15 mln zł na aktywizację bezrobotnych 50 +niewiele da

Znalezienie pracy dla dojrzałej osoby graniczy z cudem. Tylko nielicznym udaje się gdzieś zatrudnić na stałe na umowę o pracę. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Stopa bezrobocia w naszym rejonie wzrosła w lutym do 17,1 proc.

15 milionów złotych jest do wydania na szkolenia, staże i przekwalifikowanie bezrobotnych osób powyżej 50. roku życia. Problem w tym, że z tej pomocy realnie skorzystają nieliczni. Reszta nie znajdzie pracy, jeżeli pracodawcy nie zmienią swojego nastawienia.

Na koniec stycznia na terenie województwa podkarpackiego w powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 28 tysięcy bezrobotnych, którzy ukończyli 50 lat. Ta liczba stale rośnie, a wśród nich zwiększa się też odsetek długotrwale bezrobotnych. Choć wiedza dojrzałych osób jest bardzo cenna, pracodawcy tego nie dostrzegają.

- Szczerze mówiąc, taniej wychodzi zatrudnić młodego po studiach na umowę cywilno-prawną – mówi właściciel sklepu, który nie zgodził się na publikację nazwiska. – Doświadczonemu pracownikowi trzeba więcej zapłacić i dać etat, a teraz z pieniędzmi jest krucho. Trzeba oszczędzać, gdzie się da – dodaje.

Kryzys i konieczność oszczędzania są głównymi powodami, dla których osoby po pięćdziesiątce nie mogą znaleźć pracy. Stąd nie tylko rządowe programy, projekty i kampanie, które mają tym osobom pomóc w znalezieniu swojego miejsca na rynku pracy.

Własna firma po pięćdziesiątce
Problemy w znalezieniu pracy mogą zmotywować bezrobotnych do założenia własnej firmy. W związku z tym Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie od 25 marca 2013 r. ogłosił nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych niepełnosprawnych lub powyżej 50. roku życia zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie. Można wnioskować nawet o 20 tysięcy złotych.

Wniosek o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej można pobrać ze strony www.pup.rzeszow.pl, w zakładce „WZORY DOKUMENTÓW – dokumenty do pobrania”. Przed złożeniem wniosku należy zgłosić się do doradcy zawodowego (z kompletnie wypełnionym wnioskiem) w celu oceny predyspozycji wnioskodawcy do prowadzenia działalności. Szczegółowe informacje o jednorazowych środkach na podjęcie działalności gospodarczej można uzyskać w Dziale Instrumentów Rynku Pracy pod num. tel.: 17 25 00 234, 25 00 235.

Blanka Szlachcińska

do “15 mln zł na aktywizację bezrobotnych 50 +niewiele da”

 1. gość

  A ja mam kurs Ginekolog – zielarz. Leczę korzeniem. I też bez roboty :/

 2. krkic

  te kursy to pic na wode jak cala pokityka w kierunku zmniejszania bezrobocia. To sa polskie realia.!byle co byle jsk byle elitom sie lepiej zylo!

 3. bezrobotny

  Skończyłem kurs wypychania lwów.Czekam na propozycje

 4. blokers

  ZMIEŃ ZAWÓD! TYLKO KURSY SPAWANIA W KOSMOSIE ZMIENIĄ WASZĄ RZECZYWISTOŚĆ!Kurs finansowany jest z funduszy MOPSu.

 5. P.K

  W Polskich realiach , wiadomo że pracodawca chce wykorzystać pracownika do maximum . W krajach cywilizowanych sa granice.
  przykład: pracodawca mając do wyboru sekretarkę przed 30 rokiem zycia i po 50 roku, wybierze oczywiście tą młodszą. Kto by starą babę dupczył ?

  Za kilka lat wiek emerytalny , ponownie zostanie podwyższony z powodu braku środków w ZUS.
  Przy takim wysokim bezrobociu, wiek emerytalny powinien być obniżany, dając zatrudnienie młodszym.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.