34 pielgrzymka z diecezji na Jasną Górę. ZDJĘCIA

Wśród uczestników nie mogło zabraknąć nowożeńców. Śluby na pielgrzymce to już bowiem tradycja. W ten sposób nową drogę życia rozpoczęli Dorota i Sławomir, idący w grupie Św. Jana. Chociaż wcześniej chodzili pieszo do Częstochowy, poznali się nie na pielgrzymce, ale na... kursie tańca.

RZESZÓW. Idą do ukochanej Matki.

W słońcu, deszczu, z pęcherzami na stopach, odciskami, niewyspani po nocach spędzonych w spartańskich warunkach. To jednak nic, bo z wiarą patrzy się na wszystko inaczej. – Wierzę, że z wolą Bożą dojdę, dlatego nie straszne mi trudy. Poza tym po pielgrzymce człowiek czuje się jakoś inaczej, zyskuje niesamowity pokój na cały rok – wyznaje Helena Drzał z gr. Św. Wojciecha, pielgrzymująca po raz dziesiąty.

Około 2 tys. wiernych, nie tylko samych pielgrzymów, ale ich bliskich i przyjaciół zgromadził się dziś (4 sierpnia) Pl. Farnym.Tam, tradycyjnie o godz. 6.30 diecezjalni księża pod przewodnictwem ks. biskupa ordynariusza Kazimierza Górnego sprawowali mszę św. w intencji pątników. Nie wszyscy zgromadzeni mogli wyruszyć. Żałują, że zatrzymało ich zdrowie i obowiązki, ale sercem i modlitwą są w drodze. Ci, którzy idą najczęściej już wcześniej złapali pielgrzymkowego bakcyla, dlatego nie wyobrażają sobie, by mogli zacząć sierpień inaczej.

Pielgrzymują  głównie młodzi

Znaczna większość to młodzież, choć, co potwierdzi każdy uczestnik, na pielgrzymce każdy czuje się młodo. W grupie św. Stanisława idą Magda i Karolina.

- Jestem szczęśliwa. Dla mnie to już tradycja, aby początkiem sierpnia iść pieszo do Maryi. Modlę się za bliskich i dziękuję za zdaną maturę – wyznała Magdalena Ciołek, idąca czwarty raz. Karolina idzie trzeci raz. W tym roku decyzję podjęła na tydzień przed.

- Napełnienie się Bożym Duchem, rodzinne sprawy, rozeznanie powołania, pomyślna obrona licencjatu – takie m.in. sprawy powierza Bogu i Maryji Karolina Peron.

10 dni w drodze

Wyruszyli odprawieni słowami: “Deus vos ducat, deducat, inducat” – Niech was Bóg prowadzi, doprowadzi i przyprowadzi. Tę tradycyjną formułę do uczestników pielgrzymki wypowiedział bp. Kazimierz Górny. Pątnicy pielgrzymują w 13 grupach, którym patronują święci i błogosławieni. Przyświeca im hasło “We wspólnocie z Bogiem”. W sumie do Częstochowy podąża  prawie 2 tys. osób. Codziennie muszą pokonać dystans około 30 km, idą 10 dni. Przed obraz Jasnogórskiej Pani dotrą 13 sierpnia.

ZOBACZ ZDJĘCIA!

Katarzyna Pękala

 

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.