50 procentowa zniżka na bilety dla rodzin wielodzietnych?

Jeśli zostanie wprowadzona “Rzeszowska Karta Rodziny Wielodzietnej 3+”, to dzieci będą mogły za pół ceny chodzić m.in. na ROSiR. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Radni PiS chcą wprowadzenia “Rzeszowskiej Karty Rodziny Wielodzietnej 3+”.

Pod obrady rzeszowskich radnych znów wraca propozycja PiS-u odnośnie wprowadzenia “Rzeszowskiej Karty Rodziny Wielodzietnej 3+”. Dzięki niej rodziny wielodzietne będą mogły kupować za pół ceny bilety np. na przejazdy autobusami MPK, na basen czy na stadion miejski.

Z karty będą mogły skorzystać rodziny mające na utrzymaniu przynajmniej trojkę dzieci w wieku do 18 lat (lub 25 lat, jeśli kontynuują naukę). 50-proc. zniżka będzie obowiązywała zarówno na zakup biletów wstępu na obiekty sportowe, rekreacyjne i kulturalne (będące w rękach miejskich), jak i imprezy, które będzie organizowało miasto.

Tańsze sieciówki
Co więcej, dzieci będą mogły za pół ceny kupić ulgowe miesięczne bilety MPK. Jak łatwo obliczyć, zakup takich biletów dla czwórki dzieci w wieku szkolnym to koszt rzędu 220 zł (55 zł za jeden). Dzięki zniżce, rodziny będą mogły oszczędzić 110 zł.

– To by była bardzo duża pomoc dla nas – mówi pani Stanisława z os. Nowe Miasto, matka czworga dzieci. – Na pewnych rzeczach nie da się oszczędzić. Bilety dzieciom do szkoły kupować trzeba, bo jakoś dojeżdżać muszą – dodaje. Jak mówi, zaoszczędzone pieniądze chętnie przeznaczyłaby na dodatkowe zajęcia dla dzieci, np. na basen.

Jak będzie tym razem?
O wprowadzenie “Rzeszowskiej Karty Rodziny Wielodzietnej 3+” Jerzy Cypryś, w imieniu radnych PiS, walczy już od paru miesięcy. Na wrześniowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa, propozycja spotkała się z oporem pozostałych opcji politycznych. Zarówno radni SLD, Rozwoju Rzeszowa, jak i PO głosowali przeciw wprowadzeniu karty.

Jak będzie tym razem? – Generalnie idea jest słuszna. Niemniej jednak trzeba dokładnie wszystko przeanalizować i poddać dyskusji – mówi krótko Andrzej Dec, przewodniczący RM, radny PO.

Wstępnie 300 tys. zł
Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztowało budżet miejski wprowadzenie takiej karty. Szacuje się, że wstępna kwota, jaką należy zabezpieczyć na realizacje programu, to 300 tys. zł. Nie mniej jednak, wszystko będzie zależało od oferty, jaką miasto przedstawi rodzinom i od tego w jakim stopniu ci ostatni z niej skorzystają.

Jeśli uchwała zyska poparcie radnych, to karta zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2013 roku. Decyzja ma zapaść we wtorek (4.12).

***
300 tys. zł w skali miliardowego budżetu miasta wydaje się być nic nieznaczącą kwotą. Dlaczego więc jej nie zainwestować i przeznaczyć na pomoc rodzinom wielodzietnym?

Ewelina Nawrot

8
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
xyzbandos-ŻeromskiegoVVrzeszowiakMagdalena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
xyz
Gość
xyz

Malkontenci!!! Kto was będzie utrzymywał za 20-30 lat ???? Może dzisiejsi single… :-)

bandos-Żeromskiego
Gość
bandos-Żeromskiego

ciemny lud możecie zachęcać do prokreacji ,szukacie parobków dla soich dzieci jedynaków dla których już czekają stołki do zwolnienia za parę lat , próbujecie się ratować wydłużeniem wieku emerytalnego , ale to już jest przesądzone…………bandosi i dziady fornale powstali z kolan ,co już widać po krzyku kleru

VV
Gość
VV

i to ma niby zmobilizowac mlode malzenstwa do zwiekszenia produkcji? w zyciu nie slyszalem czegos bardziej glupiego.

Magdalena
Gość
Magdalena

Taka karta powinna obowiązywać nie tylko mieszkańców Rzeszowa, ale całego Podkarpacia. Mieszkam ok 15 km od Rzeszowa i już taki przywilej by mi się nie należał, bo nie jestem „mieszkanką” Rzeszowa choć w nim pracuję, jeżdżę autobusami, robię zakupy… Taka karta to DYSKRYMINACJA LUDZI ZE WSI! A wg Konstytucji wszyscy mają być równi…

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

do Magdalena – to przeprowadź się do rzeszowa i nie jęcz, nie twój interes co miasto postanowi, nie mieszaksz w rzeszowei to przywilej ciebie nie dotyczy proste,

Markiz de Sade
Gość
Markiz de Sade

Nie zgadzam się z tym! Jedne pary wybrały model rodziny wielodzietnej, inne 2+1. Dlaczego ci drudzy mają być dyskryminowani? Jeśli mówimy o zniżkach to powinny być one jednakowe dla wszystkich.

kasprzak
Gość
kasprzak

Nie ważne czy to wymyślił PIS czy inny Imbecyl. Pomysł nie jest trafiony. Czemu osoby wychowujące mniejsza liczbę dzieci mają być dyskryminowani. Stanowcze NIE dla tego pomysłu!!

oleg
Gość
oleg

a co jest w rękach miejskich ??? chyba powinienem wiedzieć jak mam pracować na trójke maluszków