15 mln zł na aktywizację bezrobotnych 50 +niewiele da

Znalezienie pracy dla dojrzałej osoby graniczy z cudem. Tylko nielicznym udaje się gdzieś zatrudnić na stałe na umowę o pracę. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Stopa bezrobocia w naszym rejonie wzrosła w lutym do 17,1 proc.

15 milionów złotych jest do wydania na szkolenia, staże i przekwalifikowanie bezrobotnych osób powyżej 50. roku życia. Problem w tym, że z tej pomocy realnie skorzystają nieliczni. Reszta nie znajdzie pracy, jeżeli pracodawcy nie zmienią swojego nastawienia.

Na koniec stycznia na terenie województwa podkarpackiego w powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 28 tysięcy bezrobotnych, którzy ukończyli 50 lat. Ta liczba stale rośnie, a wśród nich zwiększa się też odsetek długotrwale bezrobotnych. Choć wiedza dojrzałych osób jest bardzo cenna, pracodawcy tego nie dostrzegają.

– Szczerze mówiąc, taniej wychodzi zatrudnić młodego po studiach na umowę cywilno-prawną – mówi właściciel sklepu, który nie zgodził się na publikację nazwiska. – Doświadczonemu pracownikowi trzeba więcej zapłacić i dać etat, a teraz z pieniędzmi jest krucho. Trzeba oszczędzać, gdzie się da – dodaje.

Kryzys i konieczność oszczędzania są głównymi powodami, dla których osoby po pięćdziesiątce nie mogą znaleźć pracy. Stąd nie tylko rządowe programy, projekty i kampanie, które mają tym osobom pomóc w znalezieniu swojego miejsca na rynku pracy.

Własna firma po pięćdziesiątce
Problemy w znalezieniu pracy mogą zmotywować bezrobotnych do założenia własnej firmy. W związku z tym Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie od 25 marca 2013 r. ogłosił nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych niepełnosprawnych lub powyżej 50. roku życia zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie. Można wnioskować nawet o 20 tysięcy złotych.

Wniosek o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej można pobrać ze strony www.pup.rzeszow.pl, w zakładce „WZORY DOKUMENTÓW – dokumenty do pobrania”. Przed złożeniem wniosku należy zgłosić się do doradcy zawodowego (z kompletnie wypełnionym wnioskiem) w celu oceny predyspozycji wnioskodawcy do prowadzenia działalności. Szczegółowe informacje o jednorazowych środkach na podjęcie działalności gospodarczej można uzyskać w Dziale Instrumentów Rynku Pracy pod num. tel.: 17 25 00 234, 25 00 235.

Blanka Szlachcińska

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
gośćkrkicbezrobotnyblokersP.K Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gość
Gość
gość

A ja mam kurs Ginekolog – zielarz. Leczę korzeniem. I też bez roboty :/

krkic
Gość
krkic

te kursy to pic na wode jak cala pokityka w kierunku zmniejszania bezrobocia. To sa polskie realia.!byle co byle jsk byle elitom sie lepiej zylo!

bezrobotny
Gość
bezrobotny

Skończyłem kurs wypychania lwów.Czekam na propozycje

blokers
Gość
blokers

ZMIEŃ ZAWÓD! TYLKO KURSY SPAWANIA W KOSMOSIE ZMIENIĄ WASZĄ RZECZYWISTOŚĆ!Kurs finansowany jest z funduszy MOPSu.

P.K
Gość
P.K

W Polskich realiach , wiadomo że pracodawca chce wykorzystać pracownika do maximum . W krajach cywilizowanych sa granice.
przykład: pracodawca mając do wyboru sekretarkę przed 30 rokiem zycia i po 50 roku, wybierze oczywiście tą młodszą. Kto by starą babę dupczył ?

Za kilka lat wiek emerytalny , ponownie zostanie podwyższony z powodu braku środków w ZUS.
Przy takim wysokim bezrobociu, wiek emerytalny powinien być obniżany, dając zatrudnienie młodszym.