300 zł na wyprawkę to kupowanie głosów wyborców?

Wsparcie finansowe w postaci 300 zł może okazać się jedynie kroplą w morzu potrzeb. Fot. Archiwum

Wsparcie finansowe w postaci 300 zł może okazać się jedynie kroplą w morzu potrzeb. Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. – Rządzący nie mają pieniędzy na inwestycje drogowe czy osoby niepełnosprawne, lecz przed wyborami dziwnym trafem na wyprawkę fundusze się znajdują – mówi jeden z ekspertów.

Jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, uczniowie, którzy nie ukończyli 18 lat otrzymają 300 zł dofinansowania na wyprawkę szkolną. Na pierwszy rzut oka pieniądze mogą wydawać się realnym wsparciem, jednak, zdaniem ekspertów, program ociera się o katastrofę. – To jawne kupowanie głosów Polaków przed wyborami – grzmią specjaliści. Czy świadczenie znowu sfinansują podatnicy m.in. poprzez wyższe podatki?

Tydzień temu premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie gwarantujące uczniom do 18. roku życia jednorazową wypłatę 300 zł w ciągu roku na wyprawkę szkolną. Pieniądze, które trafią do rodziców lub opiekunów dzieci mają docelowo pomóc w zakupie m.in. zeszytów, podręczników, przyborów szkolnych czy tornistrów. Wsparcie otrzymają wszyscy uczniowie bez względu na dochody w rodzinie. Ocenia się więc, że programem objętych będzie ok. 5 mln osób. To dobre rozwiązanie? – Trzeba wprost powiedzieć, że wyprawka „300 plus” to jawne kupowanie głosów wyborców – mówi Dominik Łazarz, ekonomista WSIiZ. – Pamiętajmy też, że rządzący nie mają pieniędzy na inwestycje drogowe czy osoby niepełnosprawne, lecz przed wyborami dziwnym trafem na wyprawkę fundusze się znajdują – dodaje.

Złożą się wszyscy
Ekonomiści zwracają uwagę, że nowy program jest źle skonstruowany, podobnie zresztą jak inne świadczenie w tym „500 plus”. Kto za wyprawki zapłaci? Prawdopodobnie wszyscy podatnicy. – Niestety. najpierw trzeba sporo oddać państwu, aby później móc cokolwiek otrzymać z programu – wyjaśnia Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

W taki sposób funkcjonuje finansowanie oparte na pomocy socjalnej, o której wiele lat temu negatywnie mówiła była premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher. – Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy – głosiła premier.

Wyprawka odciąży rodziny?
Co ważne, nowy program ma kosztować aż 1,5 mld zł rocznie. Wsparcie z niego otrzymają wszyscy uczniowie, lecz czy wszyscy rzeczywiście otrzymać je powinni? – Pomoc finansowa byłaby jeszcze dobrym rozwiązaniem, gdyby wprowadzić ograniczenia np. 300zł dofinansowania dla rodzin z niskimi dochodami – tłumaczy Łazarz.

Zdaniem przedstawicieli partii rządzącej 300 zł wyprawki odciąży domowe budżety. Pytanie tylko czy te dodatkowe środki nie okażą się jedynie kroplą w morzu potrzeb? Rosną przecież chociażby koszty dojazdu dzieci do szkoły, opłaty na ponadprogramowe gry edukacyjne, wydatki na wycieczki szkolne, ubrania, materiały plastyczne, obiady szkolne czy nawet …udekorowanie klas i sal! – W Polsce znacznie wzrosły w ostatnich latach koszty dodatkowych zajęć, z których coraz chętniej korzystają uczniowie – zauważa Sadowski. Może więc lepiej zająć się gruntowną reformą oświaty na szczeblu rzekomo bezpłatnej edukacji, aby realnie pomóc rodzicom? Chyba, że nie to jest istotą działań, a jedynie stworzenie dobrej aury przed wyborami samorządowymi.

Kamil Lech

do “300 zł na wyprawkę to kupowanie głosów wyborców?”

 1. ja

  A ja kasę wezmę inie zagłosuję na PiSiorów.

 2. Janusz

  Najlepiej jest przekupić ludzi ich własnymi pieniędzmi!

 3. Jsn

  Rządy PO , vat afera na okolo 300 mld ofe 150 mld likwidacjs stoczni, kkopalń, Lotu itd itp

  • zdegustowana

   rządy PiS afery (wybrane): spółka srebra, koryto plus – miliony na premie i pensje urzędników Kancelarii Sejmu, 500 mln dla Czartoryskich, miliony dla Rydzyka, rolna – utrudnienie zakupu ziemi rolnikom, wiatrakowa – zniszczenie sektora energii odnawialnej w Polsce; samoloty VIP – kupowanie bardzo drogich, przepłaconych samolotów bez przetargu; billboardowa – kampania reklamowa rządu za pieniądze ze spółek Skarbu Państwa; wycinka Puszczy Białowieskiej; Zamach na Konstytucję; Misiewicze; afera Igora Stachowiaka, który zmarł na komisariacie; afera z sędziami dublerami w Trybunale Konstytucyjnym; afera hien z PIS – szkalowanie Piotra Szczęsnego, który spalił się żywcem przed PKiN; afera finansowa ministra Zbigniewa Ziobro – finansowanie kongresu partii z pieniędzy unijnych; afera ułaskawieniowa – ułaskawianie Mariusza Kamińskiego przed prawomocnym wyrokiem skazującym; afera wycinkowa – rzeź drzew w całej Polsce; afera samolotowa – miliony na loty polityków;
   afera Polskiej Fundacji Narodowej – miliony na propagandę; itd.

 4. dobra rada

  zdegustowana
  11 czerwca 2018 – 20:33
  pisiorku już dawno ilość pisowskich afer przegoniła wszystko razem do tej pory wzięte pozostałych rządów antykomunistycznych! Wy po prostu rozkradacie kraj !
  =========================================================================
  „Afera „zdradzieckich mord” i „kanalii” „bez żadnego trybu” – wyzwiska rzucane przez Jarosława Kaczyńskiego z trybuny sejmowej;”
  ————————————————————————————————————————————

  Żałosna „POUBeczko ” ,jeśli cytat wyżej ma być” aferą” ,to tylko skończeni debile ci uwierzą :-)))
  Toż to tylko szczera PRAWDA,a nie żadna „afera ” !!! :-))))

  Tak, to tylko szczera Prawda ! Jeśli się obserwuje spędy ,UBków ,SBków, Patologii Obywatelskiej , Nowoczesnej targowicy ,,kapusiów i folksdojczów ,donoszących na Polskę i Polaków i żądajacych ukarania Polski , oraz najnowocześniejszego wynalazku POUBecji „Rebeliantów Podkarpacia „,
  którzy powinni być, jak sama ich nazwa wskazuje ,(a Bolek radzi) :-) „spałowani ,” albo ostrzelani gumowymi kulami ,tak jak to „demokratycznie „robiła górnikom twoja Kopaczka(która powinna za to siedzieć ) ,a potem ci czerwoni „rebelianci ” powinni być wsadzeni do paki ! Jeśli się to uważnie obserwuje nikt nie ma watpliwości,że to są właśnie „zdradzieckie mordy i kanalie ” ,szkodzące Polsce i Polakom !
  Zaden twój kwik” POUBeczko”, ani zawracanie” kij-owskim” Wisły :-) tu nie pomoże,tak jak nie pomoze wrzask twoich złodziei ,Ambergoldów i bufetowych Hanek ,żeby „łapać złodzieja z PiS” !

  Ta banda POwinna być zdelegalizowana , osądzona i wsadzona do pie.rdla za zdradę Polski i Polaków, oraz za swoje złodziejskie/ i bandyckie afery patrz p.o CYBA / !

  Byliście ,jesteście i będziecie najbardziej zdradziecką i złodziejską formacją ,gorszą od komunistów ,bo oni jednak coś pożytecznego w Polsce budowali ,a wy tylko „ch..ja du.pe i kamieni kupę „, wraz z waszym „państwem teoretycznym ” ! :-)))

  p.s
  Załosna” POUBeczko” ,głupszych od siebie ,którzy by ci uwierzyli ,już nie znajdziesz, a potwierdziły to ostatnie wybory :-)))
  PO was „rozkradać” to już nie było co ,w rozkradaniu, to wy byliście mistrzami, ale w niczym więcej ! :-)

 5. jacob

  oczywiście, że kupowanie głosów – i to z reguły tych tępych wyborców.
  swoją drogą – podczas protestu niepełnosprawnych nie chciano im dać pieniędzy do ręki a przy okazji wyprawek już rząd się nie martwi jak zostaną rozdysponowane

 6. Maciej

  a kto wcześniej kapował do unii jak nie PIS, skarżyli się na brak demokracji i sfałszowane wybory w 2014 r

 7. Tomek

  Na końcu powyższego artykułu powinien być wykrzyknik albo dwa, a nie znak zapytania.

 8. Jsn

  Brawo piereszy propolski rząd

  • OlaMi

   brawo pierwszy rząd, który dojenie kraju opanował do perfekcji. Rząd który będzie już do końca kojarzył się z tzw. programem Koryto Plus

   • dobra rada

    do OlaMi :

    Wy czerwoni bandyci i złodzieje herbu „ch..j du.pa i kamieni kupa ” ,zawsze będziecie kojarzyć się tylko ze zbrodnią POlityczną /Cyba / ,złodziejstwem i oszustwem / Ambergoldy i Bufetowa Hanka , kapusiami Bolkami ,folksdojczami , Targowicą nowoczesną i złodziejami pendrajwów zwanymi „specjalną kastą „,nic więcej !

    Nigdy więcej tej bandycko złodziejskiej swołoczy !

    • Olek

     rząd nie ma swoich pieniędzy, najpierw musi złupić podatników by potem rozdać wybranym. Ten rząd jest na tyle bezczelny, że łupi i daje przed wyborami, teraz wyprawkę 300+, a już się mówi, że emerytom pod koniec roku 500+. Trzeba być debilem aby nie widzieć tego. A ty ciężko haruj na te gifty wyborcze prawactwa ! PiS już wprowadził ponad 20 nowych danin, ostatnio w paliwie, które może wzrosną o kilkadziesiąt groszy na litrze!

 9. emigrant od 1980 roku

  Przeciez to ordynarne kupowanie glosow PIJACZKOW na PiS !
  Cala masa dzieci wcale nie bedzie widzialo nawet JEDNEJ ZLOTOWKI z tej kasy 300 zlotych.
  W krajach zachodu szkoly dostaja te pieniadze na ksiazki, zeszyty, pomoce i przybory szkolne ale tych rzeczy NIE WOLNO wynosic poza obszar szkoly.

 10. "czytelniczka"

  W pewnym „pięknym mieście powiatowo- gminnym” za głos płacili 20 pln, może teraz zapłacą więcej.

 11. racjonalista

  PiS to partia, która tylko i wyłącznie kalkuluje dla swojego dobra, aby dalej doić Polskę z programu #korytoplus.
  Ten program wyprawkowy 300plus to tylko debil może twierdzić, że to jest pomoc, a nie łapówka wyborcza! Dla nich nie liczy się przyszłość tylko tu i teraz, a po nas choćby potop!

  • dobra rada

   Hm …”po nich choćby potop”, a PO was kolesie bandyty Cyby , złodzieja Ambergolda i „bufetowej Hanki ” to tylko” ch..j, du.pa i kamieni kupa” …czyli zamiast „alternatywy 4 ” ,”alternatywa PO ch,,ju fest” i to wasz jedyny „program „:-)

   Ty” racjonalisto”, jak widać wolisz” ch..ja ,du..pe i kamieni kupe „wraz z” alternatywą PO ch..ju fest” i tylko taka to” przyszłość” u was się liczy, kapusie i folksddojcze :-)))

   • były wyborca PiS

    Afery PiS :

    Afera tzw. Koryto Plus
    Afera Srebrna
    Afera SKOK;
    Afera rolna – utrudnienie zakupu ziemi rolnikom;
    Afera wiatrakowa – zniszczenie sektora energii odnawialnej w Polsce;
    Afera samoloty VIP – kupowanie bardzo drogich, przepłaconych samolotów bez przetargu;
    Afera billboardowa – kampania reklamowa rządu za pieniądze ze spółek Skarbu Państwa;
    Afera z milionami na premie i pensje urzędników Kancelarii Sejmu;
    Afera pilnowania internetu – Marcin Kędryna, urzędnik prezydenta Andrzeja Dudy cenzuruje Tygodnik Podhalański;
    Afera „córki leśniczego” – minister Jan Szyszko załatwia pracę u ministra Mariusza Błaszczaka… na posiedzeniu rządu;
    Afera z wycinką Puszczy Białowieskiej;
    Afera Edmunda Jannigera, młodego doradcy Antoniego Macierewicza;
    Zamach na Konstytucję;
    Afera z pijanym, uzbrojonym funkcjonariuszem Straży Marszałkowskiej w Sejmie, atakującym protestujących;
    Afera z wypadkami BOR;
    Afera Bartłomieja Misiewicza;
    Afera nawałnicowa – rząd przez 3 dni nie pomógł ludziom na zniszczonych terenach Borów Tucholskich;
    Afera z brakiem odzyskania wraku Tupolewa;
    Afera toruńska z przekazywaniem pieniędzy do Ojca Tadeusza Rydzyka;
    Afera z reparacjami wojennymi;
    Afera 27:1, czyli złośliwe głosowanie na innego kandydata w europarlamencie niż Donald Tusk (w wyniku głosowania 27 krajów poparło kandydaturę Donalda Tuska, a jedyna Polska była przeciwko);
    Afera z budowaniem muru wokół Sejmu;
    Afera Igora Stachowiaka, który zmarł na komisariacie;
    Afera z sędziami dublerami w Trybunale Konstytucyjnym;
    Afera hien z PIS – szkalowanie Piotra Szczęsnego, który spalił się żywcem przed PKiN;
    Afera San Escobar – minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski nie zna podstaw geografii;
    Afera z uchwaleniem budżetu w Sali Kolumnowej i niewpuszczeniem na głosowanie posłów innych partii;
    Afera z zadłużaniem Polski i realizacją obietnic wyborczych na kredyt;
    Afera premier Beata Szydło kontra Seicento maturzysty;
    Afera Eurokorpusu;
    Afera festiwalowa w Opolu;
    Afera finansowa ministra Zbigniewa Ziobro – finansowanie kongresu partii z pieniędzy unijnych;
    Afera TW – prawa ręka Jacka Kurskiego ma być Tajnym Współpracownikiem;
    Afera zakazowa – propozycja wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę;
    Afera ułaskawieniowa – ułaskawianie Mariusza Kamińskiego przed prawomocnym wyrokiem skazującym;
    Afera wycinkowa – rzeź drzew w całej Polsce;
    Afera wynagrodzeniowa – podwyżki dla polityków;
    Afera wolnościowa – ograniczenie dostępu do informacji publicznej;
    Afera samolotowa – miliony na loty polityków;
    Afera damskich bokserów z PiS – bydgoski radny Rafał Piasecki maltretuje żonę, senator Waldemar Bonkowski grozi bronią rodzinie żony;
    Afera referendalna Zalewskiej – milion głosów rodziców do kosza;
    Afera TW Wolfgang;
    Afera Polskiej Fundacji Narodowej – miliony na propagandę;
    Afera męża Szydło – 25 milionów grantów z UE;
    Afera emerytalna – podwyższenia wieku emerytalnego rolnikom;
    Afera gazowa – kupowanie gazu dwukrotnie droższego od Amerykanów;
    Afera ARiMR – opóźnienia w wypłatach dla rolników;
    Afera Targowica – Jarosław Kaczyński potomkiem Targowiczan;
    Afera paskowa TVP;
    Afera ASF – afrykański pomór świń nieopanowany przez Krzysztofa Jurgiela;
    Afera Macierewicza – minister obrony ściga autora książki karnie i nie komentuje zarzutów;
    Afera nocnej legislacji – uchwalanie ustaw po nocy;
    Afera z zatrudnieniem synów Krzysztofa Tchórzewskiego – kolesiostwo i nepotyzm?;
    Afera wypchaniowa – posiadanie wypchanych zwierząt pod ochroną przez ministra Jana Szyszko;
    Afera „zdradzieckich mord” i „kanalii” „bez żadnego trybu” – wyzwiska rzucane przez Jarosława Kaczyńskiego z trybuny sejmowej;
    Afera inwigilacyjna – odbieranie wolności gospodarczych oraz inwigilacja firm doprowadzona do absurdu;
    Afera kreatywnej księgowości Matusza Morawieckiego – nadwyżka budżetowa okazuje się deficytem;
    Afera inwestycyjna – najmniejsze inwestycje od lat;
    Afera z represjonowaniem protestujących w sprawie sądów;
    Afera kanałowa – miliardowe inwestycje w drogi wodne, z których nikt nie będzie korzystał;
    Afera Kongresu 590 – finansowanie rządowego PR z pieniędzy państwowych spółek;
    Afera sosnowiecka – nepotyzm i kolesiostwo? Żona Bogdana Święczkowskiego prezesem sądu;
    Afera kartowa – urzędnicy wydali 2 miliony złotych służbowymi kartami kredytowymi;
    Afera z WOŚP – zakończenie wspierania dzieci przez PEKAO SA. WOŚP przenosi się do mBanku;
    Afera asfaltowa – asfalt do domu premier Beaty Szydło w miejscu, gdzie nigdy go nie było, czyli na ślepej drodze gruntowej wiodącej do jej domu;
    Afera Radomska – puste lotnisko w Radomiu, projekt prezydenta z PiS Andrzeja Kosztowniaka;
    Afera przekopowa – budowanie kanału przez Mierzeję Wiślaną za miliardy, które nigdy się nie zwrócą;
    Afera wodna – podwyżka cen wody na wsiach;
    Afera z gigantycznymi wpłatami od nastolatek, emerytów i kolegów Zbigniewa Ziobro na Solidarną Polskę (Matka Jacka Kurskiego wpłaciła 65 tysięcy złotych);
    Afera z finansowaniem ukraińskich emerytur;
    Afera z czystkami w wojsku;
    Afera z projektowaniem polskiego samochodu elektrycznego;
    Afera z fatalnym stanem zaopatrzenia armii na ćwiczeniach Dragon 17;
    Afera z rezydencją ministra Jana Szyszko niewpisaną do oświadczenia majątkowego;
    Afera finansowania kampanii minister Anny Zalewskiej oraz innych polityków PiS z pieniędzy PCK;
    Afera z ogromnym zadłużeniem TVP przez Jacka Kurskiego;
    Afera manipulacji stenogramów na komisji Amber Gold przez Marka Suskiego i Małgorzatę Wasserman;
    Afera z karanym prezesem ARiMR;
    Afera byłej pracownicy PiS, która podpisała bardzo niekorzystną umowę na obsługę Światowych Dni Młodzieży;
    Afera z domem Jarosława Kaczyńskiego – jego ojciec dostał go za zasługi dla władzy komunistycznej?;
    Afera Stanisława Piotrowicza – były prokurator stanu wojennego przewodniczącym komisji sprawiedliwości w Sejmie;
    Afera Autosanu – przegrany przez niedopatrzenie (?) przetarg na grube miliony?;
    Afera z milionem aut elektrycznych Mateusza Morawieckiego – do tej pory nie powstało ani jedno;
    Afera z zamachem na niezawisłe sądy;
    Afera reklamowa w MON – umowa na produkcję spotu podpisana dzień po ogłoszeniu konkursu;
    Afera z kuzynem ministra zdrowia, którego fundacja dostała od Konstantego Radziwiłła pół miliona złotych;
    Afera ze śmigłowcami ratunkowymi – nie ma ich już nad morzem, decyzją Antoniego Macierewicza;
    Afera z Muzeum Bitwy Warszawskiej – Zaprzyjaźniony z PiS architekt wygrał konkurs na projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej;
    Afera zaporowa – Beata Szydło otworzyła zaporę w Świnnej Porębie, niedokończoną i zbudowaną przez poprzedników;
    Afera podsłuchowa – podsłuchiwani liderzy i posłowie opozycji oraz pracownicy biur poselskich;
    Afera inwigilacyjna – Ryszard Petru śledzony przez służby specjalne i Policję;
    Afera reklamowa – 2000 procent wzrostu wydatków na reklamę w propisowskich mediach;
    Afera dyletantów – kierowcy, aptekarze i pracownicy salonów samochodów obejmują kluczowe stanowiska w Polskiej Grupie Zbrojeniowej;
    Afera prezydencka – promotor prezydenta Andrzeja Dudy mówi, że prezydent złamał prawo wielokrotnie;
    Afera Witolda Waszczykowskiego – Fundacje Eryka Mistewicza i Marka Jurka dostaną pieniądze z MSZ;
    Afera Jelcza – miał dostarczyć 500 ciężarówek dla wojska, dostarczy 83!;
    Afera wolności prasy – Polska leci w dół w rankingu wolności mediów;
    Afera Wacława Berczyńskiego – amerykański agent i lobbysta Boeinga zniszczył zakup nowoczesnych śmigłowców z Francji;
    Afera z kosztami miesięcznic smoleńskich – miliony na prywatne wiece partyjne Jarosława Kaczyńskiego;
    Afera 6 milionów na portal Tomasza Sakiewicza o puszczy białowieskiej od Jana Szyszko;
    Afera GROM – fala odejść z wojska;
    Afera fikcyjnych konsultacji społecznych w sprawie ustroju Warszawy;
    Afera kolejowa – brak wagonów do transportu węgla;
    Afera kielecka – siostra pisowskiej wojewody dostaje pracę w Wojewódzkich Funduszu Ochrony Środowiska;
    Afera PZU – Patrycja Kotecka żona ministra Zbigniewa Ziobry oraz jego brat Witold Ziobro dostali wysokie stanowiska w PZU;
    Afera niedrukowania prawomocnych wyroków TK przez rząd Beaty Szydło.

    źródło: https://wiesci24.pl/2017/11/16/lista-100-afer-pis-solidarnej-polski-oraz-polski-razem-oto-obraz-dwoch-rzadow/

 12. były wyborca PiS

  każdy mniej nawet rozgarnięty dobrze wie, że po to jest te 300+ aby kupić sobie głosy tcy mniej rozgarniętych, to wszystko mega odbije się już niedługo na nas wszystkich, wczoraj klepnęli nowy podatek do paliw, kolejny już za tych rządów. Za to rozdawnictwo płacimy WSZYSCY ciężko pracujący POLACY !

  • dobra rada

   Wy POUBecy,dla odmiany,nic nie rozdawaliście ,wy okradaliście całą Polskę i wszystkich Polaków, którzy nie byli członkami waszej Przestępczej Organizacji ,/patrz Ambergoldy ,”bufet Hanki z mieszkaniami dla swojaków” i wiele, wiele waszych złodziejskich afer/ !!!
   Wy złodzieje”ciężko pracujący przy złodziejstwie „, nic nie płacicie ,wy kradniecie i nie oddajecie tego co ukradliście !

   Zaden debilny kwik , POprzednich złodziei, ani „pucze ” POUBeckich złodziei i bandytów , nic tu nie pomogą !

   PiS już raz oddawł władzę,to był ich błąd ! A wy złodzije i bandyci, chcecie koryta siłą ,jak za bolszewii,wbrew wyborcom ,taka to różnica między wami ,złodzieje i bandyci ,a PiSem !

 13. Antykomuch

  Trzeba być debilowatym prostakiem żeby takie bzdety pisać!

  • były wyborca PiS

   debilem to trzeba być, że nie zrozumieć mechanizmu dojnej zmiany ocieplania wizerunku za nasze (!), po tym jak wyszło na jaw dojenie budżetu Polski przez nich, w tym ekstremalnie wysokie premie dla ministrów i wiceministrów, na takie 70 tys. premii, która przyznała sobie Szydło ludzie pracując 2-3 lat ! #KorytoPlus

   • dobra rada

    Nikt tak jak ty, „były wyborco PiSu ,nie rozumie tak dobrze mechanizmu „dojnej zmiany” ,bo to wy „doiliście Polske w dzień ,doiliście w nocy ,”przez całe 8 długich lat ,aż w końcu się wyborcy zorientowali i POgonili to qrestwo Ambergoldowe i resztę kapusiów , folksdojczów i POlitycznych bandytów ,kumpli Cyby ,i to was boli, złodzieje i bandyci ,kolesie Cyby ,Józka Bąka i Złotego Jaśka, a teraz chyba musicie być debilami ,żeby” zawracać Wisłę gumowym penisem Palikota” i szukać większych od siebie debili ,którzy wam uwierzą ,że jesteście „byłymi wyborcami PiSu” !

    Nie jestem fanem PiSu, ale nie ma wyboru ,to najmniejsze zło i trzeba żeby rządzili jeszcze 2 kadencje ,to może uprzątną (trochę ) ten wasz POUBecki gnój i „specjalną kastę „złodziei pendrajwów” ,a jak nie, to trzeba głosować już tylko na Narodowców ,a nie na zdrajców , czerwonych kapusiów, albo POUbeków i folksdojczów !

    • Obserwator

     dobra rada pisze, że nie jest fanem pisu, no pewnie, że nie tylko pisruskim trollem jesteś, wystarczy przeczytać te twoje wypociny

     • dobra rada

      Obserwator
      12 czerwca 2018 – 07:10
      dobra rada pisze, że nie jest fanem pisu, no pewnie, że nie tylko pisruskim trollem jesteś, wystarczy przeczytać te twoje wypociny
      ===============================================================
      Ty też nie jesteś „obserwatorem „,tylko starym UBkiem, fanem takich „bojowników o wolnośc idemokrację”,co skazywali polskich oficerów na śmierć/patrz link / ,dlatego ich bronisz !

      http://nczas.com/2017/06/13/prokurator-domino-pod-sad-o-czlowieku-niegodziwym/

 14. Oldres

  p.ekonomnista Dominik nomen-omen Łazarz ma do wyboru sprzedać albo nie sprzedać swój głos i kupić za swoje albo kupić nie za swoje, wybór należy do niego tylko po co zaraz lecieć z tym do gazety

 15. Bronek

  Najpierw się zabierze a później trochę odda ważne żeby motłoch to odebrał pozytywnie.
  Co gorsza dla rządzących to sprawa już tak kolorowo nie wygląda bo ciemnota to przeszłość , ludzie na pewno wezmą jak nam oddają nasze ale czy zagłosują to już bym taki pewny nie był.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.