40 lat Melexa. ZDJĘCIA

Fot. Wit Hadło

MIELEC. Zakład Melex powstał jako w nowo utworzonym wydziale fabryki samolotów WSK Mielec. Po różnych “zakrętach” wyszedł na prostą. Jest bodajże jedynym polskim producentem samochodów.

W latach 60-tych w Stanach Zjednoczonych powstawało coraz więcej pól golfowych. Jeden z dostawców wózków golfowych postanowił się uniezależnić od miejscowych dostawców. Partnera znalazł aż w Polsce. Pierwsze wózki skonstruowano w 1970 roku, spodobały się odbiorcy i w 1971 roku rozpoczęto seryjną produkcję. Już w połowie lat 70-tych pojazdy z Mielca zdobyły znaczną część rynku. Przez wiele lat elektryczne samochody były polską dumą eksportową, choć znajdowały zastosowanie także w kraju.

Po zmianie ustroju firma przez kilka lat borykała się z problemami. Wreszcie w 2004 roku kupili ją Andrzej i Dorota Tyszkiewiczowie. Firma wprowadziła nowe modele, zdobyła nowe rynki, zatrudniła kolejnych pracowników. Po śmierci Andrzej Tyszkiewicza, firmą kieruje jego żona.
- Wierzę, że Melex ma przed sobą świetlaną przyszłość – mówiła podczas uroczystego jubileuszu prezes Dorota Tyszkiewicz. Jubileuszowa impreza, odbyła się przy zabytkowym pałacu w Przecławiu. Wzięli w niej udział m.in. konstruktor meleksa Kazimierz Szaniawski, pierwszy kierowca Kazimierz Cebula, a także liczni samorządowcy, przedsiębiorcy.

Melex importowany jest do wielu krajów, np. Szwecjio, Holandii, Nieniec, Włoch, argentyny, Szwajcarii, a ostatnio także Turcji.

ZOBACZ ZDJĘCIA!

ac

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.