14-latka przez przypadek znalazła ludzkie kości

Przypadek sprawił, że świat dowiedział się o kolejnej zbrodni wojennej. Czy po kilkudziesięciu latach uda się poznać prawdę o śmierci prawie 20 osób?

MANASTERZ (gmina Jawornik Polski). Osuwająca się ziemia odkryła zbiorową mogiłę.

Nastolatka odkryła zbiorowy grób, w którym najprawdopodobniej, spoczęły ofiary zbrodni wojennej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w mogile znaleziono szczątki mężczyzn, kobiet i dzieci, łącznie kilkunastu osób.

– Mieszkańcy miejscowości potwierdzili, że w czasie II wojny światowej w tym miejscu mogło dojść do egzekucji grupy ludzi pochodzenia żydowskiego – relacjonuje podkom. Andrzej Trelka z Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku. Sprawę przejął Instytut Pamięci Narodowej.

W ubiegły poniedziałek, we wczesnych godzinach porannych 14-latka z sąsiedniej miejscowości wybrała się ze znajomymi nad rzekę Mleczkę w Manasterze. Przechodząc obok osuwiska nad brzegiem rzeki, zauważyła wystające z ziemi fragmenty kości. Dziewczyna nie miała wątpliwości, że są to szczątki ludzkie. Nastolatka o tym makabrycznym odkryciu powiadomiła rodziców, a ci policję. Przybyli na miejsce funkcjonariusze potwierdzili, że odsłonięte przez osuwającą się ziemię kości należą do człowieka. W trakcie prac, okazało się, że nie jest to pojedynczy grób. W mogile znaleziono szczątki kilkunastu osób, które przewieziono do prosektorium, gdzie zostaną zbadane. Najprawdopodobniej miejsce zostanie dokładnie przeszukane przez archeologów. Wykopaliska pozwolą ustalić dokładną liczbę pogrzebanych zmarłych. – Miejsce znaleziska zostało oznakowane i zabezpieczone przed nieupoważnionymi osobami – mówi Andrzej Trelka z KPP w Przeworsku. – Czas pokaże, czy mamy w tym przypadku do czynienia z nazistowską zbrodnią wojenną –dodaje.  W najbliższym czasie wrócimy do tematu.

Policja prosi o kontakt osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje w tej sprawie. Jeżeli, wiesz coś na temat odkrytej mogiły, skontaktuj się z Komendą Powiatową Policji w Przeworsku, Komisariatem Policji w Kańczudze lub z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Ewa Faber

do “14-latka przez przypadek znalazła ludzkie kości”

  1. alek

    Jakie to poprawne politycznie napisac „nazistowska” zamiast „niemiecką”. Nazisci to pewnie byli Eskimosi…

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.