6-latki w szkołach to porażka MEN

Krystyna Szumilas na siłę chce pokazać, jak sześciolatkom jest dobrze w szkołach i organizuje konkurs na najlepiej opisane pozytywne przeżycia z pierwszej klasy. Fot. Ministerstwo Edukacji Narodowej

PODKARPACIE. Ministerstwo edukacji wymyśla głupoty, ale to rodzice i ich dzieci będą ponosić konsekwencje tych zmian.

W środę posłowie z komisji edukacji będą wypytywać Krystynę Szumilas o to, jak przygotowane są szkoły na przyjęcie młodszych dzieci. Wiceminister edukacji, Joanna Bredzik, twierdzi, że wszystko układa się dobrze i w tym roku do szkół pójdzie ok. 30 proc. sześciolatków. Ciekawe tylko, skąd ich weźmie, bo rodzicom i nauczycielom pomysł reformy się nie podoba.

Z sondy przeprowadzonej przez Dziennik Gazetę Prawną wynika, że we wrześniu do szkół pójdzie nawet o połowę mniej sześciolatków niż rok temu. W Rzeszowie rok temu w pierwszych klasach było zaledwie 14 proc. dzieci, a teraz będzie ich jedynie 9 proc. Nie wiadomo więc, skąd resort wziął sobie te 30 proc. Jak na razie rodzice nie wierzą, że szkoła zapewni ich pociechom odpowiednią opiekę. Przykładem może być fakt, że w tym roku do pierwszej klasy w SP nr 1 w Rzeszowie poszło tylko czworo sześciolatków, a do SP nr 8 w Rzeszowie tylko pięcioro.

Jest fatalnie
Stowarzyszenie “Ratujmy maluchy” przygotowało raport o stanie szkół, z którego warto przytoczyć kilka fragmentów (opinie rodziców).

Tarnobrzeg: “Problemem są chociażby toalety – na pewno nie są dla maluchów – wszystko jest za wysoko i za duże, często brak mydła.”

Strzyżów: “Dzieci z najmłodszych klas muszą uczyć się w szkole razem z gimnazjalistami, którzy ich straszą, popychają, kopią i plują na nich”.

Stalowa Wola: “Dzieci nie mogą zdążyć z opanowaniem liter, pisania i czytania w ciągu jednego roku szkolnego, a jest to wymagane.”.

Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców od stycznia 2013 roku rozpoczęły zbiórkę podpisów pod wnioskiem o ogólnopolskie referendum edukacyjne „Ratuj Maluchy i starsze dzieci też!”. Jednym z głównych celów inicjatywy jest ostateczne odwołanie przez rząd reformy obniżenia wieku szkolnego. Aby wziąć udział w akcji należy wejść na stronę internetową: http://rzecznikrodzicow.pl/. Tam znajdą Państwo szczegółowe informacje.

Blanka Szlachcińska

do “6-latki w szkołach to porażka MEN”

 1. mama przedszkolaka

  Miejsce gdzie można złożyć podpis w Sandomierzu:

  Sklep Zoologiczny „ZOOLAND”
  ul. Armii Krajowej
  Pawilon nr 37
  SANDOMIERZ

 2. Markiz de Sade

  „Ministerstwo edukacji wymyśla głupoty, ale to rodzice i ich dzieci będą ponosić konsekwencje tych zmian” – to zdanie znakomicie obrazuje ten głupi pomysł MEN.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.