17-latek znieważył nauczyciela. Stanie przed sądem

Kamil H. jest szalikowcem Resovii i bratem Ramiego H., który wraz z innymi kibicami Resovii odpowiada przed sądem za wywieszenie podczas meczu transparentu z antysemickim hasłem „Śmierć garbatym nosom”. Fot. Archiwum

RZESZÓW. Kamilowi H. grozi kara rocznej odsiadki.

„Wypier…stąd! – wrzasnął do nauczyciela wychowania fizycznego Kamil H., uczeń trzeciej klasy rzeszowskiego Zespołu Szkół Doskonalenia Zawodowego i obrzucił go stekiem wyzwisk. Nauczyciel powiadomił o tym dyrektora placówki, a ten z kolei prokuraturę. Chuligański wybryk młodzieńca zakończy się sprawą w sądzie.
Do incydentu doszło 4 czerwca bieżącego roku. Kamil H. wraz z kolegami siedział w czasie przerwy na ławce, która znajdowała się poza terenem szkoły.

Nauczyciel wychowania fizycznego zwrócił chłopcom uwagę, by weszli na teren placówki. W odpowiedzi oprócz steku wyzwisk usłyszał, że ma „wypier…”. Nauczyciel o zdarzeniu powiadomił dyrektora szkoły, a ten z kolei policję i prokuraturę. – Tego typu sytuacja nikomu nie przysparza chwały – przyznaje  Stanisław Zams, dyrektor ZSZDZ. – Kamil H. dopuścił się względem nauczyciela czynu karalnego i ma odpowiadać przed sądem. Spraw jest prosta. – Dlaczego jednak zdecydowaliście się na tak radykalny krok, jak zawiadomienie prokuratury? – pytamy. – Uczeń już od pierwszej klasy sprawiał problemy wychowawcze – wyjaśnia dyrektor. –  Wzywani przez nas rodzice przychodzili do szkoły, potem przestali, bo ich wizyty nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Kamil miał coraz śmielsze działania, a kary regulaminowe na niego nie działały. Dlatego o zajściu powiadomiliśmy prokuraturę.

Kamil trafi przed sąd

O sprawę zapytaliśmy zatem Łukasza Harpulę, wiceszefa Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie. – Postawiliśmy uczniowi zarzut znieważenia nauczyciela, któremu przysługuje taka sama ochrona jak funkcjonariuszom publicznym. – potwierdza prokurator. – Uczeń znieważający nauczyciela może ponieść odpowiedzialność karną jeżeli ukończył 17 lat. Czyn Kamila H. uznaliśmy za wysoce szkodliwy społecznie i jeszcze w tym miesiącu zostanie przeciwko niemu skierowany do sądu akt oskarżenia. Uczniowi grozi kara do roku pozbawienia wolności, kara ograniczenia wolności lub kara grzywny.

Szkoła zdecydowała się tylko obniżyć Kamilowi stopień ze sprawowania.

Bartłomiej Wolski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
małgośka
małgośka
9 lat temu

Niedaleko pada jabłko od jabłoni.

Ania
Ania
9 lat temu

bardzo slusznie a takiego gnojka to rodzice powinni w domu po stropolsku zloic dupe pasem, ale skad biedny synus, a potem bedzie rozpacz jak kogos zabije przejedzie czy wlasnych rodzicow pozabija