60 miliardów na minusie

Minister finansów pokazuje piramidę finansową PiS-u. Fot. PAP

WARSZAWA. Rostowski podliczył Kaczyńskiego.

– To klasyczna piramida finansowa – tak minister finansów Jacek Rostowski podsumował koszty realizacji propozycji zaprezentowanych przez Jarosława Kaczyńskiego. W sumie, w kolejnym roku kosztowałyby one – jak wyliczył – ponad 60 miliardów złotych.

Wyliczenia propozycji PiS Rostowski przedstawił w czwartek na konferencji prasowej. Jak poinformował, resort ograniczył swoje wyliczenia do tych propozycji PiS, których koszty można było „w sposób naprawdę rzetelny” obliczyć.

Wyliczenia ministerstwa
Minister stwierdził, że Kaczyński wypowiedział się w niedzielę o gospodarczych propozycjach PiS „jak na siebie wyjątkowo klarownie”, co pozwoliło ministerstwu finansów przeprowadzić precyzyjne wyliczenia. Resort wyliczył koszty około połowy wszystkich propozycji PiS, dlatego – jak mówił Rostowski – przedstawiane liczby to „absolutne minimum” tego, co kosztowałyby pomysły PiS.

Rostowski przedstawił koszty, które musiałyby zostać poniesione w 2013 roku, gdyby propozycje PiS weszły wówczas w życie. Według MF, 10,9 mld złotych kosztowałaby ulga dla dzieci, a ulgi inwestycyjne – 13,2 mld zł.

Uwzględnienie kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym kosztowałoby 1,1 mld zł, obniżenie składki rentowej – 7,7 mld zł, a zwrot podatku dla emerytów – 13,9 mld zł – podał Rostowski.

– Koszty łączne propozycji Jarosława Kaczyńskiego w pierwszym roku wynosiłyby 62,6 mld, a dodatkowe dochody 8,2 mld – niezabezpieczona część 54,5 mld – podsumował Rostowski.

Piramida finansowa
Po czym oświadczył: – Myślę, że mogę powiedzieć, że te stanowią klasyczną piramidę finansową – przyjemną, łatwą do przyjęcia na początku, nie do utrzymania nawet w średnim okresie czasowym.

Źródło: tvn24.pl /ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mana
mana
8 lat temu

rostowski do israela , szybko !

Adrew
Adrew
8 lat temu

Panie Rostowski jedyne co Panu dobrze wychodzi to wlosy z glowy!!!!!

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu

Polecam zainteresowanym zapoznać się na str.int PIS z mapą wydatków i dochodów państwa opracowanym i podanym przez panią v-ce prezes Szydło.

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

a czy to teraz ma znaczenie – miliard w tą a sto miliardów w drugą stronę – to nie istotne – istotne są tylko przepływy na kontach nie ?

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu

PISzczący specjalista od piramid i hiper-zadłużenia J.V angielski mgr !.