30 proc. pierwszoklasistów już ślepnie

U małego dziecka łatwiej można ćwiczeniami lub tylko zasłanianiem oka skorygować niedowidzenie czy zeza. Warto więc skontrolować wzrok już u dwu-trzylatka.Fot. Anna Moraniec

PODKARPACIE. Nasze dzieci będą okularnikami. Już mają zaburzenia widzenia, przyczyną których jest zbyt wczesny kontakt…. z komputerem.

Najczęstszą wadą u dzieci jest nadwzroczność, której towarzyszyć może zez zbieżny lub rozbieżny. U części pierwszaków gałki oczne nie poruszają się w harmonijny i uporządkowany sposób przez co dzieci są drażliwe, mają niskie poczucie własnej wartości i częste problemy ze skupieniem uwagi podczas czytania oraz zapamiętywania tekstu.

Wady wzroku u dziecka trzeba wychwycić jak najwcześniej. Tylko wtedy można zlikwidować zeza czy niedowidzenie. A więc usunąć późniejsze problemy w nauce, kompleksy, inwalidztwo, a nawet kalectwo – mówi Ewa Jakubiec-Blajer okulista z Rzeszowa. – Wczesne wykrycie daje możliwość wdrożenia wczesnej terapii i skutecznej korekty wzroku, leczenie u dzieci starszych nie rokuje już tak korzystnie. Często jest wręcz niemożliwe, bo po 8. roku życia niektóre zmiany są nieodwracalne.

Komputer to okulary na całe życie
Dlaczego tak dużo dzieci ma problemy ze wzrokiem? Czy to wina oglądania telewizji czy kontaktu z komputerem? – Komputer ma bardziej ujemny wpływ na wzrok niż telewizor. Powoduje on napięcia mięśni ocznych wywołane pracą oka do tzw. “bliży” co ma wpływ na wczesne ujawnienie krótkowzroczności oraz jej postęp – mówi pani doktor.

Im wcześniej pojawi się krótkowzroczność u dziecka tym wada wzroku będzie większa w przyszłości. Pacjent z krótkowzrocznością nosi okulary na stałe, czyli do końca życia. Dziecko patrząc w telewizor lub ekran komputera rzadziej mruga co prowadzi do wysychania powierzchni oka i objawów z tym związanych takich jak mrowienie, pieczenie, uczucie piasku pod powiekami. Aby złagodzić te dolegliwości należy stosować dostępne w aptekach preparaty sztucznych łez.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
asfdfdas
asfdfdas
8 lat temu

Młodzi,wykształceni,piękni z dużych miast rodzice fundują dzieciom okulary a głupie stare babcie były mądrzejsze bo przepędzały sprzed telewizora.No ale niech by teraz babunia spróbowała przepędzić wnusia sprzed kompa to by dostała takie manto od rodziców ,żeby zapomniała jak się nazywa.