700 tysięcy zł pójdzie na światełka

Za wypożyczenie świątecznych iluminacji miasto zapłaci 701 tys. zł

RZESZÓW. Iluminacje świąteczne będą w tym roku jeszcze droższe!

Rzeszów pod rządami Tadeusza Ferenca się stale zadłuża, ale władze miasta nie rezygnują z niepotrzebnych i kosztownych wydatków. Tak jak można było przypuszczać, ratusz nie zamierzał zmniejszyć wydatków na pseudoświąteczne iluminacje. Radni zwiększyli wczoraj zarezerwowane na ten cel środki aż o 300 tys. zł. Po tej poprawce miasto wyda na światełka 701 tys. zł.

Propozycja zmiany budżetu polegającej na zwiększeniu kwoty na świąteczne iluminacje wywołała gwałtowne spory. Opozycja uznała, że czas na oszczędności w tym zakresie.

– Skróćmy czas dekoracji świątecznych, a 300 tysięcy przeznaczmy na przykład na renowację Starego Cmentarza – zasugerowała Jolanta Kaźmierczak z PO. – Nie przekonuje argument, że oświetlenie świąteczne służy promocji Rzeszowa – wtórował Jerzy Jęczmienionka z PiS.
Dla Jerzego Cyprysia z PiS podejrzane jest to, że dekoracje wypożycza miastu jedna firma – ODEON z Gliwic, która stale wygrywa przetargi i w dodatku jest autorem wzorów dekoracji zamawianych przez miasto.

Tak samo było tym razem. Ratusz powtórzył przetarg na świąteczne iluminacje, bo w pierwszym ODEON zażądał za usługę ponad 778 tys. zł. Miasto miało na ten cel 400 tys. zł, więc przetarg unieważniono. W drugim swoją ofertę spółka z Gliwic wyceniła na 701 tys. zł.

Urzędnicy tłumaczyli, że jeśli radni nie zgodzą się na zwiększenie wydatków na iluminacje, kolejne powtórzenie przetargu może skutkować tym, iż oświetlenie ze względu na terminy w ogóle nie zawiśnie.

Iluminacje będą droższe niż rok temu

Radny Robert Kultys z PiS wyrzucał władzom miasta, że planując 400 tys. zł na oświetlenie, musiały wiedzieć co można zrobić za tę kwotę. – Rada jest postawiona pod ścianą – wyrzucał z kolei Jacek Kiczek z PO. Jerzy Cypryś zauważył, że można wyobrazić sobie zwiększenie kwoty o 10 – 20 proc., ale nie o 70 – 80 proc. jak zaproponowano.

Radni głosowali skreślenie pozycji dotyczącej oświetlenia ze zmian budżetowych, jednak za było tylko 5 (z PiS). Ostatecznie cała uchwała została przyjęta 15 głosami za, przy 2 przeciwnych i 4 wstrzymujących.

Chociaż czas iluminowania miasta będzie w tym roku krótszy – dwa miesiące (grudzień i styczeń), to światełka za 701 tys. zł będą relatywnie dużo droższe. W ubiegłym roku za trzymiesięczną iluminację miasto zapłaciło ponad 724 tys. zł.

Krzysztof Kuchta

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ewka
Ewka
9 lat temu

sami sobie wybraliscie takiego prezydenta.
Ciekawe ile na solarium rocznie wydaje, taki sie zolty jakis zrobil ostatnimi czasy…

Qwas
Qwas
9 lat temu

Niech wydają nawet milion!! Lepiej na to niż na pierdoły.

tomasz
tomasz
9 lat temu

Oj nie ładnie panowie, to bardzo nie ładnie. Mówiąc to ja mam dość tych waszych rządów. Trzeba się przestawić na PIS, i tylko na nich głosować. Myślą bardziej gospodarczo. Wiele się ciśnie jeszczr na myśl opini, ale sprubuje je zatrzymać dla siebie. Po prostu pachnie mi tu nieprzyjemnie, nie tylko w tej sprawie, chociażby przy liczeniu ruchu w rzeszowie. Itp. Itd.

rzeszowiak
rzeszowiak
9 lat temu

a ile wzieli od fimy ktora bedzie zakladac swiatelka RADNI MIEJSCY do kieszonek ?
Bardzo mnie to interesuje bo inne miasta wydaja polowe z tej sumy.
Cos mi smierdzi to lapowkarstwem i defraudacja.

ijekk
ijekk
9 lat temu

niech ten przezydent przestanie wydawac nasze pieniadze, mamy gó dosyc

rzeszowiak
rzeszowiak
9 lat temu

Mimo że jestem przeciwnikiem pisu to w tym aspekcie nieco ich rozumiem, – bo jeżeli jest przeznaczone 400tyś zł to niech tak pozostanie a te 300tyś niech idzie w inwestycje które należało by realizować od zaraz typu renowacja starego cmentarza – bo co nam ze świecidełek które poswiecą 2 miechy i na tym się skończy, uwiecznimi je na fotografii i to wszystko ogromna kasa przeleci koło nosa, nie powinno tak być aby władze miasta ulegały takim kolosalnym podwyżkom, – nie ma zainteresowanych na 400tyś to szuka się do skutku i nie matrwi sie że ozdoby będą później , bo jak… Czytaj więcej »