30 km do lekarza

PODKARPACIE. Absurd. Od 1 marca zmieniają się zasady udzielania nocnej i świątecznej opieki medycznej. Sprawdź gdzie szukać pomocy medycznej w nocy i święta

Według nowego podziału kompetencji wyszło na to, że mieszkaniec Tyczyna pomocy lekarskiej będzie musiał szukać w… Dynowie, oddalonym o 30 km podczas gdy do Rzeszowa ma ok. 7-8 km. A przecież według założeń miało być lepiej, bo każdy ubezpieczony miał mieć możliwość skorzystania z pomocy jak najbliżej miejsca zamieszkania. Tak więc nowy podział to absurd, ale według NFZ wszystko jest w porządku!

Rzecznik NFZ Marek Jakubowicz, informuje sucho: – Powiat rzeszowski będzie obsługiwany przez ZOZ nr 2 w Rzeszowie, a gminy: Dynów, Błażowa, Boguchwała, Chmielnik, Chyżne, Lubenia, Tyczyn podlegają pod świadczeniodawcę w Dynowie, przy ul ks. Ożoga 32, natomiast gminy: Kamień, Głogów, Krasne, Sokołów, Świlcza korzystać będą z ambulatorium w Sokołowie Małoplskim przy ul. Tysiąclecia 4.

Rzeszów w jednym punkcie

Pogotowie w Rzeszowie na 175 tys. mieszkańców przeznacza cztery zespoły lekarsko-pielęgniarskie. NFZ uważa, że teraz będzie lepiej, bo nikt nie będzie musiał szukać miejsca gdzie zostanie przyjęty (dotychczas świadczenia te wykonywało kilka podmiotów rozmieszczonych w kilku miejscach Rzeszowa).

Są przegrani

Z konkursu odpadł ZOZ nr 1 oraz Centrum Medyczne Medyk. – Trzy lata pracowaliśmy na to żeby nasi pacjenci czuli się komfortowo leczeni, zarówno w dzień jak i w nocy. Szkoda, że nie dostaliśmy kontraktu. Uważam, że pogotowie powinno się zająć ratownictwem, a podstawową opiekę pozostawić lekarzom rodzinnym. Tak jest na całym świecie – mówi Stanisław Mazur, szef Medyka. – Teraz 36 tys. naszych pacjentów będzie musiało zmienić adres, pod którym znajdą pomoc.

Rozczarowany jest także szpital MSWiA, który został zdyskwalifikowany na starcie. – Musimy teraz powiedzieć 25 tysiącom naszych pacjentów, którzy do tej pory korzystali u nas z całodobowej opieki ambulatoryjnej, że od 1 marca mają szukać pomocy gdzie indziej, tam gdzie im zakontraktował NFZ. Nie ważne, że do nas mają kilka kroków i moga na miejscu mieć zrobione wszystkie badania – mówi Zdzisław Białowąs, dyrektor ZOZ MSWiA w Rzeszowie.

Nocna i świąteczna wyjazdowa opieka lekarska i pielęgniarska realizowana jest od poniedziałku do piątku od godz. 18 do godz. 8, a także w soboty, niedziele i święta od godz. 8 do godz. 8 dnia następnego.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments