1,5 mln dowodów osobistych do wymiany

O nowy dowód najłatwiej i najszybciej zawnioskować przez Internet. Fot. Wit Hadło

Kiedy ostatni raz każdy z nas sprawdzał ważność dowodu osobistego? Lepiej zrobić to jak najszybciej, bo w tym roku 1 546 700 dokumentów tożsamości traci ważność. O nowy dowód najłatwiej i najszybciej zawnioskować przez Internet. W jaki sposób?

Dowód osobisty jest ważny 10 lat. Niby długo, ale czas szybko leci. W 2021 r. ważność stracą dowody ponad półtora miliona Polaków. To ważna informacja, gdyż nie wyrobienie nowego dokumentu zagrożone jest grzywą nawet do 5 tys. zł.
Aby przez Internet złożyć wniosek o nowy dowód osobisty potrzebne są profil zaufany i odpowiednie zdjęcie. Jak zakłada się profil zaufany? Wchodzimy na stronę gov.pl, następnie klikamy w zakładkę „profil zaufany” i zakładamy profil za pomocą banku. W segmencie listy banków wybieramy ikonkę naszego banku, a później to już tylko kwestia kodów autoryzacyjnych. Co ważne, na stronie znajduje się także instruktaż zakładania kont.
Druga sprawa – zdjęcie, które nie może być fotografią… z wakacji ani selfie. Mając już profil zaufany i fotografię, można składać wniosek o nowy dowód osobisty. Jak to zrobić? Na portal gov.pl profilem zaufanym logujemy się do konta Mój GOV. Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, wybieramy e-usługę „Uzyskaj dowód osobisty”. Klikamy przycisk „Złóż wniosek o dowód osobisty”. Następnie m.in wybieramy powód ubiegania się o dowód, ustalamy urząd, w którym odbierzemy gotowy dokument czy zaznaczamy, czy chcemy mieć podpis osobisty. Na koniec sprawdzamy także, czy dane na wzorze dowodu są poprawne.
O czym warto pamiętać? Za nowy dowód nic nie płacimy. Będzie on na nas czekał maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku. – Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektroniczną – tłumaczy minister Marek Zagórski.
kl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments