812 nauczycieli zostanie zwolnionych. 2678 straci godziny

Zarobki nauczycieli z obciętymi etatami będą marne. Przy zatrudnieniu na pół etatu stażyści dostaną 800 zł na rękę, a nauczyciele dyplomowani tylko 500 zł więcej. Fot. Wojciech Piątkowski

PODKARPACIE. Nauczyciele godzą się na zmniejszenie liczby godzin, bo nie mają innego wyjścia.

– Niektórym brakuje nawet do pół etatu – mówi o sytuacji setek nauczycieli na Podkarpaciu Bogusława Buda, Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej “Solidarność” Oświaty i Wychowania w Rzeszowie. Od 1 września br. pracę w woj. podkarpackim straci 812 nauczycieli, a redukcja etatu obejmie aż 2678 z nich.

– Liczby te mogą być jeszcze wyższe, ponieważ mamy niepełne dane od dyrektorów szkół, a od niektórych w ogóle ich nie otrzymamy – mówi prezes rzeszowskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Stanisław Kłak. Ponad dwa miesiące temu na łamach “Super Nowości” Kłak szacował, że pracę na Podkarpaciu straci około tysiąca nauczycieli.

Podobne liczby podaje “Solidarność”. – W samym Rzeszowie będą co najmniej 54 zwolnienia, a 158 nauczycieli czeka zmiana warunków pracy i płacy – informuje Buda. Nauczyciele godzą się na zmniejszenie liczby godzin, bo nie mają innego wyjścia – inaczej czeka ich bezrobocie. – Tym, którym brakuje do pół etatu, szukają dodatkowych godzin w innych szkołach – mówi przewodnicząca oświatowej “Solidarności”.
Niektórzy zwolnieni nauczyciele mają szansę na powrót do szkoły w wyniku spraw sądowych oraz naboru do szkół ponadgimnazjalnych, ale będą to raczej wyjątkowe sytuacje. – Będzie to 5 może 8 proc. ogółu zwolnionych – prognozuje prezes rzeszowskiego ZNP. Potwierdza to Bogusława Buda. – Były już przypadki, że nauczyciele postraszyli dyrektorów sądem i znalazły się godziny – mówi.

Zarobki nauczycieli z obciętymi etatami będą jednak marne. Przy zatrudnieniu na pół etatu stażyści będą mogli liczyć tylko na 800 zł na rękę, a nauczyciel dyplomowany na 500 zł więcej. Wielu z nich będzie na pewno szukało dodatkowego zajęcia. Ci, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą w szkole, będą musieli zainwestować również w studia podyplomowe, by mieć uprawnienia do nauczania kilku przedmiotów.

***
Dla nauczycieli nadeszły naprawdę trudne czasy. Niż demograficzny wymusza co prawda redukcję etatów w szkołach, ale skala oszczędności samorządów na oświacie wcale nie musi być tak drastyczna. Warto zadawać również pytania o jakość nauczania w szkołach, bo oszczędności te mogą już za kilka lat odbić się władzy czkawką.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Do Natalii i Bimbały
Do Natalii i Bimbały
8 lat temu

Nauczyciele a oni w sporej liczbie zagłosowali na obecną partię, nawet gdzieś widziałem że byli jedną z niewielu rodzaju zawodów, gdzie tak jednogłośnie głosowali na nich.

Mają to co chcieli!

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu

P .Natalio- Muszę jasno napisać – ja nigdy w życiu „Patriotyzm” jako słowa i jego znaczenia pod żadnym pozorem nie rozpatrywałem w znaczeniu partyjnym. Problem tylko w tym że jedne partie polityczne mogą się pod nim podpisywać , drugim są zupełnie te pojęcia obce. Aby daleko nie szukać uzasadnienia proszę sobie porównać historyka z wykształcenia czyli p.prezydenta Komorowskiego i choćby np. prof Szaniawskiego w poglądach na Powstanie Warszawskie , którego wczoraj obchodziliśmy 68 rocznicę – porównując zachowanie prezydenta i wygłoszone kwestie w Polskim Punkcie widzenia (TV TRWAM -mat. dostępny na YOU TUBE) .Naprawdę warto!. Tutaj zapewne otrzyma pani także odpowiedź… Czytaj więcej »

Natalia
Natalia
8 lat temu

W dużej mierze zgodzę się p. Bimbałą, choć może nie kwestii patriotyzmu( bo ten dziś rozumiany jest przez pryzmat PiSu), ale w kwestii wychowania na pewno. Zamiast uczyć współdziałania i empatii, szukać w każdym talentu i rozbudzać pasje, to skupiają się (w czym system ich wspiera, lub wskazuje) na opresyjnym traktowaniu. Odpytywanie, by udowodnić niewiedzę, uciszanie i „usadzanie” tych, którzy pytają i chcą dyskutować. Ale jest coś ,co jest o wiele gorsze, a mianowicie fakt, że ludzie jakby zapomnieli, że bycie nauczycielem to tak naprawdę nie zawód, a misja! Nie pracuje się od godz. do godz.Nie odbębnia się pracy gadając… Czytaj więcej »

Jamrozy
Jamrozy
8 lat temu

No i zbudowano piękny kapitalizm, mamy milionerów, jedną pokazywano w – t v -,oczywiscie ciężko zapracowaną mieszkankę na byłej al. komunistów w zamku po byłych księciuniach Lubomirskich. Z drugiej strony bezrobocie . szerząca się biedę, emigracje zarobkowe,alkocholizm wsród młodzierzy ,zwłaszcza na rzeszowskim rynku, kłotnie i wrzaski do białego rana, i wykłady nauczycielskie w róznego typu szkołach o charakterze – te te- .To wszystko dzieje sie pod okiem czujnych zarządców magistratu.

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

przyrost maleje z tego dobrobytu no to po co nauczyciele- i bardzo dobrze – wystarczy jedna klasa w całej szkole dwa przedmioty – i sru do roboty do 67 lat – jaki raj !

ekar
ekar
8 lat temu

A co będzie z katechetami?

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu
Reply to  ekar

ekar – będą mieć więcej czasu na ostatnie pożegnanie?.

Szuma
Szuma
8 lat temu

Nie ma tylu uczniów jest niż demograficzny nie potrzeba tylu nauczycieli. Jest popyt jest podaż.

Marika
Marika
8 lat temu

A czy trwa jeszcze we Rzeszowie nabór na kierunki pedagogiczne?
Kształci się przyszłych nauczycieli do pracy na plantacjach sezonowych warzyw i owoców ub na zmywak obojętnie w którym państwie na Zachodzie.
Znani mi osobiście absolwenci rzeszowskich uczelni pracują fizycznie w Anglii, Włoszech i sezonowo we Francji. Pojechali tam bo w Rzeszowie i okolicy nie było dla nich nawet pracy fizycznej. Chodziły dzieciaki za pracą i nic. Trzeba pakować tobołek i szukać szczęścia ( zarobku) poza krajem.

Teraz pewnie i młodzi nauczyciele, którzy stracą pracę wyemigrują za chlebem.

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu

Jeśli nie umieli wychować prawidłowo uczniów na patriotycznych obywateli , niech ponoszą tego konsekwencje. Jakie efekty , takie wynagrodzenie za POpieranie klik , nepotyzmu, bylejakości!.