5- i 6-latki nie trafią do szkół, jeśli zdobędą odroczenie

6-latki, które w tym roku obowiązkowo pójdą do szkół, mogą trafić do klas z rówieśnikami, ale mogą również zostać przydzielone do dzieci 7-letnich. Fot. Bogdan Myśliwiec
6-latki, które w tym roku obowiązkowo pójdą do szkół, mogą trafić do klas z rówieśnikami, ale mogą również zostać przydzielone do dzieci 7-letnich. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Inicjatorzy akcji „Ratuj maluchy” radzą, jak odroczyć od obowiązku szkolnego dzieci 5- i 6-letnie, które nie są gotowe do pójścia do szkoły.

Rodzice dzieci, które we wrześniu bieżącego roku mają obowiązkowo rozpocząć naukę w wieku sześciu, a nawet pięciu lat mogą jeszcze sprawdzić, czy ich dziecko wykazuje gotowość szkolną i czy na obecnym etapie rozwoju wydaje się, że poradzi sobie w rzeczywistości szkolnej.

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców, która w ubiegłym roku dokonała spektakularnej akcji zbiórki podpisów pod referendum edukacyjnym, nie poddaje się w walce o prawo rodziców do decydowania o swoich dzieciach i nadal zajmuje się sprawą 5- i 6-latków, które we wrześniu tego roku zostaną obowiązkowo wysłane do klasy pierwszej.

Na stronie fundacji można znaleźć wiele informacji dla rodziców, którzy nie są pewni, czy ich dzieci odnajdą się w szkolnej rzeczywistości.

– Najważniejsze kwestie dotyczące stanu prawnego, odraczania 6-latków i obowiązku przedszkolnego 5-latków zawarliśmy w „Poradniku rodzica 6- i 5-latka” – informują założyciele Fundacji. Od poniedziałku, 3 lutego, na trzy miesiące uruchomiliśmy także specjalną infolinię dotyczącą tzw. odraczania 6-latków, pod którą dyżuruje ekspert. Pod numerem: 782 724 255 porady można uzyskać: w poniedziałki od 10 do 13, we wtorki od 14 do 18 i w czwartki od 10 do 13.

Możliwością odroczenia dziecka od obowiązku szkolnego mogą być zainteresowani przede wszystkim rodzice sześciolatków urodzonych w pierwszej połowie 2008 r. To one bowiem, według obecnie obowiązujących przepisów, mają we wrześniu br. trafić do szkół wraz z 7-latkami z rocznika 2007. Dzieci z drugiej połowy 2008 roku mogą pozostać w przedszkolach jako ostatnia grupa sześciolatków. Od września 2015 wszystkie dzieci 6-letnie mają być objęte obowiązkiem pójścia do klas pierwszych.

Jak odroczyć 6- lub 5-latka? Według ustawy z 2009 r., decyzję o odroczeniu ucznia podejmuje dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, po zaciągnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Według zaproponowanych w tym roku zmian, decyzję taką będzie podejmowała poradnia publiczna lub prywatna.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ola
ola
6 lat temu

A młodzież która pójdzie po gimnazjum do 2 letniej szkoły zawodowej zamiast do 3 letniego L.O? Oni zakończą edukację w wieku lat 17 rocznikowo, a urodzeni w grudniu będą mieli 16 i pół roku. Brawo PANIE PREMIERZE!!!!!!!!!!

Tomek79
Tomek79
6 lat temu

Chciałem zwrócić uwagę na WAŻNĄ SPRAWĘ, jak mają znaleść zatrudnienie dzieci (dzisiejsze 6 latki) które nie będą miały 18 lat a będą miały średnie wykształcenie po liceum ponieważ (matura 2026 w maju czyli koniec średniej szkoły, a dzieci się urodziły w np. miesiącu grudniu czyli mają jeszcze 17 lat są młodocianymi), co mają robić po zakończeniu szkoły wtedy te dzieci. a Kodeks Pracy mówi:

Z dyspozycji art. 22 par. 2 zd. 1 K.p. wynika, że pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat.