2014 rokiem Rodziny Ulmów

Cała rodzina Ulmów z Markowej została rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku. Fot. www.ipn.gov.pl
Cała rodzina Ulmów z Markowej została rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku. Fot. www.ipn.gov.pl

PODKARPACIE. Zginęli z rąk hitlerowców za to, że udzielali schronienia Żydom.

Decyzją radnych województwa, rok 2014 będzie na Podkarpaciu Rokiem Rodziny Ulmów. W przyszłym roku przypada 70. rocznica ich śmierci z rąk hitlerowców za udzielanie schronienia Żydom. Jej obchody rozpoczną się jeszcze w tym roku – 20 listopada – symbolicznym aktem wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Ulmów w Markowej (pow. łańcucki).

Józef Ulma oraz będącą w 9. miesiącu ciąży żona Wiktoria, 8-letnia Stanisława, 6-letnia Barbara, 5-letni Władysław, 4-letni Franciszek, 3-letni Antoni i półtoraroczna Maria zostali rozstrzelani przez hitlerowców 24 marca 1944 roku. Zginęło także ośmioro ukrywanych przez Ulmów Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów.

Chociaż trudno w to uwierzyć, muzeum w Markowej będzie pierwszym w Polsce, które upamiętni Polaków ratujących Żydów przed śmiercią w czasie II wojny światowej. – Coraz częściej pojawiają się sygnały, publikacje czy książki, że Polacy to antysemici, dlatego chcemy przeciwdziałać tym oszczerstwom – tłumaczy priorytetowe traktowanie budowy muzeum przez nowy zarząd województwa wicemarszałek Bogdan Romaniuk (Prawica RP).

Muzeum w Markowej zbuduje firma Skanska, zaś autorem projektu jest warszawska pracownia Nizio Design International (zaprojektowała m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie). Sercem Muzeum Ulmów ma być budynek zaaranżowany na pomieszczenie, w którym mieszkała sama rodzina, i strych, na którym byli ukrywani Żydzi. Jego bryła w kształcie geometrycznego graniastosłupa rozpościerać się będzie na działce o kształcie zbliżonym do prostokąta. Przy wejściu stanie monumentalna ściana pamięci z wygrawerowanymi nazwiskami osób ratujących Żydów.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments