70 mld dolarów na koncie Mubaraka?

Pogłoski, że Hosni Mubarak mógł wraz z obydwoma synami zgromadzić nawet 70 miliardów dolarów – więcej nawet niż Bill Gates – były jednym z czynników, prowadzących w Egipcie do eskalacji protestów. “Mubarak, powiedz nam, skąd masz 70 miliardów dolarów!” – skandowali uczestnicy demonstracji.

Eksperci ostrzegają jednak, że zlokalizowanie fortuny, jaką podobno ukrył odsunięty od władzy prezydent Egiptu Hosni Mubarak i jego rodzina, będzie ogromnie trudnym zadaniem. Zacząć trzeba od śledztwa w Egipcie i Egipcjanie domagają się tego coraz głośniej.

Na razie Szwajcaria zamroziła aktywa, mogące należeć do Mubaraka i ludzi z jego otoczenia, a dochodzenie w sprawie pieniędzy Mubaraka w bankach brytyjskich wszczął rząd Wielkiej Brytanii.

Wszechobecna korupcja

W Egipcie, którym Mubarak rządził przez prawie 30 lat, korupcja była zjawiskiem powszechnym. Przedstawicielom władzy zarzucano przywłaszczanie sobie majątku narodowego. Jednocześnie ok. 40 procent 80-milionowej ludności Egiptu żyje w ubóstwie, mając do dyspozycji dwa dolary na osobę dziennie. W Egipcie mnożą się w ostatnich dniach żądania, by prokurator wszczął śledztwo przeciwko Mubarakowi i niektórym z jego bogatych współpracowników. Czterem byłym ministrom zamrożono już konta i zabroniono opuszczania kraju. Mubarakowie nigdy nie mówili publicznie o swych majątkach. W latach 2007 i 2008 Hosni Mubarak oficjalnie zarabiał jako prezydent 4750 funtów egipskich miesięcznie czyli ok. 800 USD, łącznie z dodatkami – ujawniono w Kairze.

Prywatyzacja i sprzedaż ziemi

Podłożem dla pogłosek o ukrytych bogactwach – drogich nieruchomościach m.in. w Wielkiej Brytanii i USA, były bliskie powiązania Mubaraków z biznesową elitą Egiptu. Eksperci twierdzą, że głównym źródłem bogactwa dla obu stron była prywatyzacja przedsiębiorstw i sprzedaż państwowej ziemi, rozpoczęta w latach 90.

Synowie-biznesmeni

Dwaj synowie Mubaraka – Gamal i Alaa – dali się poznać w Londynie jako gracze finansowi. W 1996 Gamal założył w Londynie firmę konsultingową i inwestycyjną Medinvest, będącą operatorem pierwszej prywatnej, egipskiej spółki kapitałowej – Horus. Celem Horusa z kapitałem sięgającym 54 mln USD było inwestowanie w prywatyzowany sektor publiczny Egiptu. Gamal ustąpił z funkcji dyrektora w 2001 r., ale jego brat jest wciąż wyszczególniony jako dyrektor zarejestrowanego na Cyprze holdingu Bullion, będącego spółką matką Medinvest. Rodzina Hosniego Mubaraka często przebywała w Londynie. Żona prezydenta Suzanne jest pół-Walijką, a własnością rodziny jest m.in. sześciopiętrowa kamienica w eleganckiej dzielnicy Londynu – Belgravia.

Pilnował transferu gotówki?

Rząd brytyjski zapowiedział zdecydowane działania wobec banków, gdyby miało się okazać, że pomagały Mubarakowi w transferze gotówki w ostatnich dniach jego władzy. Nieoficjalne doniesienia sugerują, że Mubarak przez 18 dni ociągał się z oddaniem władzy, ponieważ chciał dopilnować transferu gotówki za granicę. Eksperci wskazują, że warunkiem odzyskania przez Kair fortuny Mubaraka – co z pewnością będzie procesem skomplikowanym i długotrwałym – jest wszczęcie w Egipcie śledztwa w sprawie korupcji w rodzinie byłego już prezydenta.

PAP, kp

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments