120 tys. zł za remont okrągłej kładki

Afrykańskie drewno na poręczach okrągłej kładki okazało się mało odporne na polskie warunki atmosferyczne. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Drewniane elementy z Kamerunu na okrągłej kładce nie sprawdziły się. Afrykańskie drewno zostanie zamienione na polskie.

Drewniane elementy okrągłej kładki miały być wytrzymałe na trudne warunki atmosferyczne. Zapewniały o tym władze miasta, gdy w listopadzie 2012 roku oddano do użytku kładkę nad aleją Piłsudskiego. Niestety, egzotyczne drzewo z Kamerunu częściowo odłupało się, rozeschło i powyginało. Dlatego zaplanowano remont kładki i poręcze, balustrady oraz schody zostaną wykonane z innego drewna.

Jeszcze 6 lat temu władze miasta zachwalały drewno z którego wykonano elementy okrągłej   kładki. Zapewniano, że afrykańskie drewno azobe bongossi z Kamerunu to jeden z najtrwalszych i najodporniejszych drzewnych materiałów. Nie wzięto jednak pod uwagę polskich warunków atmosferycznych. Mieszkańcy Rzeszowa korzystający z kładki zauważyli, że poręcze są w złym stanie i od kilku lat drewno niszczeje. W 2018 roku ratusz zdecydował, że konieczny jest remont okrągłej kładki. Przede wszystkim naprawione zostaną poręcze. Ubytki w niej załatano jakimś nieokreślonym materiałem. Okazało się jednak, że w niektórych miejscach ten materiał zaczął się odklejać. Dlatego urzędnicy postanowili, że czas na kolejną naprawę, tym razem na wymianę drewnianych elementów.

W lutym został ogłoszony przetarg i zaplanowano demontaż drewnianej obudowy balustrad kładki, schodów i pochylni. Ta obudowa ma być wykonana z drewna ryflowanego (tak obrobionego, aby nadać mu szorstkość) jednostronnie. Wykonana zostanie też impregnacja drewnianych elementów balustrad.

Miasto na remont kładki chce przeznaczyć 128,8 tys. zł. Oferty potencjalnych wykonawców zostały już otwarte. Zgłosiły się dwie firmy: SKI-BUD z Dąbrowej Tarnowskiej, która zaproponowała cenę 119,7 tys. zł oraz TWISTER z Rzeszowa – 222,6 tys. zł. Prawdopodobnie ratusz roboty zleci firmie z Dąbrowy Tarnowskiej, bo jej oferta mieści się w kwocie jaką może wydać miasto.

Ze specyfikacji przetargu wynika, że afrykańskie drewno jest na przegranej pozycji. Raczej będzie to polskie drewno, które musi odpowiadać pierwszej klasie jakości. Elementy kładki mogą być z dębu, jesionu lub wiązu. Obudowa balustrady musi być wykonana z drewna litego, a nie z klejonego.

and

24
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
NieTwójInteresKominiarzGienektadek rocznik 69darek_nowak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tadek rocznik 69
Gość
tadek rocznik 69

Kładka spełniła swoje założenie. Jest praktyczna i jak o każdym dziele sztuki należy rozmawiać i normą że jednym się podoba a innym nie. Z dziełami sztuki już tak jest. Wieżę A’ifla też mieli rozebrać a dziś to symbol Francji. Podobnie będzie z Okrągłą Kładką

NieTwójInteres
Gość
NieTwójInteres

„dziele sztuki” – ile zarabiasz w URz (urzędowy trollu).

darek_nowak
Gość
darek_nowak

A ja pochwalę kładkę. Teraz czuje się dużo bezpieczniej a i fajnie się prezentuje. Powinna powstać jeszcze jedna tylko o innym futurystycznym kształcie.

NieTwójInteres
Gość
NieTwójInteres

Tadek nie pierdol. :-)

NieTwójInteres
Gość
NieTwójInteres

A tak na poważnie…
… co do bezpieczeństwa, widziałeś wypadki samochodowe pod kładką. Ludzie próbując wydostać się z Grunwaldzkiej wymuszają pierwszeństwo i kończy się wypadkami. Chciałbym poznać statystyki policji z czasów z przed budowy kładki i po jej wybudowaniu.

hijena
Gość
hijena

z Dąbrowej Tarnowskiej,a gdzie to jest?

pniok Rzeszowski
Gość
pniok Rzeszowski

Brak gospodarnosci i trwonienie miejskiej kasy. Mozna było przeznaczyc te 13,4 miliona na budowe drog odciazajacych ruch drogowy z centrum miasta. Jezeli ktos sie łudzi ze turysci beda przyjezdzac do Rzeszowa aby podziwiac kładke i fontanne medialna to powinien sie leczyc na głowe !! Fontanny to sie jedzie podziwiac do Rzymu, a kładki z widokiem na Alpy do Austrii. Co to z tej kładki za widok ? Na stare pozydowskie kamienice i stalinowski gmach WRN-u ? W Rzeszowie nawet wychodkow publicznych nie ma na ulicach i jak kogo na tej kładce złapie za odbytnice to se ulzy w doł na… Czytaj więcej »

Inka
Gość
Inka

Kładka okropna,trzeba się na nią wspinać do góry, a potem uważać, żeby nie upaść schodząc na dół, szczególnie zimą i jak pada deszcz. Ja boję się za każdym razem, gdy wchodzę. Kładka utrudnia też ruch samochodów, były wypadki. Po co remontować, lepiej od razu ją wyburzyć, gdyż jest niebezpieczna, a ponadto same koszty z nią, i to bardzo wysokie. Poza tym jest brzydka, kilka stalowych słupów i wyblakłe,łupiące się drewno. W nocy tylko jako tako, bo jej nie widać, tylko światełka.

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Kto wzial KASE i ILE za to ze na kladce zostalo zamontowane afrykanskie drewno ?

Gienek
Gość

Te pieniądze odzyskać zarówno od projektanta, który zalecił takie drewno w projekcie /ubezpieczają projektantów przymusowo od błędów – od czasu kiedy zmusili ich do zrzeszania się do jedynej słusznej Izby Inżynierów – mają to w pakiecie – obowiązek zrzeszania się i obowiązkowe ubezpieczenie od błędów /

Wykonawca, który wadliwie poprzykręcał to drewno do betonu – też daje gwarancję – i jako budowlaniec tez musi zatrudniać człowieka zmuszonego do ubezpieczenia

A nad wszystkim czuwa Prezydent i jego rzecznik ….. tez niemało kasy biorą aby wszystko skoordynować – ci mogą się ubezpieczać od własnych błędów bez zmuszania – dobrowolnie

Antykomuch
Gość
Antykomuch

Typowe dla innowacyjnego miasta rzeczonego przez tz.innowacyjnego prezydenta😂

hijena
Gość
hijena

kladka w ksztalcie deski klozetowej ma pecha.Jak nie rdzewiejace konstrukcje stalowe zaraz po oddaniu do użytku(pisała prasa),to teraz odstawiona tandeta poręcz,obraz nedzy i rozpaczy.A jeszcze niedawno rzeszowski burmistrz piał z zachwytu na jej temat

Jan Sebastiański
Gość
Jan Sebastiański

czyli kolejne kłamstwo włodarzy Rzeszowa że drzewo m a być wytrzymałe !!!! było za pieniądze podatników raptem 7 lat :) :) :) to trochę za krótko prawda ???

Dupa z uszami
Gość
Dupa z uszami

A ja mam to w dupie

student prawa
Gość
student prawa

Kiedyś pyłem przeciwny budowie kładki ale dziś stwierdzam że takie budowle są potrzebne. Takie ikoniczne cuda wyróżniają miasto a te staje się bardziej rozpoznawalne. Miasto ma to „coś”. Powiem więcej co jakiś youtuber przyjeżdża do Rzeszowa to mu się podoba okrągła kładka, studenci zagraniczni wysyłają foty rodzicom. A taka reklama wizerunkowa warta była wydania tej kwoty.

student prawa
Gość
student prawa

Piszcie co chcecie Rzeszów jest piękny a kładka się turystom podoba:

https://www.youtube.com/watch?v=57CaPaAaXRY

hijena
Gość
hijena

to ciebie widzialem jak z cielęcym zachwytem w oczach podziwialeś kladkę po przyjezdzie do Rzeszowa

Sydney
Gość
Sydney

Dobrze wam tak ,komuna rządzi do dziś

inzijer
Gość
inzijer

I tego nie dało się przewidzieć , że to nie ta strefa klimatyczna ? Niektórzy mówili , że to nie zda egzaminu , ale tak to jest jak się jest przekonany o własnej nieomylności !

paw
Gość
paw

jakby nie mozna było zastosować elementów z tworzywa imitującego drewno. bardziej trwałe rozwiązanie

ronczy
Gość
ronczy

… ale płowieje po sezonie letnim. Już lepiej drewno świerkowe pomalować 2-3 razy.

paw
Gość
paw

widziałem takie coś nad morzem, gdzie warunki lekkie nie są – po 3 latach jak nowe, wygląda estetycznie i jakos nie płowieje

budowlaniec
Gość
budowlaniec

sajding kładz na swojej chalupie

Kominiarz
Gość
Kominiarz

To może ze złota tę deskę klozetową zrobić ? Będzie na bogato.