Gminy mogą się rozliczać za “nieswoje”dzieci

W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej obowiązujące przepisy nie uniemożliwiają wzajemnych rozliczeń, ale też nie nakładają w tej kwestii obowiązku na gminy, które nie prowadzą swoich przedszkoli. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Wiadomo wreszcie czy gminy muszą płacić za dzieci, które chodzą do przedszkoli prowadzonych przez inne samorządy

Nie ma konieczności refundacji kosztów ponoszonych przez gminy na przedszkolaków niezamieszkałych na terenie gminy, ale samorządy mogą zawierać w tej kwestii umowy.
Warto prowadzić własne przedszkole, czy lepiej, aby dzieci chodziły do przedszkoli położonych na terenie innych gmin?

Głowią się nad tym samorządy, ale z braku pieniędzy ci, którzy nie muszą tworzyć własnych placówek korzystają z tego, że w sąsiednich samorządach funkcjonują przedszkola. Kto jednak powinien płacić za takich “eksportowych” przedszkolaków? Między gminami trwają w tych kwestiach przepychanki. A co mówią przepisy?

- Samorządowcy zwracali się do mnie z zapytaniem o rozwiązanie sprawy refundacji kosztów ponoszonych przez gminy na dzieci niezamieszkałe na terenie gminy, uczęszczające do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminy – przyznaje poseł Mirosław Pluta.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości

Małgorzata Rokoszewska

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.