30 tys. zł za referendum… o nic?

Już w niedzielę w gminie Krasne odbędzie się referendum ws. przyłączenia do Rzeszowa. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Rzeszowscy radni wycofali swoje poparcie w sprawie połączenia z gminą Krasne, gdyż obawiali się, że przez brak porozumienia obu rad gmin, stolica regionu nie otrzyma 100 mln zł.

Już w niedziele, w trakcie referendum, mieszkańcy gminy Krasne zadecydują o tym, czy chcą zostać częścią Rzeszowa. Nawet jeśli większość z nich zagłosuje „za” to prawdopodobnie do fuzji i tak nie dojdzie wcześniej niż w 2024 r. Wszystko za sprawą wycofania pozytywnej opinii na ten temat Rady Miasta Rzeszowa. – Zostaliśmy oszukani – słychać w Krasnem.

„Istna telenowela” – te słowa najczęściej padają w kontekście inicjatywy połączenia Rzeszowa z Gminą Krasne. Władze miasta od lata zabiegają o poszerzenie granic stolicy Podkarpacia, lecz dotychczas napotykały na swej drodze sporo problemów. Jeszcze 19 października Naczelny Sąd Administracyjny wydał decyzję o tym, że drugie już referendum w gminie musi się odbyć. Postawiono na termin 9 grudnia czyli najbliższą niedzielę. Wiele osób przyjęło takie rozwiązanie pozytywnie, szczególnie że wcześniej władze Krasnego i przedstawiciele województwa wielokrotnie rzucali Rzeszowowi kłody pod nogi. Gdy wydawało się, że przed referendum nic istotnego już się nie wydarzy, 4 grudnia Rad Miasta Rzeszowa wycofała pozytywną opinie z marca, zezwalająca na operacje „połączenia”.

Mieszkańcy gminy oburzeni

Co było powodem uchylenia marcowej uchwały? Chodzi o rządowy bonus w postaci 100 mln zł (lub nawet 200 mln zł) na rozwój nowo przyłączonych terenów do miasta. W Rzeszowie obawiano się, że przy braku wymaganej zgodności obu rad gmin (której zapewne by nie było), stolica regionu po fuzji nie otrzymałaby dodatkowej kwoty, bez której nowe osiedle Krasne nie mogłoby się rozwinąć. Stąd podjęto decyzję o wycofaniu wcześniejszej opinii, która mocno rozczarowała mieszkańców Gminy Krasne. – Prezydent zabiegał o połączenie miasta z naszą gminą, lecz nic z tego nie wyszło, czujemy się oszukani – mówi Ewelina Kawalec, pełnomocnik grupy inicjatywnej ws. referendum. Wiele osób zwraca uwagę, że w działania włożono mnóstwo wysiłku,  pieniędzy, prywatnego czasu i walki z władzami gminy. Jak tłumaczą „wszystko poszło na marne”.

Niezadowolenia nie kryje również rzeszowski ratusz. – Może nasi radni przestraszyli się nowych wyborów i straty stanowisk – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – My w każdym razie nie rezygnujemy z tematu poszerzenia miasta – dodaje.

Co na to sam wójt gminy Krasne? – Nie oceniam działań Rady Miasta Rzeszowa, lecz zależy nam na tym, aby wynik referendum był pozytywny dla samodzielności naszej gminy – tłumaczy Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne. – Ostatnio obiecywano nam jakiś wirtualny bonus 100 mln zł, bez konkretnego określenia na co te środki zostałyby przeznaczone – dodaje.

Zagłosują w niedzielę

Niedzielne referendum w gminie Krasne rozpocznie się o godz. 7 natomiast zakończy o godz. 21. Blisko 8,8 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców, w 6 lokalach wyborczych odpowie na jedno pytanie: „Czy jest Pan/Pani za połączeniem gminy Krasne z gminą Miasto Rzeszów?”. Aby wynik głosowania był ważny frekwencja musi wynieść co najmniej 30 proc. osób upoważnionych. Co ważne, podczas oddawania głosów obowiązuje cisza referendalna.

Co jeśli wynik będzie pozytywny, a następnie trafi on do „zamrożenia” na pięć lat? – Później gdyby Rzeszów podjął kolejną uchwałę, że chce nas jednak przyłączyć to musiałyby odbyć się nowe konsultacje, za które oczywiście my byśmy zapłacili – informuje Woźniak.

Kamil Lech

19
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
błotowiliiwaldekGRUnylon22 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tomek
Gość
tomek

będziecie niedługo płacić podatek żeby wjechać do Rzeszowa zobaczycie p. Ferenc wam to załatwi :)to samo RKL, RBR,RLA, RRS:)

natan
Gość
natan

Szach i mat.

Genialnie wyautowane Krasne. Nie dość że nie dostaną 100 mln i nieważne jak zagłosują to i tak wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i MSWiA będą przeciwni połączeniu. A do tego i tak Krasne wyda 30 tyś.A gmina biedna to na 100% zgasną latarnie w Krasnym.

znajacy rzeczywistosc
Gość
znajacy rzeczywistosc

Poziom geniuszu który opisujesz i twojego są do siebie bardzo zbliżone jeśli nie wręcz tożsame. Ty lepiej wysprzątaj już w swoim biureczku zamiast marzyć o większym.

już niemłody pan
Gość
już niemłody pan

Rzeszów tak naprawdę nie ma interesu w przyłączeniu Krasnego. Kolejne km/2 które trzeba odśnieżać i sponsorować oświetlenie, komunikację, szkoły … tylko po co?

Rzeszów rośnie w tempie 1500-2500 mieszkańców na rok. A z Krasnym za dużo ceregieli. No i budują w Rzeszowie większy Leroy Merlin i ten w Krasnem albo będzie tylko służył za magazyn albo będzie stopniowo wygaszany. Krasne straci niedługo z niego podatki i nikt nie pojedzie tak daleko gdy będzie w Rzeszowie z większym asortymentem. Krasne miało 2 razy szansę i naprawdę nie ma potrzeby prosić 3 raz. Dobrze się stało że pokazano czym kończą się fochy.

znajacy rzeczywistosc
Gość
znajacy rzeczywistosc

Czym się kończą fochy to ty jeszcze zobaczysz. I nie pisz bredni o likwidacji Leroy Merlin w Krasnem (ze niby daleko do Rzeszowa), bo stamtąd nosili, noszą (i będą nosić, bo budują kolejne) materiały wykończeniowe mieszkańcy sąsiadującego z tym hipermarketem osiedla wieżowców przy ul. św. Kingi w Rzeszowie. Żeby tam jeszcze Kowalską na spacer wysłać aby zobaczyła i uwierzyła, to by może wreszcie uruchomił ZTM spod tych wieżowców przy św. Kingi jakiś autobus na Rejtana i do śródmieścia przez Most Zamkowy i Dąbrowskiego kursujący co 30minut bez tego złażenia i wyłażeniapół kilometra pod stromą górkę na przystanek przy Olbrachta, gdzie… Czytaj więcej »

GRU
Gość
GRU

Jesteś pewien że wam JEDYNEGO marketu nie zlikwidują?To zapraszam w okolice B1 i zobacz co tutaj się obecnie buduje….Ale zdradzę ci przyjacielu pewną ciekawostkę….Od przyszłego roku mieszkańcy krasnego będą mieć ograniczoną możliwość ( w pierwszej kolejności mieszkańcy Rzeszowa) korzystania ze żłobków, przedszkoli. Co więcej skończy się z kasy miasta dopłata do biletów dla dzieciaków….Bo z jakiej racji miasto ma dofinansowywać wioskę!? Za kilka lat i tak was przyłączą…..Do roboty to się do miasta przyjedzie z chęcią ale jak trzeba powiększyć miasto to nie…Przecież WIOSKA Krasne nie ma nawet oświetlenia dobrego. Jedyny plus że ziemię można kupować za grosze i dlatego… Czytaj więcej »

suche fakty
Gość
suche fakty

silikon sopro 35,98 zł w Leroy- taki sam w Merkury Market 27 zł, w Majstrze 26 zł
fuga sopro 2,5 kg w Leroy 67 zł, taka sama fuga ale 5kg w Merkurym 65zł.
klej sopro no 1 w leroy 80 zł, w majstrze 48 zł.

wymieniać wiecej?

drogi sklep, niech go zamkną.

budowlaniec
Gość
budowlaniec

Też to zauważyłem. Jak otworzą w RZ ten na wsi pójdzie z torbami. To będzie tylko kwestia czasu.

waldek
Gość
waldek

Dobrze odpisałeś temu nieukowi ale co się dziwisz wieśniakowi jakie pisanie taki poziom a prawda jest taka że w Leroy jest drogo i to wszystko.

informacja prawna
Gość
informacja prawna

Nic jeszcze nie poszło na marne. Paplanina paplaniną – radnych, dziennikarzy – a prawo prawem. Prawo jest takie: 1. Art.65 ustawy o referendum lokalnym: „Jeżeli referendum zakończy się wynikiem rozstrzygającym w sprawie poddanej pod referendum, właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego niezwłocznie podejmie czynności w celu jej realizacji.” 2. wyrok NSA II SA/Rz 200/16: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/4D55E8523F a w nim następujący fragment: „Konsekwencją wiążącego i rozstrzygającego wyniku referendum w tych sprawach jest bowiem – co podkreślono już wyżej – obowiązek właściwej rady gminy do wystąpienia o wydanie przez Radę Ministrów odpowiedniego rozporządzenia uwzględniającego wynik referendum. W takim przypadku zgodnie z art. 4a ust.… Czytaj więcej »

mieszkaniec Krasnego
Gość
mieszkaniec Krasnego

Strona rządowa a dokładnie wojewodajuż przecież wyraziła się jasno o Krasnym i nic tego nie zmieni. Strona rządowa mówi – NIE POSZERZENIU O KRASNE

http://rzeszow.eska.pl/newsy/wojewoda-przeciwna-przylaczeniu-krasnego-jest-zgoda-na-matysowke-i-milocin/719730

informacja prawna
Gość
informacja prawna

Bredzisz kolego. To stara, z lipca 2018 i nieaktualna już w obecnej sytuacji opinia dotycząca wniosku Rzeszowa, kiedy radnym i prezydentowi brak bonusu jakoś nie przeszkadzał w planach włączenia całej gminy Krasne. Wytłumaczyć tego inaczej jak swoim stołeczkiem pewnie nie potrafisz.

nylon22
Gość
nylon22

Tyle że na początku grudnia w rzeszowskiej telewizji regionalnej to samo powtórzyła.

wilii
Gość
wilii

Masz rację o wszystkim zadecyduje minister i powinien przyłączyć Krasne i Malawe do Rzeszowa a Strażów i Palikówkę do Czarnej.
Na pewno większość będzie zadowolona jak minister wprowadzi komisarza i pozbędzie się Ferenca.

Andrzej
Gość
Andrzej

No to chyba już wszystko jasne. Trzeba przyznać, ze Ferenc długo i skutecznie bawił się wasza naiwnością. A co na to nasze biskupy? Ładnie również bawił się wasza ,,troska” o tzw dobro wspólne.

znajacy rzeczywistosc
Gość
znajacy rzeczywistosc

Ferenc długo się bawił własną naiwnością gdy przegłosowane przez Radę Miasta wnioski o połączenie Rzeszowa z gminą Krasne (a także Świlcza czy Trzebownisko) do Warszawy słał i wtedy jakoś radnym miejskim to nie przeszkadzało, chociaż zgody Krasnego i tych gmin na połączenie nigdy nie było i było wiadomo, że bonusa w związku z tym też nie będzie. Tzn. było wiadomo wszystkim tylko nie Ferencowi i rzeszowskim radnym, bo wtedy im jeszcze nikt nie powiedział o tym i odpowiednich artykułów w ustawach palcem nie pokazał.

john
Gość
john

jaj powiedzieć mieszkańcom Palikówki, ze ich Rzeszow nie potrzebuje. do nich nic nie dociera.

GRU
Gość
GRU

Palikówka co to jest?

błoto
Gość
błoto

wiocha której nikt nie potrzebuje i niech tak zostanie a przywództwem powinien zostać guru z Krasnego niejaki wili.