5 zł za bochenek chleba?

Fot. Wojciech Preisner

KRAJ, PODKARPACIE. W tym roku, wskutek wysokich mrozów, plony nie będą obfite. To oznacza wyższe ceny żywności.

Nie najlepsze wieści mają dla nas rolnicy. Srogie mrozy zniszczyły w całym kraju ponad milion hektarów zasianego jesienią zboża. Nowe, zasiane na wiosnę, nie da już takich plonów jak ozimina i bardzo możliwe, że mąki będzie brakować.

To przełoży się na jej wyższą cenę, a w konsekwencji podrożeją również chleb, makarony i ciasta.

Bardzo mroźne zimowe doby, przy jednoczesnym braku śniegu, to najgorsze warunki dla oziminy. A właśnie taka była tegoroczna zima. Najgorzej jest w Wielkopolsce, w województwie kujawsko – pomorskim i lubuskim. Tu niektórym rolnikom wymarzło całe zboże! – W skali kraju sytuacja nie wygląda ciekawie. Poważne straty odnieśli rolnicy w 11 województwach, ale na Podkarpaciu wystąpiły one sporadycznie – mówi Jerzy Pelczar z Podkarpackiej Izby Rolniczej.
Czy to oznacza, że mieszkańcy Podkarpacia nie mają się czego bać? – Pod względem zbóż nie jesteśmy samowystarczalni, dlatego sytuacja w kraju raczej odbije się również u nas – twierdzi Pelczar. W miejsce tego, które się zmarnowało, rolnicy zasieją co prawda nowe zboże, ale nie da już ono takich plonów jak to zasiane jesienią. Piekarze mówią, że możemy się spodziewać droższej nawet o 50 proc. mąki, co z kolei wywinduje cenę bochenka chleba do 5 zł!

Arkadiusz Rogowski

do “5 zł za bochenek chleba?”

 1. zgrzyt

  Na podkarpackich wsiach stoją ugory , puste domy ,stodoły i obory. Panienki ze wsi pozabierały swoje super- kupry do miasta, studiują marketing i chcą zostać top – modelkami. Więc płaćcie po dysze za chlebek i przez 30 lat kredyt hipoteczny. „Chłopkom” też się coś od życia należy.

 2. HANKA BOHNA

  ZROBMY WSZYSTKO PO 5 ZL!

 3. Lu

  wystartuje w wyborach i obiecuje ze wszystko stanieje:)

 4. rzeszowiak

  Preciez zyjemy w Uni Europejskiej, no nie ? Jak nie urodzilo w Polsce to urodzilo w innym kraju UE, a to przeciez to samo bo wszyscy zyjemy w jednym systemie.
  O co chodzi ? Jakie podwyzki ?

 5. Gość

  do wiesiek nie masz pojęcia czy jakiekolwiek odszkodowanie rolnik dostanie a się wymądrzasz na forum..a chłopki to były w średniowieczu zacofańcu !!!!

  • Józef

   Aby mianować się gościem – trzeba umieć także myśleć. Wiesiek ma rację podając przyczynę tego stanu rzeczy określając ja Pawlakiem (ZSL/PSL) z czym nawet się zgadza się nawet inny poseł PSL E.Kłopotek , twierdząc że jest to teatrzyk ( od siebie dodaję dla bezmyślnych baranów). PSL dawno w mojej ocenie utracił prawo do reprezentacji wsi- rolników – nawet nie muszę się wysilać aby uzasadniać?.
   A to że ceny bochenka wzrosną , widać gołym okiem patrząc nawet tylko na to czym zajmuje się rząd na posiedzeniach (oprócz gry w gałę), zaś jedno co jeszcze bardziej smuci to postawa paligłupa i jego ferajny posuwającej się odważnie do dyktowania Tuskowi kto ma być min. sprawiedliwości !

   • rysiek

    ” …zaś jedno co jeszcze bardziej smuci to postawa paligłupa i jego ferajny posuwającej się odważnie do dyktowania Tuskowi kto ma być min. sprawiedliwości !…”

    Józef … Ty się raczej martw stanem głowy Kaczyńskiego ….
    Kaczyńskiemu zaczyna tak odbijać, ze Palikot zastanawia się czy nie skierować gościa na leczenie do zakładu psychiatrycznego …. :(

   • rysiek

    ” … PSL dawno w mojej ocenie utracił prawo do reprezentacji wsi- rolników – nawet nie muszę się wysilać aby uzasadniać?…”
    w tym punkcie się z Toba zgodzę
    PSL dba o interesy wielkich obszarników, a drobnego rolnika ma w d …
    Dopłaty biorą np. lekarze czy byli prawnicy (którzy maja kasy jak lodu – bo rząd wywindował im niebotycznie zarobki) i pokupili dzięsiątki hektarównp. w Bieszczadach.
    Biora dopłaty nie wiedząc często gdzie dokładnie to ich pole leży …..:evil:
    A drobny rolnik obciązany jest horrendalnie wyskimi podatkami – ZALEZNYMI OD CENY PSZENICY 1

    LUDZIE – TO JEST CHORE

    PRECZ Z PSL – em !

 6. pio

  jeszcze nic nie zebrali a już prognozy ze chleb podrożeje ,chciałbym usłyszeć kiedyś te słowa ze wszystko tanieje czy ktoś je kiedyś wypowie

 7. wiesiek

  Chłopkom to raj dostaną odszkodowania drogo sprzedadzą zboże miastowe ich dalej będą utrzymywać oni w nagrodę z Pawlakiem naszym dzieciom obiecują wyższe emerytury za 40 lat

  • rysiek

   ‚chłopki” dotąd będą podwyzszać cene chleba doputy buce miastowe nie przeprowadzą się na wieś i sami nie zaczna uprawiać pszenicy :wink:
   wiesiu, ty zapewne z miasta jestes ? tylko twoj ojciec był ze wsi ?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.