300 zł na wyprawkę to kupowanie głosów wyborców?

Wsparcie finansowe w postaci 300 zł może okazać się jedynie kroplą w morzu potrzeb. Fot. Archiwum
Wsparcie finansowe w postaci 300 zł może okazać się jedynie kroplą w morzu potrzeb. Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. – Rządzący nie mają pieniędzy na inwestycje drogowe czy osoby niepełnosprawne, lecz przed wyborami dziwnym trafem na wyprawkę fundusze się znajdują – mówi jeden z ekspertów.

Jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, uczniowie, którzy nie ukończyli 18 lat otrzymają 300 zł dofinansowania na wyprawkę szkolną. Na pierwszy rzut oka pieniądze mogą wydawać się realnym wsparciem, jednak, zdaniem ekspertów, program ociera się o katastrofę. – To jawne kupowanie głosów Polaków przed wyborami – grzmią specjaliści. Czy świadczenie znowu sfinansują podatnicy m.in. poprzez wyższe podatki?

Tydzień temu premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie gwarantujące uczniom do 18. roku życia jednorazową wypłatę 300 zł w ciągu roku na wyprawkę szkolną. Pieniądze, które trafią do rodziców lub opiekunów dzieci mają docelowo pomóc w zakupie m.in. zeszytów, podręczników, przyborów szkolnych czy tornistrów. Wsparcie otrzymają wszyscy uczniowie bez względu na dochody w rodzinie. Ocenia się więc, że programem objętych będzie ok. 5 mln osób. To dobre rozwiązanie? – Trzeba wprost powiedzieć, że wyprawka „300 plus” to jawne kupowanie głosów wyborców – mówi Dominik Łazarz, ekonomista WSIiZ. – Pamiętajmy też, że rządzący nie mają pieniędzy na inwestycje drogowe czy osoby niepełnosprawne, lecz przed wyborami dziwnym trafem na wyprawkę fundusze się znajdują – dodaje.

Złożą się wszyscy
Ekonomiści zwracają uwagę, że nowy program jest źle skonstruowany, podobnie zresztą jak inne świadczenie w tym „500 plus”. Kto za wyprawki zapłaci? Prawdopodobnie wszyscy podatnicy. – Niestety. najpierw trzeba sporo oddać państwu, aby później móc cokolwiek otrzymać z programu – wyjaśnia Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

W taki sposób funkcjonuje finansowanie oparte na pomocy socjalnej, o której wiele lat temu negatywnie mówiła była premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher. – Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy – głosiła premier.

Wyprawka odciąży rodziny?
Co ważne, nowy program ma kosztować aż 1,5 mld zł rocznie. Wsparcie z niego otrzymają wszyscy uczniowie, lecz czy wszyscy rzeczywiście otrzymać je powinni? – Pomoc finansowa byłaby jeszcze dobrym rozwiązaniem, gdyby wprowadzić ograniczenia np. 300zł dofinansowania dla rodzin z niskimi dochodami – tłumaczy Łazarz.

Zdaniem przedstawicieli partii rządzącej 300 zł wyprawki odciąży domowe budżety. Pytanie tylko czy te dodatkowe środki nie okażą się jedynie kroplą w morzu potrzeb? Rosną przecież chociażby koszty dojazdu dzieci do szkoły, opłaty na ponadprogramowe gry edukacyjne, wydatki na wycieczki szkolne, ubrania, materiały plastyczne, obiady szkolne czy nawet …udekorowanie klas i sal! – W Polsce znacznie wzrosły w ostatnich latach koszty dodatkowych zajęć, z których coraz chętniej korzystają uczniowie – zauważa Sadowski. Może więc lepiej zająć się gruntowną reformą oświaty na szczeblu rzekomo bezpłatnej edukacji, aby realnie pomóc rodzicom? Chyba, że nie to jest istotą działań, a jedynie stworzenie dobrej aury przed wyborami samorządowymi.

Kamil Lech

30
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
jaJanuszObserwatorzdegustowanajacob Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ja
Gość
ja

A ja kasę wezmę inie zagłosuję na PiSiorów.

Janusz
Gość
Janusz

Najlepiej jest przekupić ludzi ich własnymi pieniędzmi!

Jsn
Gość
Jsn

Rządy PO , vat afera na okolo 300 mld ofe 150 mld likwidacjs stoczni, kkopalń, Lotu itd itp

zdegustowana
Gość
zdegustowana

rządy PiS afery (wybrane): spółka srebra, koryto plus – miliony na premie i pensje urzędników Kancelarii Sejmu, 500 mln dla Czartoryskich, miliony dla Rydzyka, rolna – utrudnienie zakupu ziemi rolnikom, wiatrakowa – zniszczenie sektora energii odnawialnej w Polsce; samoloty VIP – kupowanie bardzo drogich, przepłaconych samolotów bez przetargu; billboardowa – kampania reklamowa rządu za pieniądze ze spółek Skarbu Państwa; wycinka Puszczy Białowieskiej; Zamach na Konstytucję; Misiewicze; afera Igora Stachowiaka, który zmarł na komisariacie; afera z sędziami dublerami w Trybunale Konstytucyjnym; afera hien z PIS – szkalowanie Piotra Szczęsnego, który spalił się żywcem przed PKiN; afera finansowa ministra Zbigniewa Ziobro –… Czytaj więcej »

dobra rada
Gość
dobra rada

zdegustowana 11 czerwca 2018 – 20:33 pisiorku już dawno ilość pisowskich afer przegoniła wszystko razem do tej pory wzięte pozostałych rządów antykomunistycznych! Wy po prostu rozkradacie kraj ! ========================================================================= „Afera „zdradzieckich mord” i „kanalii” „bez żadnego trybu” – wyzwiska rzucane przez Jarosława Kaczyńskiego z trybuny sejmowej;” ———————————————————————————————————————————— Żałosna „POUBeczko ” ,jeśli cytat wyżej ma być” aferą” ,to tylko skończeni debile ci uwierzą :-))) Toż to tylko szczera PRAWDA,a nie żadna „afera ” !!! :-)))) Tak, to tylko szczera Prawda ! Jeśli się obserwuje spędy ,UBków ,SBków, Patologii Obywatelskiej , Nowoczesnej targowicy ,,kapusiów i folksdojczów ,donoszących na Polskę i Polaków i… Czytaj więcej »

jacob
Gość
jacob

oczywiście, że kupowanie głosów – i to z reguły tych tępych wyborców.
swoją drogą – podczas protestu niepełnosprawnych nie chciano im dać pieniędzy do ręki a przy okazji wyprawek już rząd się nie martwi jak zostaną rozdysponowane

Maciej
Gość
Maciej

a kto wcześniej kapował do unii jak nie PIS, skarżyli się na brak demokracji i sfałszowane wybory w 2014 r

radzo
Gość
radzo

PiS to nas wykończy i wyprowadzi z UE, a wtedy ludzie ich roznisoa. Te 300 plus to ohydna łapówka wyborcza za NASZE!

Tomek
Gość
Tomek

Na końcu powyższego artykułu powinien być wykrzyknik albo dwa, a nie znak zapytania.

Jsn
Gość
Jsn

Brawo piereszy propolski rząd

OlaMi
Gość
OlaMi

brawo pierwszy rząd, który dojenie kraju opanował do perfekcji. Rząd który będzie już do końca kojarzył się z tzw. programem Koryto Plus

dobra rada
Gość
dobra rada

do OlaMi :

Wy czerwoni bandyci i złodzieje herbu „ch..j du.pa i kamieni kupa ” ,zawsze będziecie kojarzyć się tylko ze zbrodnią POlityczną /Cyba / ,złodziejstwem i oszustwem / Ambergoldy i Bufetowa Hanka , kapusiami Bolkami ,folksdojczami , Targowicą nowoczesną i złodziejami pendrajwów zwanymi „specjalną kastą „,nic więcej !

Nigdy więcej tej bandycko złodziejskiej swołoczy !

Olek
Gość
Olek

rząd nie ma swoich pieniędzy, najpierw musi złupić podatników by potem rozdać wybranym. Ten rząd jest na tyle bezczelny, że łupi i daje przed wyborami, teraz wyprawkę 300+, a już się mówi, że emerytom pod koniec roku 500+. Trzeba być debilem aby nie widzieć tego. A ty ciężko haruj na te gifty wyborcze prawactwa ! PiS już wprowadził ponad 20 nowych danin, ostatnio w paliwie, które może wzrosną o kilkadziesiąt groszy na litrze!

emigrant od 1980 roku
Gość
emigrant od 1980 roku

Przeciez to ordynarne kupowanie glosow PIJACZKOW na PiS !
Cala masa dzieci wcale nie bedzie widzialo nawet JEDNEJ ZLOTOWKI z tej kasy 300 zlotych.
W krajach zachodu szkoly dostaja te pieniadze na ksiazki, zeszyty, pomoce i przybory szkolne ale tych rzeczy NIE WOLNO wynosic poza obszar szkoly.

"czytelniczka"
Gość
"czytelniczka"

W pewnym „pięknym mieście powiatowo- gminnym” za głos płacili 20 pln, może teraz zapłacą więcej.

racjonalista
Gość
racjonalista

PiS to partia, która tylko i wyłącznie kalkuluje dla swojego dobra, aby dalej doić Polskę z programu #korytoplus.
Ten program wyprawkowy 300plus to tylko debil może twierdzić, że to jest pomoc, a nie łapówka wyborcza! Dla nich nie liczy się przyszłość tylko tu i teraz, a po nas choćby potop!

dobra rada
Gość
dobra rada

Hm …”po nich choćby potop”, a PO was kolesie bandyty Cyby , złodzieja Ambergolda i „bufetowej Hanki ” to tylko” ch..j, du.pa i kamieni kupa” …czyli zamiast „alternatywy 4 ” ,”alternatywa PO ch,,ju fest” i to wasz jedyny „program „:-)

Ty” racjonalisto”, jak widać wolisz” ch..ja ,du..pe i kamieni kupe „wraz z” alternatywą PO ch..ju fest” i tylko taka to” przyszłość” u was się liczy, kapusie i folksddojcze :-)))

były wyborca PiS
Gość
były wyborca PiS

Afery PiS : Afera tzw. Koryto Plus Afera Srebrna Afera SKOK; Afera rolna – utrudnienie zakupu ziemi rolnikom; Afera wiatrakowa – zniszczenie sektora energii odnawialnej w Polsce; Afera samoloty VIP – kupowanie bardzo drogich, przepłaconych samolotów bez przetargu; Afera billboardowa – kampania reklamowa rządu za pieniądze ze spółek Skarbu Państwa; Afera z milionami na premie i pensje urzędników Kancelarii Sejmu; Afera pilnowania internetu – Marcin Kędryna, urzędnik prezydenta Andrzeja Dudy cenzuruje Tygodnik Podhalański; Afera „córki leśniczego” – minister Jan Szyszko załatwia pracę u ministra Mariusza Błaszczaka… na posiedzeniu rządu; Afera z wycinką Puszczy Białowieskiej; Afera Edmunda Jannigera, młodego doradcy Antoniego… Czytaj więcej »

dobra rada
Gość
dobra rada

http://www.piswroclaw.pl/42-sukcesy-platformy-obywatelskiej-zobacz-list-206,news.html

Zapomniałeś POdróbko sprawdzić ilość i wagę waszych afer !

zdegustowana
Gość
zdegustowana

pisiorku już dawno ilość pisowskich afer przegoniła wszystko razem do tej pory wzięte pozostałych rządów antykomunistycznych! Wy po prostu rozkradacie kraj !

Oldres
Gość
Oldres

wymagasz pilnie wizyty u psychiatry i okulisty po-mendo.

były wyborca PiS
Gość
były wyborca PiS

każdy mniej nawet rozgarnięty dobrze wie, że po to jest te 300+ aby kupić sobie głosy tcy mniej rozgarniętych, to wszystko mega odbije się już niedługo na nas wszystkich, wczoraj klepnęli nowy podatek do paliw, kolejny już za tych rządów. Za to rozdawnictwo płacimy WSZYSCY ciężko pracujący POLACY !

dobra rada
Gość
dobra rada

Wy POUBecy,dla odmiany,nic nie rozdawaliście ,wy okradaliście całą Polskę i wszystkich Polaków, którzy nie byli członkami waszej Przestępczej Organizacji ,/patrz Ambergoldy ,”bufet Hanki z mieszkaniami dla swojaków” i wiele, wiele waszych złodziejskich afer/ !!! Wy złodzieje”ciężko pracujący przy złodziejstwie „, nic nie płacicie ,wy kradniecie i nie oddajecie tego co ukradliście ! Zaden debilny kwik , POprzednich złodziei, ani „pucze ” POUBeckich złodziei i bandytów , nic tu nie pomogą ! PiS już raz oddawł władzę,to był ich błąd ! A wy złodzije i bandyci, chcecie koryta siłą ,jak za bolszewii,wbrew wyborcom ,taka to różnica między wami ,złodzieje i bandyci… Czytaj więcej »

Antykomuch
Gość
Antykomuch

Trzeba być debilowatym prostakiem żeby takie bzdety pisać!

były wyborca PiS
Gość
były wyborca PiS

debilem to trzeba być, że nie zrozumieć mechanizmu dojnej zmiany ocieplania wizerunku za nasze (!), po tym jak wyszło na jaw dojenie budżetu Polski przez nich, w tym ekstremalnie wysokie premie dla ministrów i wiceministrów, na takie 70 tys. premii, która przyznała sobie Szydło ludzie pracując 2-3 lat ! #KorytoPlus

dobra rada
Gość
dobra rada

Nikt tak jak ty, „były wyborco PiSu ,nie rozumie tak dobrze mechanizmu „dojnej zmiany” ,bo to wy „doiliście Polske w dzień ,doiliście w nocy ,”przez całe 8 długich lat ,aż w końcu się wyborcy zorientowali i POgonili to qrestwo Ambergoldowe i resztę kapusiów , folksdojczów i POlitycznych bandytów ,kumpli Cyby ,i to was boli, złodzieje i bandyci ,kolesie Cyby ,Józka Bąka i Złotego Jaśka, a teraz chyba musicie być debilami ,żeby” zawracać Wisłę gumowym penisem Palikota” i szukać większych od siebie debili ,którzy wam uwierzą ,że jesteście „byłymi wyborcami PiSu” ! Nie jestem fanem PiSu, ale nie ma wyboru ,to… Czytaj więcej »

Obserwator
Gość
Obserwator

dobra rada pisze, że nie jest fanem pisu, no pewnie, że nie tylko pisruskim trollem jesteś, wystarczy przeczytać te twoje wypociny

dobra rada
Gość
dobra rada

Obserwator
12 czerwca 2018 – 07:10
dobra rada pisze, że nie jest fanem pisu, no pewnie, że nie tylko pisruskim trollem jesteś, wystarczy przeczytać te twoje wypociny
===============================================================
Ty też nie jesteś „obserwatorem „,tylko starym UBkiem, fanem takich „bojowników o wolnośc idemokrację”,co skazywali polskich oficerów na śmierć/patrz link / ,dlatego ich bronisz !

http://nczas.com/2017/06/13/prokurator-domino-pod-sad-o-czlowieku-niegodziwym/

Oldres
Gość
Oldres

p.ekonomnista Dominik nomen-omen Łazarz ma do wyboru sprzedać albo nie sprzedać swój głos i kupić za swoje albo kupić nie za swoje, wybór należy do niego tylko po co zaraz lecieć z tym do gazety

Bronek
Gość
Bronek

Najpierw się zabierze a później trochę odda ważne żeby motłoch to odebrał pozytywnie.
Co gorsza dla rządzących to sprawa już tak kolorowo nie wygląda bo ciemnota to przeszłość , ludzie na pewno wezmą jak nam oddają nasze ale czy zagłosują to już bym taki pewny nie był.