15 lat jednej z najlepszych stref ekonomicznych w kraju

Tarnobrzeską strefą od początku zarządza Marek Indyk (z lewej) i sukces tej strefy to przede wszystkim jego zasługa o czym nie zapomniał wspomnieć Wojciech Dąbrowski, prezes ARP (z prawej). Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Przyciągnęła inwestycje warte 7 mln zł i utworzono w niej ponad 20 tysięcy miejsc pracy.

7 września na zamku w Baranowie Sandomierskim Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN obchodziła 15-lecie swojej działalności. Świętowało kierownictwo strefy i inwestorzy, którzy dzięki ulokowaniu swoich firm w tej strefie odnieśli autentyczny sukces.

5 lat temu, gdy TSSE obchodziła jubileusz 10-lecia swojej działalności wartość zainwestowanych w nią środków dochodziła do 3,5 mld zł i 17 tysięcy osób miało na jej terenie pracę. Dziś zainwestowano już 7 mld zł i utworzono 21 tysięcy miejsc pracy.

- Bez specjalnych stref ekonomicznych walka z bezrobociem byłaby o wiele trudniejsza. Strefy to nie tylko zachęta dla inwestorów, ale przede wszystkim szansa na nowe  życie dla całych regionów – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza specjalnymi strefami ekonomicznymi. – Kto w połowie lat 90. Postawiłby na to, że w Polsce powstanie Dolina Lotnicza? Kto by pomyślał, że inwestor z Ożarowa będzie produkował części do sondy badającej Marsa?

Przypomnijmy. Specjalne strefy ekonomiczne zaczęły powstawać w Polsce w połowie lat 90. W zamian za ulgi podatkowe, różnego rodzaju ułatwienia i dostęp do niedrogiej i w wielu wypadkach wysoko wykwalifikowanej kadry przedsiębiorcy musieli zobowiązać się do wysokich inwestycji i stworzenia trwałych miejsc pracy.

TSSE EURO-PARK WISŁOSAN to druga powstała w Polsce strefa, którą ulokowano na terenach byłego Zagłębia Siarkowego. Dziś jest strefą rozproszoną mającą swoje tereny od podwrocławskich Kobierzyc, gdzie ulokowana została największa zagraniczna inwestycja w Polsce, koreańska LG Philips LCD Poland sp. z o.o., przez tereny w Radomiu, Ożarowie i byłym województwie tarnobrzeskim z inwestycjami chińskimi w Stalowej Woli i największą inwestycją zagraniczną ubiegłego roku, czyli Pilkington Automotive Poland, która zainwestowała pod Tarnobrzegiem 450 mln zł i utworzyła pół tysiąca miejsc pracy.

Małgorzata Rokoszewska

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.