31 km/h – to prędkość, z jaką przejedziesz przez Rzeszów

Fot. Korkowo.pl

RZESZÓW. Serwis Korkowo.pl po raz kolejny wziął pod lupę rzeszowskie ulice. Jaki wynik?

Specjaliści z popularnego serwisu internetowego zajmującego się badaniem natężenia ruchu w polskich miastach ponownie sprawdzili, jak wygląda sytuacja na rzeszowskich drogach. Ostatnie badania były przeprowadzone w maju 2012 roku. Te dzisiejsze nie powalają z nóg. Okazuje się, że średnia prędkość z jaką poruszają się auta przez Rzeszów wynosi zaledwie 31 km/h. Dla porównania, w Warszawie wynosi 34 km/h!

Władze miasta zainwestowały w remont m.in. al. Piłsudskiego, powstała okrągła kładka dla pieszych, która miała usprawnić ruch, a rzeszowski biznesmen sfinansował przebicie pod wiaduktem Tarnobrzeskim, dzięki któremu zyskali alternatywną, równoległą drogę do al. Piłsudskiego. Zmiany wcale nie wpłynęły na nadzwyczajną poprawę, nie tylko sytuacji na jednej z głównych arterii, ale i w obliczu całego miasta.

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeanalizowali cztery obszary Rzeszowa, które wyznaczyli na podstawie odległości od centrum miasta. Oto wyniki.

Lepiej?
W porównaniu z majem 2012 średnia prędkość pojazdów, albo w ogóle nie uległa zmianie, albo nawet nieco zmalała. Na przykład: w odległości 2-5 kilometrów od centrum w maju 2012 kierowcy poruszali się z szybkością 44 km/h, w grudniu 2012 średnia szybkość oscyluje wokół 42 km/h. Na pocieszenie można dodać fakt, że prędkość w ścisłym centrum miasta (0-2 km) nie uległa zmianie – w maju 2012 była taka sama, jak w grudniu 2012 (33 km/h).

Poprawę sytuacji na rzeszowskich drogach widać dopiero po analizie danych z grudnia 2011 i 2012. Prędkość pojazdów wzrosła w sumie o średnio 16 km/h. Największy przyrost odnotowano w odległości 5-10 km od centrum – w grudniu 2012 jeździ się tam o 18 km/h szybciej.

Dane z GPS-ów
Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum miasta i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w listopadzie i grudniu 2012.

W promieniu do 2km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.

Ewelina Nawrot

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o