770 tys. zł odszkodowania za zamianę bliźniaków w szpitalu

Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego.

Po 200 tys. zł dla każdego z zamienionych bliźniąt, 100 tys. zł dla ojca, po 60 tys. zł dla “niezmienionych” bliźniaków i po 30 tys. zł dla pozostałego rodzeństwa. Tyle musi zapłacić Skarb Państwa za zamienienie dwóch chłopców z bliźniaczych par, które 58 lat temu przyszły na świat w nieistniejącym już szpitalu w Przeworsku. Od wyroku odwołała się Prokuratoria Generalna występująca w imieniu Skarbu Państwa, jednak apelacja została oddalona.

Przypomnijmy. Do tragicznej pomyłki doszło w 1953 r. Wtedy też w dwudniowym odstępie przyszły na świat dwie pary bliźniąt: dwóch chłopców oraz chłopiec i dziewczynka. Maluchy zostały zamienione w nieistniejącym już szpitalu w Przeworsku i chłopcy trafili do innych rodzin, które akurat mieszkały w sąsiednich wsiach. Dzieci często spotykały się chociażby w kościele. Nie dało się nie zauważyć ich ogromnego podobieństwa. Wtedy też zaczęto domyślać się, że chłopcy mogli zostać zamienieni w szpitalu. Ich rodziny początkowo niechętnie podchodziły do pomysłu przeprowadzenia testów dna. Sprawa przybrała jednak inny obrót, gdy w 2009 roku zakończyła się głośna sprawa zamiany bliźniaczek z Warszawy, w której przyznano 300 tys. zł odszkodowania. Wówczas rodziny zdecydowały się na sprawdzenie genetycznego pochodzenia bliźniaków.

Testy DNA potwierdziły, że mężczyźni są bliźniętami jednojajowymi, musiało więc dojść do pomyłki. Sprawa trafiła do sądu.  Rodziny bliźniaków domagały się odszkodowania w wysokości 2,4 mln zł za naruszenie dóbr osobistych. Łącznie o zadośćuczynienie wystąpiło 10 osób: dwie pary bliźniąt, ich rodzeństwo oraz jeden z ojców (pozostali rodzice już nie żyli). Bliźniacy domagali się po 300 tys. zł, członkowie ich rodzin po 200 tys. zł. Wyrokiem Sądu Okręgowego zamiast oczekiwanej sumy, rodziny miały otrzymać łącznie 770 tys. zł. Zadośćuczynienie w imieniu Skarbu Państwa miał wypłacić Wojewoda Podkarpacki. Od wyroku odwołała się jednak Prokuratoria Generalna występująca w imieniu Skarbu Państwa. Apelacja została jednak oddalona. – Sąd podtrzymał stanowisko, że należy się zadośćuczynienie i że ta kwota jest odpowiednia – mówi sędzia Andrzej Palacz, przewodniczący I Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

ksz

do “770 tys. zł odszkodowania za zamianę bliźniaków w szpitalu”

  1. lysek

    A wiec niedlugo bedzie kwitł biznes z zamianami noworodków:)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.