2021 rokiem drożyzny

Obraz ilustracyjny . Fot. Archiwum

Choć w czasie kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że „prezydent Andrzej Duda jest gwarantem braku podwyżek podatków”, rzeczywistość ma się zgoła odmiennie. Polacy sięgną głębiej do portfela m.in. ze względu na wyższe oraz nowe opłaty. Mowa m.in. o opłacie cukrowej, podatku od nieruchomości czy abonamencie RTV. To nie koniec. W kolejnych miesiącach więcej zapłacimy za żywność: pieczywo, mięso i warzywa.

W 2021 r. podatki a także nowe opłaty zabiorą Polakom jeszcze więcej oszczędności. To zaskoczenie, szczególnie gdy przypomnimy sobie niedawne zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu w trakcie kampanii prezydenckiej obiecywał, że „prezydent Andrzej Duda jest gwarantem braku podwyżek podatków”. Dziś te słowa wydają się mijać z rzeczywistością, szczególnie, gdy zerkniemy na planowane zmiany podatkowe w przyszłym roku.

Do kieszeni sięgniemy głębiej ze względu na ustawę o tzw. podatku cukrowym (ustawa dotycząca promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów). Wprowadzone zostaną opłaty od napojów słodzonych – od każdego litra napoju zawierającego cukier zapłacimy minimum 0,5 zł więcej niż obecnie. Pokryje ją podmiot sprzedający napój do punktu detalicznego, lecz w efekcie wyższą cenę zapłaci także konsument. Druga opłata – tzw. opłata małpkowa, która ma dotyczyć alkoholi sprzedawanych w opakowaniach (szklanych butelkach) do 300 ml. Wyniesie ona 25 zł od litra alkoholu 100 proc. Opłatę docelowo będą pokrywać producenci, a finalnie – także konsumenci.

Oglądasz telewizję? Płać

Od nowego roku więcej zapłacimy również za abonament RTV. Za używanie radia stawka wzrośnie o 0,5 zł i wyniesie 7,5 zł miesięcznie, natomiast za telewizora o 1,8 zł do kwoty 24,50 zł. To nie koniec. Kolejna podwyżka ma dotyczyć podatku od psa, który funkcjonuje w Polsce już od 1991 r. O jego wysokości decydują samorządy, lecz resort finansów wskazuje górną granicę. Od stycznia górny limit podatku wzrośnie z 125,40 zł do 130,30 zł rocznie za jednego pupila. Większe wydatki czekają także właścicieli nieruchomości – domów, mieszkań. Opłata może podskoczyć o współczynnik inflacji zarejestrowany w pierwszym półroczu minionego roku. Tym samym stawka wzrośnie m.in. do 0,85 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej. Mowa o powierzchni w zabudowie mieszkalnej. W górę pójdą także opłaty lokalne: maksymalna opłata targowa wzrośnie do kwoty 823,11 zł dziennie oraz opłata uzdrowiskowa do kwoty 4,66 zł dziennie.

Jakie ponadto planowane są podwyżki? Jak podaje serwis ekonomiczny Business Insider, w nowym roku lub w późniejszym okresie może zacząć funkcjonować tzw. podatek handlowy (nie są wciąż znane szczegóły rozwiązania), proponowany przez Unię Europejską tzw. podatek od plastiku (także brak konkretów) czy podatek od węgla, za którym optuje Komisja Europejska, i który ma dotyczyć nakładania dodatkowego cła na sprowadzane na teren wspólnoty wybory, których wytworzenie wiąże się z dużą emisją CO2.

Żywność coraz droższa

Niespełna miesiąc temu informowaliśmy o niezwykle wysokich cenach warzyw i owoców. Raport agencji badawczo-analitycznej Hiper-Com Poland i Grupy BLIX wskazywał, że za samą fasolę szparagową płacimy o 35 proc. więcej, a za cukinię aż 13 proc. Sytuacja wciąż się nie poprawia, a z dnia na dzień warzywa i owoce sezonowe – ze względu na zbliżającą się jesień – stają się coraz droższe. Sporo płacimy także za najpopularniejsze plony takie jak ziemniaki, cebulę czy marchew. Obecnie za kilogram jabłek trzeba zapłacić nawet 6-7 złotych, kilogram ziemniaków 3-4 zł, kilogram pietruszki 3,50-4,50 zł, kilogram pomidorów malinowych 8-13 zł, a za kolbę kukurydzy 2,50-3 zł. Ceny zależą od tego czy kupujemy produkt w sklepie czy na targowisku.

Oprócz warzyw i owoców droższe niż jeszcze chociażby rok temu jest pieczywo, nabiał czy mięsa i wędliny. W tym tygodniu Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wskazywała, że światowe ceny żywności rosną trzeci miesiąc z rzędu. Równolegle za tym idzie wzrost cen cukru, zbóż paszowych czy olejów roślinnych. To zły prognostyk. Ile na Podkarpaciu kosztują obecnie podstawowe produkty? Za chleb pszenny 1000 g trzeba zapłacić średnio 4,02 zł, za kilogram schabu wieprzowego 18,24 zł, a 10 szt. jajek 6,23 zł.

Niestety pandemia koronawirusa a co za tym idzie kryzys ekonomiczny, a także stale rosnące koszty pracy oraz zmieniające się warunki pogodowe powodują, że 2021 r. może być jeszcze droższy niż 2020 r.

kl

30
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
22 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
GośćStaż 1980hijena45 latekROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Staż 1980
Gość
Staż 1980

Kiedy wreszcie wprowadzą te obiecywane emerytury stażowe?

hijena
Gość
hijena

Czy w związku z podwyższeniem abonamentu rtv,telewizja reżimowa oprócz transmisji z miejsc świętych i z z rozmaitych imprez religijno-patriotycznych,zapewni emisję bardziej ambitnych programów.?Czy wznowi emisję filmów dla doroslych po godz.23?

Gość
Gość
Gość

Hijena po 23 się śpi.

radek
Gość
radek

Rząd „dobrej zmiany” /dla niektórych dojnej zmiany/ zapytał swoich wielbicieli,czy chcą niskich podatków. Wdzięczny lud,oświecony sączoną mu propagandą,odkrzyknął – chcemy. Zadowolony z odpowiedzi premier obwieścił,że od przyszłego roku wprowadzi kilka nowych ale niskich podatków aby uszczęśliwić wyborców.

45 latek
Gość
45 latek

Rudy zdrajca z niemieckiej PO nawet się nie pytał tylko ukradł ludziom co Ci sobie składali na starość w OFE po czym zbiegł do Brukseli. A mi ukradł prawie 20 tyś złotych.

nobo
Gość
nobo

radek woli władzę, która nie prowadzi dialogu ze społeczeństwem. Jak sam napisałeś, mieliśmy wcześniej taką

radek
Gość
radek

Nikt ci nic nie ukradł bo nic nie posiadałeś.Co można ukraść gołod…pcowi? Przesunięto wirtualne pieniądze do budżetu bo się ówczesnym włodarzom nie dopinał. Teraz PiS czyni podobnie,likwiduje OFE i masz wybór,albo przekażesz środki do ZUS albo do IKE. Jeśli do ZUS,nie zapłacisz opłaty manipulacyjnej w wysokości 15 %, natomiast jeśli do IKE,opłatę pobiorą. Osobiście uważam,że ZUS jest bezpieczniejszy.Składki są tam rewaloryzowane corocznie i posiada gwarancje państwa.

nobo
Gość
nobo

wirtualne pieniądze są w zusie, w ofe była realna kasa. Gdyby ofowskie środki były wirtualne, to nie mogły by być inwestowane na giełdzie i w papiery dlużne, prawda? Im więcej piszesz, tym bardziej się kompromitujesz radek. PO przeniosło więc realne pieniądze z ofe do zus. Gdyby pozostały w ofe, były by inwestowane. A tak posłużyły PO do załatania dziury w budżecie. Wytłumacz nam, skąd wzieła się ta dziura, skoro pis przy tych samych podatkach i ogromnych wydatkach na programy plus, których za platformy nie było, potrafił jednocześnie zmniejszyć deficyt i zadłużenie? 45 latek odpowiedział krótko i logicznie – za PO… Czytaj więcej »

nobo
Gość
nobo

radek, ty nie drwij z „ludu oświeconego”, bo podatek od twoich „małpek” cię nie ominie. Wkrótce będziesz więcej za nie płacił. Ja natomiast postanowiłem umiarkować sobie z curkrem, profilaktycznie dla własnego zdrowia

1 minuta prawdy
Gość
1 minuta prawdy

Ta Matka Polka o niemieckim nazwisku w UE znowu knuje przeciwko Polsce i chce zablokować inwestycję przekop mierzei wiślanej. Naprawdę ktoś ma jeszcze złudzenia że PO to polska partia?

comment image

Oj oj coś myślę że zmiana nazwt partii z „PO” na „Nowa Solidarność” na niewiele się zda i targowica 8 raz przegra o ile dotrwa 3 lata do wyborów.

Czemu inne kraje budują a u nas PO przeciwko Polakom i polskim interesom?

comment image

… o tym napiszcie a nie o planowanej przez was drożyźnie w następnym roku. Większych bzdur nie czytałem. To już wiecie co będzie za pół roku od wróża?

rosół
Gość
rosół

Od 3 tygodni leją się fekalia do Wisły!

4 miliardy litrów gówien leje się do największej polskiej rzeki a wy w redakcji na jedyne co żeście wpadli to wymyślić podwyżki za rok? Ryli?

comment image

nobo
Gość
nobo

Wsród celebrytów modny był temat ratowania karpi. Nie rozumię dlaczego nie zainicjowali akcji „adopcji ryb z Wisły”? Uratowaliby tysiące leszczy, sandaczy, okoni, szczupaków ….

nobo
Gość
nobo

Ponieważ doinformowane społeczeństwo jest wsparciem dla samorządności, przypomnę że oprócz wymienionej Róży-Coś-Tam, także europosłanka Sylwia Spurek doniosła Brukseli na swój własny kraj. Nieszczęścia chodzą parami

ROMAN
Gość
ROMAN

Za czasów króla Jagiełły były by od razu umówione w wieży zamkowej z katem na małe : tet- a – tet a potem by wiedziały już wszystko : O !

nobo
Gość
nobo

My dziś o takich mówimy „klauny”, ale to nie to samo co królewskie błazny

ha ha ha
Gość
ha ha ha

„2021 rokiem drożyzny”

Pewnie tak by KOD chciał który tu udaje że tak zażartuje dziennikarzy? W końcu czym gorzej w Polsce tym targowica i niemiecka PO bardziej się cieszy. Pamiętam jak w marcu żeście pisali że zabraknie warzyw bo będzie susza. A jak na złość zimno leje co chwile.

ROMAN
Gość
ROMAN

No tak bo to dalej ta sama Targowica od 1772 roku trwa – ale dzisiaj polskie lato : godź 12,30 a temp.w cieniu +28 ; O !

nobo
Gość
nobo

Oczywiście redaktor miał na myśli podatek od „małpek” a nie o podatek „od cukru”. Bo „głodnemu chleb na myśli”. Supernowości należy zawsze czytać między wierszami.

ojciec
Gość
ojciec

I bardzo dobrze że akcyzę na alkohol podwyższają. Czym mniej alkoholu tym zdrowsze społeczeństwo. To nie Rosja żeby litrowa pepsi była droższa od litrowej wódki! Do niczego dobrego to nie prowadzi.

Jeszcze na papierosy bym podatki podniósł. Dziś nawet dzieci za szkołami palą! Będzie paczka 25 zł kosztować to tylko im na zdrowie wyjdzie.

nobo
Gość
nobo

Popieram. A co do cukru, to też należy stosować z umiarem

ROMAN
Gość
ROMAN

No tak racje ale z tym piciem to już walka trwa całe wieki i pikuś – dalej trunek sie leje jak przed wiekami bo tym co pociągają za tasiemki to gra – łatwo kierować zapitymi i zamulonymi bo oni przyjmują każdy kit .

nobo
Gość
nobo

tak sobie myśle, że problem picia, to sprawa indywidualnej osoby. Tylko od nas samych zależy, czy wpadniemy w alkoholizm. Podobnie jak z głupotą. Do zmądrzenia nikogo nie przymusisz.

ROMAN
Gość
ROMAN

Racja ale jeszcze należy czytać to co nie napisane : O !

lasowiok
Gość
lasowiok

Głosowało się na PiS ?
Głosowało !!!
Pyskowało się na tych co byli przeciwko PiS ?
Pyskowało !
Mało tego, wyzywało się tych ludzi od komuchów i zdrajców ???
Wyzywało !!!
Wybralo się SZMATE z PiS-u ?
Wybrało !
Teraz się mówi ze PiS to złodzieje i PiS działa na szkodę Polski ?
A gdzie był rozum jak się głosowało ?
Do du-py się nalało to teraz się narzeka ??????
Jak nie ma się rozumu to tak to teraz wygląda.

Karl Krematorzysta
Gość
Karl Krematorzysta

Wyborcy PiS to taka mentalna obstrukcja

radek
Gość
radek

Podobny temat był już „wałkowany” na forum. Praw ekonomii nie można zmienić nawet najbardziej krzykliwą propagandą,co się rządzącym dość długo udawało. Na rynek wypuszczono miliardy złotych bez pokrycia w towarze czy w usługach. Rząd musi zastosować procedury aby ten „pusty pieniądz” trafił z powrotem do budżetu. Problemem jest to,jak bardzo drastyczne będą podwyżki cen,usług i kolejne podatki.

nobo
Gość
nobo

Skoro mówisz że pieniądz jest „pusty”, to w takim razie ile od niego wyniesie podatek? Skoro „pusty pieniądz” pochodzi z budżetu, to czy znaczy to że budżet jest pusty? Mylisz ekonomiczne pojęcia

skąd macie te ceny?
Gość
skąd macie te ceny?

Tyle że ziemniaki w dół, cebula w dół, marchew w dół, mleko w dół…
A jaja nie kosztują wszędzie tak jak tu podawane 6,23zł. Rano cała półka w Stokrotce u mnie na osiedlu była za 4,20 zł a na promocjach z krótką datą spożycia 10 jaj L 1,99zł

nobo
Gość
nobo

supernowości temat cen „wałkują”

hijena
Gość
hijena

trzeba dodac ceny lekarstw.Miesieczny zestaw leków na problemy sercowo-krązeniowe,tzw.tanich odpowiedników,kupionych w taniej aptece,to wyddatek dla emeryta 189 PLN