VV
Gość
VV

niech sie zwalniaja. a na ich miejsce przyjda lekarze z ukrainy albo modni odstatnio hindusi. jesli oni chca zarabiac po 12 tys. to mnie prosze placic pensje w wysokosci 4000 zl. tak jak to jest w calej cywilizowanej europie.

emigrant
Gość
emigrant

Na zachodzie :
Lekarz w szpitalu rzadowym zarabia tyle samo co inzynier na panstwowym stanowisku.
Lekarz w prywatnym szpitalu zarabia wiecej.
Nie pasuje praca prosze sie przeniesc do prywatnego szpitala.

K.Bimbała
Gość
K.Bimbała

Szkoda słów – większość tych 12 -to tysięczników nie ma zielonego pojęcia nawet o swojej dziedzinie , nie wspominając już o tym , że byle problemem posilają się specjalistami. Widać to gołym okiem podczas weekendowych dyżurów – tracą głowę i uciekają od każdej decyzji jak tylko braknie ordynatora. Niestety pacjenci na tym cierpią , jeśli przeżywają taki dyżur , to często po nim ciężko dojść do siebie. Kasę chce z nich prawie każdy , bez względu na swoje doświadczenie. Nie twierdzę że są tacy wszyscy ,bo bym ich skrzywdził , ale wiem co piszę i brzydzę się tą ich pazernością… Czytaj więcej »

olgierd
Gość
olgierd

To może niech jadą na zachód. Tutaj ludzie „godnie” żyją za 1 tys. zł , a oni żądają 12 tys.zł ? W d…ch im sie poprzewracało. Niech wyjeżdżają a tutaj przyjadą lekarze z innych krajów i wszystko sie wyrówna.

Aga
Gość
Aga

Jasne. Za takie podejście do pacjentów, jakie panuje w naszej służbie zdrowia – podwyżki.

gość
Gość
gość

Dobrze, zgoda ale niech i pracują tak jak lekarze na zachodzie i nie biorą w kieszeń za każdą wizytę. Tam lekarz wykonuje wszystko od zastrzyków, zmiany wenflonu po operacje i nie są traktowani jak święte krowy tylko jak równy z równym. Dlaczego nikt nie mówi o tym, że ci lekarze którzy wyemigrowali jak tylko otwarto granice wracają do kraju i siedzą na tyłkach cicho i czekają na kontrakt? Zobaczyli jak wygląda prawdziwa!!! praca lekarza i żadne zarobki nie rekompensują tej harówki.