500 złotych za nieodśnieżone auto

Jeżeli wyjedziemy zaśnieżonym autem na drogę, to możemy być pewni, że policjant ukarze nas nawet 500-złotowym mandatem. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Policja będzie karać kierowców według zimowego taryfikatora.

Nawet 500 zł mandatu dostanie kierowca za brudne szyby w aucie, tyle samo za niesprawne wycieraczki, a 100 zł za nieuzasadnione grzanie silnika w aucie podczas postoju. Zbliżająca się zima to okres większego ryzyka otrzymania mandatu na drodze.

Podczas opadów śniegu numer rejestracyjny samochodu przestaje być widoczny. Jeżeli zatrzyma nas policjant i stwierdzi, że nie da się go odczytać, nałoży na nas mandat w wysokości 500 zł. Taryfikator na zimę jest jednak szerszy.

W mroźne dni posypią się mandaty za nieuzasadnione grzanie w aucie. Dotyczy to sytuacji, gdy samochód stoi w obszarze zabudowanym powyżej minuty. Grozi za to 100 zł kary. Policjanci z drogówki dadzą kierowcy mandat w wysokości 500 zł za brudną szybę. Funkcjonariusz nakaże ją umyć. Jeżeli właściciel auta odmówi wykonania tego polecenia lub nie jest  wstanie tego zrobić z przyczyn technicznych, to sroga kara go nie ominie.

Policjant może sprawdzić zawartość pojemnika na płyn w spryskiwaczu i sprawność wycieraczek. Kara może być jeszcze wyższa, gdy kierowca odmówi przyjęcia mandatu. Wtedy sprawa trafia do sądu i grzywna może wynieść nawet do 5 tys. zł.

W zimie w aucie powinny być widoczne nie tylko światła i tablice rejestracyjne. Czyste muszą być tylna i przednia szyba, lusterka oraz dach samochodu. Dlatego za nieodśnieżony samochód kierowca zostanie ukarany mandatem od 20 do 500 zł.

W taryfikatorze mandatów zapisano też wysokość mandatów za inne wykroczenia. 50 zł dostaniemy za oddalenie się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu. Aż 300 zł za nadmierną emisję spalin lub hałas. Używanie auta z brakującym wyposażeniem będzie nas “kosztować” od 20 do 500 zł mandatu lub od 20 zł do 5 tys. zł grzywny.

Mariusz Andres

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Karanie w zimęprzemyślakAmbrożyROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] itp. sprawne wycieraczki i płyn do spryskiwaczy – tu kary są znacznie większe. Więcej info: 500 złotych za nieodśnieżone auto | Super Nowości Co do pierwszego – spotkał się ktoś z egzekwowaniem takiego przepisu? Takiego mandatu bym nie […]

przemyślak
Gość
przemyślak

Codziennie pod hotelem Albatros w Przemyślu parkujący tam autokary Sindbad kierowcy nie wyłączają silników, ok. godz. 17 kiedy przyjezdżają silnik pracuje ponad dwie godziny bo trzeba autokar posprzątać, umyć w środku i na zewnątrz, wyrzucić śmiecie na chodnik i niech wiatr to rozniesie, to samo rano , zapalają silniki ok. godz.9 aby pojazd w lecie ostudzić (klimatyzacja) a w okresie zimowym nagrzać , i tak rano i po południu w sumie przez prawie 4 godziny dwa autokary warczą w terenie zabudowanym a z zatoki postojowej zrobiły sobie miejsce do mycia, sprzątania, obsługi silnika itp. najlepsze w tym wszystkim jest to… Czytaj więcej »

Ambroży
Gość
Ambroży

Czy to już w ramach „STANU wojennego umiłowanego prezydenta ” czy powrót do czasów W.Jaruzelskiego i Cz. Kiszczaka , aby im umilić starość i uwiarygodnić dawne dekrety?. Jak jeszcze min.Boni ograniczy jakość kazań w kościołach , to na roraty nikt nie dotrze . Najgorsze w tym to że ani słówka nie piszą kto odśnieży drogi ?

ROMAN
Gość
ROMAN

no zaczyna się – a kiedy będą sprawdzać ; grubość podeszwy w butach/ czy ktoś ma rękawiczki i szalik/ i czapke uszanke na łbie/ a za chwilę będą sprawdzać długość włosów- czy ktoś jest ogolony czy nie / – każdy kierowca chyba wie jak ma wyglądać pojazd zimą nie ? a tu mandaty – masakra – za chwilę się okaże że będą mandaty za wczesne wyjście z domu czy za powrót po 22.00- po prostu paranoja.