51. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Fot. Materiały prasowe

Już po raz 51. rozpocznie się w Łańcucie wielkie muzyczne święto, czyli Muzyczny Festiwal. O jego wyjątkowości świadczą jednak nie tylko występujące tam gwiazdy i bajkowe otoczenie, ale i wieloletnia tradycja sięgająca 1961 r. Wtedy to zorganizowano Dni Muzyki Kameralnej…

Pomysłodawcą pierwszej muzycznej imprezy, która zapoczątkowała tę piękną tradycję był Janusz Ambros, dyrektor Państwowej Filharmonii w Rzeszowie. Wiadomo było wtedy, że miejsce w którym gościć będą najwięksi i najbardziej utalentowani artyści musi być wyjątkowe. I takie tez wybrano. Łańcucki zamek o przepięknych wnętrzach położony w malowniczym parku już wtedy był jedną z perełek naszego regionu. Dlatego też wydawał się wprost stworzony na miejsce Dni Muzyki Kameralnej, które w odróżnieniu od dzisiejszych, trwających miesiąc atrakcji muzycznych były dość skromne i trwały… 4dni.

Znaczne różnice były także jeśli chodzi o występujących tam artystów. Początkowo gościły tam jedynie polskie sławy, jednak od 1964 roku – także zagraniczne. Pierwszą gwiazdą spoza kraju był Kwartet Bartoka.

Kolejne lata to ciągłe ulepszanie majowego święta muzyki. W 1968 do programu imprezy włączono koncerty organowe w bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku oraz wieczory poetycko-muzyczne z udziałem znanych aktorów.

Szczególnym okresem w historii łańcuckich spotkań muzyczny były lata 1981 – 1991. W tym czasie kierownictwo artystyczne imprezy objął Bogusław Kaczyński. Zmieniła się także nazwa spotkań. Dni Muzyki Kameralnej stały się Festiwalem Muzyki Łańcut. Wtedy zaczęła się epoka największych gwiazd, a koncerty zaczęła transmitować telewizja. Gospodarz festiwalu wzbogacił program, w którym znalazły się nie tylko recitale wokalne i instrumentalne, ale koncerty orkiestr, spektakle, występy gwiazd estrady i wieczory wspomnień. W Festiwalu uczestniczyły także dzieci przychodząc na przedstawienia teatralne, z kolei młodzież mogła wziąć udział w popołudniowych koncertach.

Bogusław Kaczyński w 1991 roku zrezygnował z kierownictwa majowej imprezy. Od tego czasu Filharmonii Rzeszowska kontynuuje muzyczne święto już pod nazwą Muzyczny Festiwal w Łańcucie, które nadal zaskakuje różnorodnością, ogromem sław i nowymi pomysłami.

PROGRAM 51. FESTIWALU MUZYCZNEGO W ŁAŃCUCIE

19 maja (sobota)
O godz. 19.30 parku przed Zamkiem, koncert plenerowy – INAUGURACJA. Kazimierz Kowalski “W krainie opery, operetki i musicalu”. Bilety 60 zł.

20 maja (niedziela)
O godz. 20 w Starej Ujeżdżalni wystąpi Orkiestra Filharmonii Lwowskiej pod batutą A. Toribaeva i V. Brodski (skrzypce).W programie: H.Wieniawski, N.Paganini, P. Sarasate, F. Schubert. Bilety 60 zł.

21 maja (poniedziałek)
W sali balowej o godz. 19 wystąpi Kwartet Akademos. W programie: Schubert, Szostakowicz, Szymański. Bilety 40 zł.

22 maja (wtorek)
O godz. 19 w sali balowej recital J. Avdiejeva (fortepian). Bilety 100 zł.

23 maja (środa)
O godz. 18 w sali balowej wystąpi FLORIPARI, czyli Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu. W programie “Blaski i cienie miłości” – spektakl półsceniczny z fabułą oparty na muzyce z czasów renesansu i baroku. Cena 40 zł. Z kolei o godz. 21.30 (również w sali balowej) koncert Kwartetu Opium i Anny Seniuk. W programie “Wieczór w Teatrze Wielkim”. Bilety 80 zł.

24 maja (czwartek)
O godz. 19 koncert organowy “Od Bacha do Carpentera” w Bazylice o. Bernardynów w Leżajsku. PO RAZ PIERWSZY W POLSCE CAMERON CARPENTER (organy). Bilety 70 zł.

25 maja (piątek)
O godz. 19 w sali koncertowej FP koncert w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Gabriela Chmury. Na skrzypcach zagra Soyoung Yoon. W programie H. Berlioz i J. Sibelius. Bilety 60 zł.

26 maja (sobota)
O godz. 19 w sali balowej wystąpi sopranistka Ewa Małas – Godlewska. W programie słynne arie operowe G. F. Haendla. Bilety 100 zł.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.