25 grobów łupem hien cmentarnych!

Jedna z kobiet spotkanych na cmentarzu przy ul. Dębickiej pokazuje okradziony z elementów mosiężnych nagrobek.

RZESZÓW, RACŁAWÓWKA. Młodociani złodzieje nie uszanowali cmentarza.

Nie mieli żadnych skrupułów, żeby okradać nagrobki. Kradli elementy mosiężne i metalowe. Jeden z nich ma17, adrugi 18 lat. Nie będą odpowiadać jak za zwykłą kradzież, ale z artykułu kodeksu karnego mówiącego o ograbianiu zwłok, grobów lub miejsc spoczynku zmarłego. Dlatego też dwóm młodym ludziom grozi teraz nawet 8 lat więzienia. – To draństwo okradać nagrobki – dodaje spotkana na cmentarzu przy ul. Dębickiej kobieta.

Do kradzieży doszło pod koniec września. Na początku policjanci z komisariatu w Boguchwale zostali zawiadomieni o kradzieży mosiężnego krzyża z nagrobka na terenie cmentarza w Racławówce-Zabierzowie. Okazało się, że to nie jedyne zniszczone w ten sposób grobowce.

Już następnego dnia na drodze pomiędzy Niechobrzem i Racławówką znaleziono cztery mosiężne krzyże oraz ozdobny kwiat róży. To był dopiero początek sprawy, bo okazało się, że złodzieje okradli nagrobki także na cmentarzu w Rzeszowie przy ul. Podkarpackiej oraz cmentarz przy kościele pw. św. Mikołaja przy ul. Dębickiej. Zwłaszcza na tym ostatnim złodzieje dokonali największych kradzieży, bo aż kilkunastu. – Wyrafinowani to oni nie byli, bo prawdopodobnie użyli młotka i majzla – mówi Super Nowościom kobieta, która sprzątała nagrobek obok tych zniszczonych. – Z tego co wiem, to z jednego z grobowców zabrali nawet kwiaty – dodaje.

W skupach złomu im nie poszło

Złodzieje myśleli, że skradzione krzyże i elementy ozdobne łatwo sprzedadzą w skupie złomu, ale udało im się pozbyć jedynie niewielkiej części z łupów. – To się w głowie nie mieści, żeby dla paru złotych nie uszanować cmentarza – mówi nam pan Krzysztof, który chce pozostać anonimowy.

Rabusie mięli pecha, bo policjanci bardzo szybko wytypowali podejrzewanych o dokonanie tych kradzieży. Przypuszczenia policjantów potwierdziły się. Już w poniedziałek 3 października wpadł 17-letni chłopak z gminy Boguchwała. Został umieszczony w policyjnym areszcie. Podczas przesłuchania przyznał się do kradzieży. Z kolei kilka dni temu wpadł jego 18-letni kompan. Teraz grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, obydwaj byli już notowani w policyjnych kartotekach za kradzieże.

– Trwają czynności zmierzające do ustalenia wszystkich właścicieli lub opiekunów grobów, na których ujawniono ślady kradzieży oraz wyjaśnienia wszelkich okoliczności sprawy – wyjaśnia podkomisarz Adam Szeląg, oficer prasowy rzeszowskiej policji.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zz
zz
9 lat temu

A co może mohery i ciemnogród to robi?????????????? Chyba wątpliwości większych nie ma tylko zdemoralizowane-liberalne-lewactwo wywodzące się m.in. z partii Palikota, SLD, itp.

danuta
danuta
9 lat temu

U moich rodziców i sąsiada na cmentarzu komunalnym Wilkowyja też został wyrwany i ukradziony krzyż z mosiądzu, pozostały tylko dziury po montażu.

mania
mania
9 lat temu

byc może jacyś zwolennicy Palikota – walczą z krzyżem nawet na cmentarzu

ekar
ekar
9 lat temu
Reply to  mania

mania, Palikot nie walczy z krzyżem. Wystarczy pomyśleć. Możesz?