75 lat Muzeum-Zamku w Łańcucie

Dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie – Wit Karol Wojtowicz otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

ŁAŃCUT. Inauguracją 75-lecia utworzenia muzeum połączona z niezwykłą wystawą i wyjątkowymi odznaczeniami dla dyrekcji zamku.

Portrety rodzinne dawnych właścicieli Łańcuta – Potockich, Castellanów, Rzewuskich Radziwiłłów, Czartoryskich, a także wizerunki królowej Marysieńki i króla Jana III Sobieskiego po 75 latach powróciły do zamku w Łańcucie. Można je oglądać do kwietnia przyszłego roku.

W ramach inauguracji obchodów 75-lecia utworzenia łańcuckiego Muzeum otwarto wystawę „Łańcuciana ze zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego”, na której zgromadzono część historycznych dzieł ze zbiorów rezydencji Potockich, ewakuowanych z Łańcuta w 1944 r. Kolekcja w postaci obiektów sztuki oraz rodowego archiwum w 1944 r. trafiła do Wiednia i Księstwa Liechtenstein. Następnie dzieła wywiezione przez IV ordynata Alfreda Antoniego Potockiego znalazły się we Francji, później w Peru, we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie zostały zakupione do zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego. Latem zeszłego roku kolekcja rodu Potockich wróciła do kraju.

Wraz z jednym portretem i kilkoma miniaturami łańcuckimi zakupionymi wcześniej w Paryżu przez Macieja Radziwiłła, zaprezentowano je w łańcuckim zamku. Wśród wystawionych na niej obiektów z historycznych łańcuckich zbiorów Potockich znajdują się przede wszystkim portrety rodzinne właścicieli Łańcuta a zatem Potockich, Radziwiłłów, Castellanów, Rzewuskich i Czartoryskich. Wystawiono także łańcuckie portrety i pamiątki królewskie. Są to cztery wizerunki polskich władców – stanowiące do siebie pendant Henryka III Walezego i Stefana I Batorego, także stanowiące parę, unikatowe wizerunki Jana III Sobieskiego oraz żony tegoż królowej Marii Kazimiery a także nożyczki, jakie należały do królowej Francji Marii Leszczyńskiej, która była kuzynką Potockich. Niezwykłą królewską pamiątką jest obraz Św. Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem – związany z wiedeńską wyprawą Jana III Sobieskiego. Dzieła można oglądać do końca kwietnia 2020 r.

Wystawie towarzyszy katalog pióra Aldony Cholewianki-Kruszyńskiej, kuratora wystawy. Jest on kolejnym, piątym już, tomem Biblioteki dawnej Ordynacji Łańcuckiej nakładem, której Muzeum-Zamek w Łańcucie ogłasza publikacje omawiające zbiory oraz dzieje rezydencji i ordynacji łańcuckiej.

Wyjątkowym momentem otwarcia wystawy było wręczenie odznaczeń nadawanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum-Zamek w Łańcucie otrzymało Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, natomiast zastępca dyrektora – Grażyna Ulma Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

wk

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
emigrantJolkajugo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jolka
Gość
Jolka

Podobno w Łańcucie podczas zwiedzania zamku czas się zatrzymał w epoce Gierka. Nadal trzeba zwiedzać w kapciach…

emigrant
Gość
emigrant

I tak ma byc. We Wiedniu podczas zwiedzania w palacu cesarskim tez tyrysci musza nosic kapcie.

jugo
Gość
jugo

Chwała Ci o Panie za Łańcut. Mnie i wielu turystów z całej Polski, tak, tak z całej Polski , gdyż takich spotykamy w każdą niedzielę w Julinie martwi jego stan techniczny i brak dbałości o niego. Kiedy wreszcie nastąpi jego renowacja – odnowienie. Podobno jest to 2-gi taki w Polsce.