Jak często należy zmieniać pościel?

Na pytanie o częstotliwość zmiany pościeli można odpowiedzieć identycznie jak w przypadku pytania o mycie włosów. Powinno się je myć tak często, jak trzeba, aby zachowały estetyczny wygląd, były lśniące i sypkie. Jeśli chodzi o pościel, można ją zmieniać co kilka dni czy raz na tydzień, ewentualnie co dwa tygodnie. Nie istnieją sztywno ustalone kryteria, ale lepiej nie zwlekać z tym zbyt długo.

Nawet gdy wydaje nam się, że poszewki pozostają czyste, mogą się na nich gromadzić bakterie. Poza tym świeżo wyprana, pachnąca proszkiem czy płynem do płukania pościel sprawia, że aż chce się w niej zanurzyć.

Pościel a poprawa samopoczucia

Być może nie powstały na ten temat żadne badania naukowe, ale wiele osób z pewnością zgodzi się z twierdzeniem, że świeża pościel poprawia jakość wypoczynku. Pod kołdrą z dopiero co zmienioną poszewką zwyczajnie lepiej się śpi. Analogicznie, zbyt długo niewymieniana pościel może pogarszać komfort snu, a nawet mieć negatywny wpływ na zdrowie. Zarówno sama pościel, jak i poduszki czy materace to rewelacyjne miejsca do intensywnego rozwoju roztoczy. Mikroorganizmy z rodziny pajęczaków żerują na martwym naskórku pochodzącym od ludzi oraz zwierząt. Jeśli zatem uwielbiamy budzić się obok śpiącego na poduszce kota albo w nogach łóżka wyleguje się pies, do tego pierzemy pościel stosunkowo rzadko (np. rzadziej niż co dwa miesiące), nie jest dobrze. Zapewniamy tym sposobem idealne warunki do bytowania roztoczy, a to z kolei często prowadzi do powstania alergii.

Mikroorganizmy obecne w zanieczyszczonej pościeli wywołują szereg nieprzyjemnych dolegliwości, począwszy od łzawienia oczu przez nieżyt nosa, a skończywszy na kaszlu. Poza roztoczami czy kurzem w rzadko pranych poszewkach kumuluje się wilgoć (pot). Nagromadzenie zarazków nie pozostaje obojętne dla zdrowia oraz skóry. Mogą się na niej pojawiać wypryski czy zmiany trądzikowe, szczególnie gdy to cera wrażliwa. Jeśli zbyt rzadko wymieniamy swoje komplety pościeli, do przypadłości takich jak trądzik mogą dołączyć groźniejsze dla zdrowia problemy typu egzema czy astma. O regularną wymianę pościeli muszą dbać szczególnie osoby borykające się z alergią.

Komplety pościeli do każdego wnętrza

Aby skutecznie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, grzybów czy bakterii poszewki oraz prześcieradła należy prać w optymalnej temperaturze. Warto zainwestować w proszek do prania oraz płyn do płukania przeznaczony do tego rodzaju tekstyliów – środki efektywne, ale delikatne dla skóry. Dzięki temu z pościeli znikną niebezpieczne drobnoustroje, ale skóra nie będzie narażona na mocne detergenty.

Prócz odpowiedniego prania rozsądnym rozwiązaniem będzie wybieranie zestawów poszewek z wysokiej jakości oddychających materiałów. Piękna pościel satynowa ze sklepu Tendina.pl będzie nie tylko zapewniać komfortowy sen, ale i stanowić prawdziwą ozdobę sypialni. Bogata oferta wzorów, kolorów oraz rozmiarów daje mnóstwo możliwości zmiany wystroju. Wystarczy jedynie oblec kołdrę i poduszki w nowy zestaw, aby wnętrze nabrało zupełnie innego klimatu.