20 podkarpackich sądów do likwidacji?

O tym, czy z budynku sądu przy ul. Kustronia w Rzeszowie zostanie zdarty napis Sąd Rejonowy i w jego miejsce wpisany nowy – ośrodek zamiejscowy Sądu Okręgowego, zdecyduje minister Jarosław Gowin. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Minister Jarosław Gowin nie chce trzech szczebli sądownictwa.

Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości, zamierza zlikwidować 242 sądy rejonowe w kraju, w tym 20 na Podkarpaciu, czyli wszystkie. Zamiast trzech szczebli sądownictwa, byłyby tylko dwa. Z dzisiejszych „rejonówek” resort chciałby zrobić zamiejscowe ośrodki sądów okręgowych.

Minister przygotowuje strategię reformy sądownictwa i zamierza przekazać kompetencje z rejonu do okręgu, a z okręgu do apelacji. Powołano już zespół z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Generalnej, Centralnego Zarządu służby Więziennej oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Jarosław Gowin przy opracowywaniu strategii kierował się opinią Banku Światowego (tylko co ma bank do sądownictwa?). Uważa, że obecna trzyszczeblowa struktura jest nieefektywna. Jego zdaniem, z jednego szczebla trzeba zrezygnować, a najłatwiejsza, najefektywniejsza będzie likwidacji szczebla rejonowego.

Sędzia Jarema Sawiński, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, pytany o ocenę pomysłu ministra Gowina zastrzega, że rada nie zajmowała jeszcze stanowiska w tej sprawie. Sam jednak uważa, ze spłaszczenie struktury sądownictwa nic nie da.

– W usprawnieniu pracy sądów i przyśpieszeniu orzekania pomóc może jedynie zmiana procedur karnej i cywilnej  – pokreślił sędzia Sawiński. – Na pewno nie zmiany organizacyjne.

Przeciwnicy zmian w strukturze sądów uważają, ze najnowsza propozycja ministra pojawiła się właśnie teraz, bo Jarosław Gowin wygrał przed Trybunałem Konstytucyjnym i poczuł się silny. Przypomnijmy, 27 marca br. TK orzekł, że rozporządzenie ministra sprawiedliwości o likwidacji mniejszych 79 małych sądów, w tym 6 na Podkarpaciu, jest zgodne  z konstytucją.

Mariusz Andres

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
gamoń Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gamoń
Gość
gamoń

Sądy zlikwidować, Policję rozwiązać! Obywatelu broń się sam, a rację i tak ma silniejszy albo bogatszy.