15 policyjnych hond

mł. asp. Janusz Drozd z KMP Rzeszów

PODKARPACIE. Policjanci ruchu drogowego otrzymali w ubiegłym roku nowoczesny sprzęt za ponad 1,5 mln zł.

Honda CBF 1000A rozpędza się do „setki” w 3.7 sek. Litrowy silnik o mocy 98 KM pozwala osiągnąć prędkość 230 km/godz. Takie uniwersalne, ale o sportowych parametrach motocykle wkrótce trafią do 7 komend policji na Podkarpaciu.

Hondy roku w ostatnich dniach ubiegłego przywieziono do garaży oddziałów prewencji w Zaczerniu. Na wiosnę zostaną przekazane komendom w Krośnie, Tarnobrzegu, Nisku, Stalowej Woli, Mielcu, Leżajsku, Sanoku i Rzeszowie. Hondy będą używane przez policjantów motocyklistów, którzy dodatkowo zostaną przeszkoleni w jeździe na takim sprzęcie.

– Zapanowanie nad motocyklem o tak dużej dynamice i skuteczne używanie tego sprzętu w służbie, wymaga sporych umiejętności – mówi Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji. – Dlatego nowe hondy trafią do komend, w których służbę pełnią policjanci miłośnicy jazdy motocyklem. Przejdą też oni szkolenie w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Rzeszowscy policjanci otrzymali też ambulans pogotowia ruchu drogowego. Renault Master z klimatyzowanym wnętrzem ma na dachu zamontowaną dużą trójkątną podświetloną tablicę „Uwaga Wypadek”. Na miejscu zdarzenia tablica ta jest podnoszona do pionu i z daleka ostrzega innych kierowców o zagrożeniu.

– Ambulans wyposażony jest we wszystko co może być potrzebne w czasie zabezpieczania miejsca zdarzenia drogowego i dokumentowania śladów – cieszy się mł. asp. Janusz Drozd z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Rzeszowie.- Są reflektory do dobrego oświetlenia miejsca pracy, kamery, elektroniczny dalmierz i opóźnieniomierz do mierzenia siły hamowania. Są też nożyce do rozcinania zgniecionej karoserii i duże podnośniki oraz stanowisko łączności z komputerem i faksem..

Wnętrze ambulansu jest klimatyzowane, a tylnej części zamontowano kącik sanitarny, w którym policjanci mogą się umyć po zakończeniu akcji ratunkowej.

Kilka miesięcy wcześniej rzeszowscy policjanci otrzymali dwa ambulanse diagnostyczne wyposażone w sprzęt niezbędny do przeprowadzania badań technicznych pojazdów, ruchome stanowisko dowodzenia i ambulans szkoleniowy, w którym znajduje się mobilne miasteczko ruchu drogowego. Ten pojazd służy do szkolenia dzieci i młodzieży w zasadach bezpiecznego korzystania z dróg.

Łącznie w minionym roku podkarpaccy policjanci otrzymali sprzęt o wartości ponad 1,5 mln zł. Samochody i motocykle zostały zakupione w ramach projektu „Doposażenie jednostek Policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju”. Projekt, o wartości ponad 52 mln zł, realizowany jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, a pieniądze na sprzęt pochodzą z funduszy unijnych i z tak zwanego norweskiego mechanizmu finansowego.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments