1400 osób może stracić pracę

- Koniec 2014 roku to ostateczny termin, w którym nasz zakład musi być zabezpieczony przed powodzią – mówi Ryszard Łęgiewicz, prezes Hispano-Suiza w Sędziszowie Młp.- Jeżeli ten termin nie zostanie zagwarantowany i nie będzie polderu przeciwpowodziowego, to wyprowadzimy się np. do Rzeszowa, a w powiecie ropczycko-sędziszowskim w sumie straci pracę 1400 osób pracujących w 5 firmach produkujących elementy do samolotów i współpracujących z Hispano-Suiza. Fot. Wit Hadło

SĘDZISZÓW MŁP. Jeżeli nie zostanie wybudowany polder przeciwpowodziowy, to firma Hispano-Suiza wyprowadzi się z Sędziszowa.

Nawet 500 osób może stracić pracę w sędziszowskiej firmie Hispano-Suiza jeżeli do 2014 roku nie zostanie zbudowany system zabezpieczający ten zakład przed powodzią. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to zarząd spółki zdecyduje o wyprowadzeniu firmy z Sędziszowa Młp. W sumie jednak bez pracy pozostałoby aż 1400 pracowników, bo na terenie powiatu ropczycko sędziszowskiego funkcjonuje 6 zakładów tej samej branży, produkujących elementy do samolotów.

Dwa lata temu tylko dzięki determinacji pracowników udało się uratować  firmę Hispano-Suiza, która znalazła się pod wodą. Dlatego Ryszard Łęgiewicz, prezes tej firmy, mówi wprost: jeżeli do 2014 roku nie zostanie zbudowany polder przeciwpowodziowy w Sędziszowie Młp., to trzeba będzie zwolnić w sumie 1400 osób. Zakład zaś zostałby przeniesiony  w inne miejsce, np. do Rzeszowa.

– Nie będziemy mieli innego wyjścia – mówi R. Łęgiewicz, prezes Hispano-Suiza. – Nasz zakład musi mieć zapewnione bezpieczeństwo produkcji. Nie może dojść do podobnej sytuacji jak w 2010 roku. Gmina musi wybudować polder przeciwpowodziowy, który uchroni nas przed ponownym zalaniem.

Na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego potrzebne są dwa poldery przeciwpowodziowe: w Sędziszowie Młp. i Ropczycach. Na razie jednak nie ma gotowej dokumentacji takich zbiorników i jej opracowanie potrwa rok. Do tego trzeba dodać jeszcze wielomiesięczny okres budowy polderów. Nie jest więc pewne,  czy do końca 2014 roku inwestycja się zakończy. Tym bardziej, że nie ma jeszcze gwarancji, że powiat dostanie z  budżetu państwa pieniądze na taką inwestycję.

Tak więc obawy, że firma Hispano-Suiza w Sędziszowie Młp. zostanie zlikwidowana, nie są bezpodstawne.

Francuska firma Hispano-Suiza Polska w Sędziszowie Młp. produkuje przekładnie boeingów 737, koła zębate do napędów airbusów i lotniczych silników Rolls-Royce’a, General Electric i francuskiej Snecmy.

Mariusz Andres

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
maximussędziszowianinkowalskibandos-ŻeromskiegoK.Bimbała Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kowalski
Gość
kowalski

to terz prawda ze tam malo zarabiaja choc wiesc niesie inaczej.owszem sa tacy ktorzy maja ale to nieliczni zwykly robol nie wezmie wiele na reke.ale ludzie pracuja bo jest jak jest ,moz kiedys sie zmieni ze uszanuja zwyklego pracownika.

maximus
Gość
maximus

Tylko gdzie znajdą takich tanich pracowników,w Rzeszowie muszą dołozyć tysiąc złotych więcej na początek.

sędziszowianin
Gość
sędziszowianin

WŁADZE MAJĄ TO GDZIES NA CZELE Z BURMISTRZEM PORPROSTU MUSZĄ W GMINIE POLECIEC STOŁKI ABY COŚ SIE ZMIENIŁO A NAJWIECEJ W KWESTJI BUDOWNICTWA PEWIEN PAN C… JEST KOMPLETNIE NIE ODPOWIEDZIALNY I NIE NADAJE SIĘ DO NICZEGO TYLKO DO ZWOLNIENIA
A LUDZIE Z HISPANO MUSZĄ UDAC SIE ZE STRAJKIEM POD GMINE BO BURMISTRZ I RESZTA MA TO GDZIEŚ

kowalski
Gość
kowalski

Wierze w zdrowy rozsadek rzadzacych i ufam ze wiedza co straca jesli ta firma sie wyniesie.skutki bylyby niewyobrazalne.ale to panowie na stolkach na pewno wiedza doskonale.

bandos-Żeromskiego
Gość
bandos-Żeromskiego

Już dawno temu były plany stworzenia zapory wodnej w miejscowości bystrzyca ,powinno się odgrzebać stare dokumenty i wrócić to tego pomysłu , zbyt piękna i urokliwa miejscowość Bystrzyca nie może marnować swojego potencjału ,stała by się alternatywą dla Soliny , nie mylić z konkurencją ………….nie marnujcie tego co macie i posiadacie

K.Bimbała
Gość
K.Bimbała

Widać gołym okiem troskę o POdkarpacie Tuska, J.Burego, Skowrońskiej, Łukacijewskiej itd. Gratuluję elektoratowi PO/PSL wyboru.

oleg
Gość
oleg

i prawidłowo , bo własnie straciłem prace.