420 lat Tarnobrzega

Najwyższe tarnobrzeskie odznaczenie odebrał 96-letni żołnierz Armii Krajowej Władysław Szpyt. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Odznaczono zasłużonych dla Tarnobrzega i zaprezentowano nowy sztandar.

28 maja 1593 roku Zygmunt III Waza nadał Tarnobrzegowi prawa miejskie. W tym roku przypada więc 420. rocznica istnienia Tarnobrzega. Jubileusz był okazją do odznaczenia zasłużonych dla miasta osób, w tym to najważniejsze Pieczęć Cnoty Obywatelskiej.

Najważniejsze tarnobrzeskie odznaczenie – medal „Sigillum Civis Virtuti”, czyli Pieczęć Cnoty Obywatelskiej, otrzymał 96-letni żołnierz Armii Krajowej Władysław Szpyt. Podczas uroczystości historyk, profesor Tadeusz Zych, mówił, że medal ten obok herbu i sztandaru jest jednym z symboli Tarnobrzega.

Dziękując za medal Władysław Szpyt zaznaczył, że odbiera go zarówno w swoim imieniu, jak też w imieniu wszystkich tarnobrzeskich kombatantów walczących o wolną Polskę. Na koniec swojego wystąpienia uhonorowany Władysław Szpyt dodał, że wszystko co robił w trakcie swojego życia, robił dla Polski.

Podczas uroczystej sesji wręczono także tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega”, który otrzymała w tym roku profesor Katarzyna Pawłowska, żona Stanisława Pawłowskiego.

Prezydent Tarnobrzega, Norbert Mastalerz, wyróżnił również tytułem „Zasłużony Tarnobrzeżanin” osoby, które zasłużyły się dla Tarnobrzega, mieszkając tu i pracując, ale i takie, które Tarnobrzegowi sprzyjają, choćby w pozyskiwaniu funduszy.

Tytuł zasłużonych otrzymali: Anna Banaszak, Zygmunt Cholewiński, Małgorzata Chomycz-Śmigielska, Zdzisław Gawlik, Marek Indyk, Elżbieta Łukacijewska, Jarosław Piątkowski, Zbigniew Pyszniak, Zbigniew Rynasiewicz, Władysław Rzepecki, Edward Szlichta, Janusz Szwed, Michał Wiącek.

mrok

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o