17 milionów zł zaległych pensji!

W ubiegłym roku pracodawcy z Podkarpacia nie wypłacili swoim pracownikom 17 mln zł. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Pracodawcy z naszego regionu coraz częściej nie płacą pracownikom. To kolejne pokłosie kryzysu.

W ubiegłym roku pracodawcy z Podkarpacia nie wypłacili swoim pracownikom 17 mln zł. To aż o 7 mln zł więcej niż w 2011 roku, co oznacza, że kryzys gospodarczy w naszym regionie dopiero się zaczyna. Najwięcej problemów, podobnie jak w całym kraju, ma branża budowlana, ale rosnące bezrobocie (już ponad 16 proc.) świadczy, że firmy z innych branż są często zmuszone do zwalniania pracowników.

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie wynika, że z 17 mln zł ubiegłorocznych zaległości, pracodawcy dotychczas uregulowali dotąd około 10 mln zł. Niektórzy po prostu mają związane ręce, bo problemy jednych przekładają się na kolejnych. – Inne firmy są mi winne prawie tyle samo, co ja swoim pracownikom, a pamiętajmy, że w pierwszej kolejności i tak muszę zapłacić ZUS – mówi prezes jednej z firm dotkniętych kryzysem.

Czy w 2011 roku sytuacja była lepsza? – Wtedy kwota ujęta w decyzjach inspektorów pracy wyniosła ponad 10 mln złotych, z czego dotychczas faktycznie wypłacono ponad 7 mln zł – informuje nas Wojciech Dyląg, rzecznik PIP w Rzeszowie. Tyle że wówczas liczba kontroli PIP była mniejsza – 724 kontrole u 661 pracodawców (w 2012 r. 889 kontroli u 802 pracodawców). A ile jest firm z podobnymi problemami, które uniknęły kontroli? Tego nie wie chyba nikt.

Kryzys w gospodarce najbardziej widoczny jest w branży budowlanej. Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Rzeszowie Mieczysław Łagowski na portalu ekonomia24.pl wyjaśnia, że „z powodu zatorów płatniczych firmy nie mają np. materiałów, więc zatrzymywana lub spowalniana jest produkcja. Wobec tego nie ma pracy dla wszystkich dotychczasowych pracowników i przeprowadzana jest redukcja zatrudnienia, w wyniku czego rośnie bezrobocie”. Zwolnieniom sprzyja też według niego zautomatyzowanie produkcji.

Marnym pocieszeniem jest fakt, że takie same problemy mają pracownicy w całym kraju. Najwięcej – 31 mln zł – zalegają pracodawcy w woj. mazowieckim, a najmniej – 4,4 mln zł – ci z woj. opolskiego i lubuskiego, co jest wynikiem znacznie mniejszej liczby działających firm.

Arkadiusz Rogowski

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
jeden z licznych wykonujący gratisowy przewóz:(odynpracownik fizycznyP.K Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
odyn
Gość
odyn

jakieś przykłady? będzie łatwiej unikać oszustów

P.K
Gość
P.K

Czytając artykuł, można się domyślić że chodzi o pensje dla pracowników zatrudnionych legalnie. Co z pracownikami zatrudnionymi na czarno ?
To właśnie im się nie wypłaca, mnóstwo osób pracowało miesiąc , dwa i nigdy nie otrzymali wynagrodzenia.
Najwięcej zatrudnionych na czarno jest w budownictwie tzn. 60% ogółu zatrudnionych.
Zdarzają się też śmieciowe umowy o dzieło i umowę zlecenie. Co jest śmieszne w praktyce, gdyż prawo mówi,, że jeśli wykonuję prace oraz dostaję za to wynagrodzenie , ma być zawarta umowa o pracę.

pracownik fizyczny
Gość
pracownik fizyczny

Dziwnym trafem kryzys jakoś nie dotyka samych pracodawców,którzy żyją w luksusach.
Jednym z takich pracodawców nie wypłacającym pensji jest prezes firmy MTM-Straszęcin (obecnie firma w stanie upadłości dzięki prezesowi i dyrektorowi który się do tego przyczynił) JERZY BILUT,który zalega pracownikom po 6 wypłat,i ukrywa się obecnie w Ostrowie by nie mieć kontaktu z ludzmi (telefonów też nie odbiera)…..

jeden z licznych wykonujący gratisowy przewóz:(
Gość
jeden z licznych wykonujący gratisowy przewóz:(

Faktycznie. Pan Jerzy Bilut jest mistrzem w unikaniu wierzycieli. Żal mi przede wszystkim pracowników fizycznych, bo Panie pracujące w biurze ( w szczególności księgowa), jak również Pan zajmujący się transportem są według mnie współwinni. Tak skutecznie „mydlili oczy” wierzycielom narażając ich na straty, więc wydaje mi się, że uczciwe jest, że oni również odczują nieuczciwe postępowanie tego, którego chronili i w jego imieniu oszukiwali. A p. Bilut pewnie założy nową firmę i znowu będzie postępował według swoich starych, sprawdzonych zasad …..