50 osób straci pracę w Polmosie

Jedna czwarta załogi Fabryki Wódek Polmos straci pracę. Fot. Wit Hadło

ŁAŃCUT. Na bruk trafią pracownicy administracji, obsługi, magazynów i handlowcy.

Jedna czwarta załogi w Fabryce Wódek Polmos straci pracę . To blisko 50 osób ze 197 zatrudnionych. Do Powiatowego Urzędu Pracy w Łańcucie wpłynęło już pismo od zarządu fabryki informujące o planowanych zwolnieniach grupowych.
Zwolnienia dotyczą pracowników administracyjnych, obsługi, magazynów i handlowców. W pierwszej kolejności pracę stracą osoby, które wyrażą zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

– Jesteśmy zaskoczeni informacją o grupowych zwolnieniach – mówi Jacek Wielgos, przedstawiciel związków zawodowych w Fabryce Wódek Polmos w Łańcucie. – Jeszcze w tym tygodniu chcemy doprowadzić do rozmów między związkowcami a zarządem fabryki.

Polmos Łańcut zatrudnia 197 osób. Członkowie zarządu firmy nie chcą komentować planów zwolnień pracowników. Jeszcze na początku kwietnia Polmos decyzją francuskiego sądu, która dotyczyła grupy Belvedere (w jej skład wchodzi Fabryka Wódek w Łańcucie) został uwolniony od jej długu wynoszącego aż 550 mln euro. Na szczęście trybunał handlowy w Dijon zatwierdził plan naprawczy spółki. Dzięki temu rozwiązaniu fabryka nie została sprzedana.

W ubiegłym roku grupa Belvedere otrzymała 12 ofert na swój majątek, w tym m.in. na markę Sobieski. Wyceny były jednak zbyt małe, aby pokryć całe zadłużenie. Zarząd firmy próbował przekonać oferentów do podniesienia ceny. Jednak to się nie udało. Trzy lata temu Bruce Willis, amerykański gwiazdor, zgodził się zostać twarzą wódki Sobieski i dostał od firmy 3 procent jej akcji.

Jeżeli spółka Belvedere upadłaby, to dotknęłoby to także Willisa. Jednak Bruce Willis dwa miesiące temu mówił w rozmowie z francuskim dziennikiem „Le Figaro”, że w grę wchodzi zbyt wiele miejsc pracy, ponad 3,5 tys. (w tym w Łańcucie prawie 200), dlatego nie zgadza się na likwidację grupy Belvedere, w tym Polmosu Łańcut.

Mariusz Andres

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o