1,74 mld unijnych euro dla Podkarpacia. Dużo czy mało?

Dokończenie drogi łączącej krajową „dziewiątkę” z S19 będzie możliwe dzięki nowym funduszom z Unii. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Według wstępnej propozycji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w nowej siedmiolatce otrzymamy o 244 mln euro więcej niż w obecnej.

Budowa linii kolejowej z Rzeszowa do lotniska w Jasionce i dokończenie drogi łączącej krajową „dziewiątkę” z S19 – to tylko dwa przykłady inwestycji, które samorząd województwa chce zrealizować ze środków unijnych w latach 2014-2020. Według wstępnej propozycji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, otrzymamy o 244 mln euro więcej niż na lata 2007-2013 (1,5 mld euro), co plasuje nas na szóstym miejscu w kraju.

– Wstępny podział unijnych funduszy dla Podkarpacia należy ocenić jako umiarkowanie korzystny – mówi Monika Konopka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. – Zaproponowane dla poszczególnych regionów wstępne kwoty zostały obliczone z wykorzystaniem tzw. algorytmu berlińskiego, który uwzględnia liczbę mieszkańców danego województwa, różnicę pomiędzy PKB i siłą nabywczą w regionie (liczoną na jednego mieszkańca względem średniej unijnej), poziom bezrobocia – tłumaczy.

Na obecnym etapie prac UM nie ma jeszcze inwestycji kluczowych dla regionu, ale wiadomo, że w nowej unijnej siedmiolatce, oprócz inwestycji transportowych, priorytetem będą te związane z ochroną środowiska i efektywnością energetyczną. Więcej pieniędzy ma też trafić na działania wspierające innowacyjność gospodarki.

Niemal pewne jest też, że dla pięciu województw, w tym podkarpackiego, będzie kontynuowany dodatkowy program Rozwój Polski Wschodniej, z funduszem około 2,5 mld euro. Przy wydawaniu tych funduszy samorząd Podkarpacia chce współpracować z woj. lubelskim. – Będziemy się starali opracować program wspólny, taki jak Internet szerokopasmowy, ale dotyczący rozbudowy sieci energetycznej. Wartość tego projektu będzie porównywalna do projektu dotyczącego sieci szerokopasmowej – mówi marszałek Mirosław Karapyta.

Kwota przyznana naszemu województwu może jednak ulec zmianie. – Z uwagi na fakt, że jest to wstępna propozycja podziału środków, docelowe rozstrzygnięcia w tym zakresie  będą wynikiem dalszych rozmów i uzgodnień – tłumaczy Konopka. Wciąż trwają też dyskusje o rozdziale unijnych pieniędzy dla miast wojewódzkich i ośrodków miejskich.

Arkadiusz Rogowski

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

na razie to tylko pisanie patykiem na piasku; jak dostaniemy to wtedy będzie pewnik – i oby szybko/ sprawnie/ zgodnie z procedurami tą kasę zamienić na marzenia i plany.